0
0,00 zł

Kody kreskowe - wszystko co powinniśmy o nich wiedzieć [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Kody kreskowe są jednym z najczęściej stosowanych narzędzi do identyfikacji produktów na całym świecie. Zgodnie z danymi z 2020 roku, ponad 90% wszystkich produktów w Stanach Zjednoczonych ma kody kreskowe. W sklepach i innych placówkach handlowych kody kreskowe stanowią kluczowe narzędzie do nadzoru nad towarem i płatnościami. Kody kreskowe umożliwiają kontrolę stanu magazynowego, śledzenie transakcji, a także umożliwiają wykrywanie fałszywych lub nielegalnych produktów. Dzięki temu, kody kreskowe są szeroko stosowane w handlu detalicznym, przemysłowym i logistycznym.

W tym artykule omówimy:

Historia kodów kreskowych

Kod kreskowy to graficzny zapis cyfr, liter i znaków specjalnych, który ma na celu zautomatyzowanie identyfikacji oraz wydawania czy sprzedawania produktów, towarów czy usług. Historia używanych dzisiaj na światową skalę kodów kreskowych sięga końca lat 40-tych XX wieku.

Kod-kreskowy.

Kiedy powstał pierwszy kod kreskowy?

W 1948 roku Norman Woodland (doktorant jednej z uczelni w Stanach Zjednoczonych) postanowił stworzyć system do automatycznego odczytywania informacji o produktach. Pomysł ten przedstawił mu jego kolega, Bernard Silver, który wpadł na powyższą ideę. Prototypem dzisiejszego kodu kreskowego był stworzony przez Woodlanda kod nazywany okiem byka (Bull's Eye), który kształtem przypominał tarczę strzelniczą. Niestety idea stworzona przez Woodlanda na kolejne lata trafiła do szuflady, ponieważ brakowało urządzenia które odczytywałoby bez żadnych problemów stworzony kod - prototyp z 1952 roku stworzony przez uczonego ze Stanów Zjednoczonych spowodował pożar w jego domu i o mało co doprowadziłby do tragedii. Mimo starań obydwu naukowców nie udało im się wynaleźć czegoś, co przypominałoby dzisiejszy czytnik kodów.

Dalszy rozwój kodu kreskowego

Dopiero po kilkunastu latach, w 1969 roku David Collins wynalazł skuteczne źródło światła, które pozwoliło na odczytywanie wyprodukowanych kodów. Laser - bo o nim mowa - był idealnym rozwiązaniem problemów z jakimi borykali się wcześniej Woodland i Silver i jest stosowany do dnia dzisiejszego. Eksperymentalny system jaki stworzył i zainstalował Collins w fabryce GM (General Motors) oraz w firmie spedycyjnej przykuł uwagę sieci supermarketów, które w 1970 roku powołały specjalny fundusz rozwoju kodów kreskowych.

Niedługo potem firma IBM wprowadziła na rynek proste kody kreskowe, jakie używane są do dnia dzisiejszego. Stworzono tzw. standard UPC (Universal Product Code) obowiązujący w USA do dnia dzisiejszego, dzięki któremu usprawniono obsługę klienta kupującego towary w różnych sklepach. Pierwszym produktem jaki został sprzedany po zeskanowaniu kodu kreskowego była paczka gum do żucia.

W 1977 w Europie stworzono odpowiednik systemu amerykańskiego, znany jako standard EAN. 21 lat później postanowiono połączyć obydwa standardy i stworzyć jeden globalny system - tak powstał obecnie używany system GS1. Polska została włączona do systemu EAN po przemianach ustrojowych, w 1990 roku.

Czy wiesz że...

 • Kod kreskowy po raz pierwszy użyto w roku 1974.
 • Kod kreskowy może zawierać od 8 do 15 cyfr.
 • Kod kreskowy był pierwszym systemem, który wykorzystywał symbole graficzne do przechowywania informacji
 • Kody kreskowe zawierają zarówno dane statyczne, jak i dynamiczne
 • Kod kreskowy stał się tak popularny, że w roku 1988 został zastosowany w systemach lotów samolotów.
 • Kod kreskowy jest obecnie używany w ponad 200 krajach na całym świecie.

Rodzaje kodów kreskowych

Istnieje wiele różnych rodzajów kodów, które dzielą się na następujące kategorie ze względu na:

Wymiarowość kodu

 • kody jednowymiarowe (1D) – informacje zawarte w kodzie zapisane są przy pomocy przeplatających się na przemian czarnych i białych kresek w jednej linii, np. kod EAN-13 czy kod 128,
 • dwuwymiarowe matrycowe – informacje zapisane są na określonej powierzchni, najczęściej przy pomocy białych i czarnych kwadratów lub prostokątów, np. kod QR czy kod DataMatrix
 • dwuwymiarowe piętrowe – są rozwinięciem kodów jednowymiarowych, składają się z kilku linii kodu umiesczonych jedna pod drugą
 • złożone – są to kody, w któych występują zarówno elementy kodów jedno jak i dwuwymiarowych

Szerokość kresek

 • jednakowa szerokość kresek - kody, w których wszystkie kreski są jednakowej szerokości
 • dwie szerokości kresek - kody, w których kreski mają dwie różne szerokości

Rodzaj kodowanych symboli

 • kody numeryczne – kody, w których zakodowano jedynie cyfry w systemie dziesiętnym
 • kody alfanumeryczne – są rozszerzeniem kodów numerycznych, oprócz cyfr kodowane są w nich różne znaki i symbole

Ciągłośc kodu

 • kody ciągłe – brak w nich przerwy pomiędzy kodowanymi znakami
 • kody dyskretne – kody w któyrych pomiędzy kodowanymi znakami występują przerwy

Ilość kodowanych znaków

 • kody o określonej długości – kody, w których liczba kodowanych znaków jest stała i niezmienna, np. kod EAN–8
 • kody o zmiennej długości – tutaj liczba kodowanych znaków jest zmienna i inna dla różnych kodów, np. kod 39, kod przeplatany 2 z 5

Rodzaje kodów kreskowych w formie graficznej

Najpopularniejsze rodzaje kodów to: Data Matrix, Kod QR, Code 128

Generowanie kodów kreskowych - co i jak?

W tej części artykułu dowiemy się w jaki sposób możemy wygenerować kod kreskowy i w jakim celu możemy go wykorzystać.

Gdzie znajdziemy kody kreskowe?

Kody kreskowe znajdują się na wszelkiego rodzaju produktach. Każdy artykuł, który jest sprzedawany powinien posiadać unikalny kod EAN (zazwyczaj rodzaj kodu to EAN-13). Kody występują również na magazynach w celu weryfikacji miejsca magazynowego, jak i samego pobieranego produktu gdzie niekoniecznie jest on oznaczony kodem, który zostanie przypisany mu podczas sprzedaży.

Jak generować kody

Generowanie odpowiednich kodów to istotna cześć całego procesu. Jeśli chcemy aby nasz kod był bezproblemowo odczytywany przez czytnik powinniśmy zadbać o odpowiednią strukturę kodu. Na samym początku powinniśmy zdecydować czy kod będzie używany tylko w użytku własnym czy produkt trafi do sprzedaży. Jeśli chcemy oznaczyć produkty dla własnego użytku możemy kod wygenerować zarówno z strony internetowej np. Generator kodów jak i z programu magazynowego WeaverSoftware . Natomiast gdy produkt będzie przeznaczony do sprzedaży musimy zgłosić się do instytucji GS1 w celu zakupu kodów dla naszych produktów

Kod został wygenerowany, co dalej?

W momencie gdy otrzymaliśmy lub wygenerowaliśmy kod musimy zastanowić się w jakich warunkach będzie on użytkowany aby dobrać odpowiednie etykiety do wydruku takiego kodu. Powinniśmy wybrać druk termiczny czy termotransferowy? Pomocny może być artykuł : Druk termiczny a termotranferowy

Warunki w jakich kod będzie użytkowany mają duże znaczenie na prawidłowe odczytywanie kodów. Dużą rolę ma tutaj oświetlenie. Gdy będzie one zbyt mocne mogą występować problemy. Czytnik będzie odbijał światło lasera od etykiety w taki sposób, że kod będzie niewidoczny dla urządzenia.

Kod wydrukowany!

Finalnie zakończył się proces generowania kodu. Został wydrukowany i naklejony w odpowiednie miejsce. Możemy teraz cieszyć się z użytkowania zarówno naszej drukarki jak również czytników kodów kreskowych dzięki którym te kody możemy odczytywać.

Kod kreskowy kontra kraj pochodzenia

Kody kreskowe są nieodłącznym elementem zakupów. Codziennie podczas chociażby zakupów spożywczych nasze produkty są skanowane. Wielu z nas pewnie nie zwraca uwagi na kody kreskowe. Kryją one jednak wiele informacji. Dziś skupimy się na trzech pierwszych cyfrach kodu kreskowego (tzw.prefiksie), które ujawniają kraj pochodzenia produkt.

Po przeczytaniu tej części wpisu będziesz już wiedzieć, czy włoski makaron "penne" kupiony przez ciebie w supermarkecie naprawdę został wyprodukowany we Włoszech oraz wiele innych. Ważną kwestią do wyjaśnienia jest to, że nie zawsze kraj, który wynika z kodu kreskowego, jest rzeczywistym producentem danego produktu. Co to oznacza? Prefiksem danego kraju może być również oznaczony produkt, który został wyprodukowany przez firmę mającą siedzibę w danym państwie. Oznacza to w praktyce, że po złożeniu odpowiedniego wniosku do międzynarodowej organizacji GS1 oraz uiszczeniu opłaty przedsiębiorstwo posiadające siedzibę na terenie Unii Europejskiej może uzyskać prawo do znakowania swoich produktów kodem kreskowym innego kraju.

Warto jednak pamiętać, że jest to jeden ze sposobów na sprawdzenie pochodzenia produktu i sugestia niż prawda, która precyzyjnie wskazuje miejsce wytworzenia towaru. Dla tego należy podchodzić do tego z pewnym dystansem.

Kod kreskowy skanowanie produktu

Kody kreskowe można podzleć na 10 typów. Każdy z nich rozpoczyna się kolejno od cyfry 0, 1, 2 i tak dalej. Poniżej znajduje się tabela, która przedstawia wszystkie dostępne typy kodów oraz przyporządkowane do niego kraje bądź specyficznej grupy.

Kody typu 0

Cyfry Opis
001 - 019 Stany Zjednoczone
020 - 029 Ograniczona dystrybucja
030 - 039 Leki Stanów Zjednoczonych
040 - 049 Ograniczona dystrybucja
050 - 059 Kupony
060 - 099 Stany Zjednoczone i Kanada

Kody typu 1

Cyfry Opis
100 - 139 Stany Zjednoczone (zarezerwowane na przyszłość)

Kody typu 2

Cyfry Opis
200 - 299 Ograniczona dystrybucja

Kody typu 3

Cyfry Opis
30 - 37 Francja i Monako
380 Bułgaria
383 Słowenia
385 Chorwacja
387 Bośnia i Hercegowina
389 Czarnogóra

Kody typu 4

Cyfry Opis
400 - 440 Niemcy
45, 49 Japonia
460 - 469 Rosja
470 Kirgistan
471 Tajwan
474 Estonia
475 Łotwa
476 Azerbejdżan
477 Litwa
478 Uzbekistan
479 Sri Lanka
480 Filipiny
481 Białoruś
482 Ukraina
484 Mołdawia
485 Armenia
486 Gruzja
487 Kazachstan
489 Hong Kong

Kody typu 5

Cyfry Opis
500 - 509 Wielka Brytania
520 Grecja
528 Liban
529 Cypr
531 Macedonia
535 Malta
539 Irlanida
54 Belgis i Luksemburg
560 Portugalia
569 Islandia
57 Dania
590 Polska
594 Rumunia
599 Węgry

Kody typu 6

Cyfry Opis
600 - 601 Południowa Afryka
608 Bahrajn
609 Mauritius
611 Maroko
613 Algieria
616 Kenia
619 Tunezja
621 Syria
622 Egipt
624 Libia
625 Jordania
626 Iran
627 Kuwejt
628 Arabia Saudyjska
629 Emiraty Arabskie
64 Finlandia
690 - 695 Chiny

Kod typu 7

Cyfry Opis
70 Norwegia
729 Izrael
73 Szwecja
740 Gwatemala
741 Salwador
742 Honduras
743 Nikaragua
744 Kostaryka
754 Panama
746 Dominikana
750 Meksyk
759 Wenezuela
76 Szwajcaria
770 Kolumbia
773 Urugwaj
775 Peru
777 Boliwia
778 - 779 Argentyna
780 Chile
784 Paragwaj
789 Ekwador
789 - 790 Brazylia

Kody typu 8

Cyfry Opis
80 - 83 Włochy
84 Hiszpania
850 Kuba
858 Słowacja
859 Czechy
860 Jugosławia
867 Korea Północna
868 - 869 Turcja
87 Holandia
880 Korea Południowa
885 Tajlandia
888 Singapur
890 Indie
893 Wietnam
899 Indonezja

Kody typu 9

Cyfry Opis
90 - 91 Austria
93 Australia
94 Nowa Zelandia
955 Malezja
958 Makao
977 ISSN (periodyki)
978 ISBN (książki)
979 ISMN (wyd. muzyczne)
980 rachunki zwrotne
981 - 982 kupony obszaru wspólnej waluty
990 - 999 kupony

Podsumowanie

W tym artykule poznaliśmy historię kodów kreskowych, dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje, do czego są wykorzystywane oraz w jaki sposób można kody kreskowe generować. Wiedza ta przybliżyła nam jak i kiedy powstały te kreskowe symbole umieszczane na produktach oraz w jaki sposób sprawdzić z jakiego kraju pochodzą produkty, z którymi stykamy się na codzień, umieszczając je w naszym koszyku. 

Artykuł pokazuje jak ważną rolę w każdym biznesie pełnią kody kreskowe i w jaki sposób pomagają zarządzać różnego rodzaju towarami, szczególnie ich stanem magazynowym i klasyfikacją, wpływając na przejrzystość danych. 

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium