0
0,00 zł

Zamki elektroniczne i elektromagnetyczne

Zamki elektroniczne i elektromagnetyczne to nowoczesne rozwiązania w dziedzinie systemów zabezpieczeń, które umożliwiają kontrolę dostępu do różnych pomieszczeń i obiektów.

Zamki elektroniczne (5)

Zamek elektroniczny - co to takiego?

Zamki elektroniczne to zaawansowane urządzenia zabezpieczające, które wykorzystują elektronikę do kontrolowania dostępu do pomieszczeń i budynków. Po połączeniu z różnego rodzaju systemami kontroli dostępu, jak czytniki kart RFID, czy czytniki biometryczne, możliwe jest zastąpienie tradycyjnych kluczy mechanicznych różnymi formami autoryzacji, takimi jak karty dostępu, kody PIN, biometryczne metody rozpoznawania czy aplikacje mobilne. Są szeroko stosowane w wielu sektorach, od hoteli i biurowców po instytucje edukacyjne i obiekty rządowe, gdzie potrzeba nie tylko zabezpieczenia, ale również elastyczności i efektywności w zarządzaniu przestrzenią.

Zamek elektroniczny do kontroli dostępu

Zamek elektroniczny a zamek magnetyczny

Możemy spotkać się z dwoma rodzajami zamków do kontrolowania dostępów do budynków i pomieszczeń. Wyróżniamy zamki elektroniczne oraz zamki elektromagnetyczne. Różnią się one przede wszystkim sposobem działania.

Zamek elektroniczny

Zamki elektroniczne to urządzenia zabezpieczające działające na zasadzie elektronicznego mechanizmu blokującego lub odblokowującego dostęp. Mogą być sterowane różnymi metodami autoryzacji, takimi jak kody PIN, karty dostępu, biometria lub aplikacje mobilne.

Działanie zamków elektronicznych opiera się na elektrycznym mechanizmie, który po otrzymaniu odpowiedniego sygnału z systemu autoryzacji (np. wprowadzenie właściwego kodu lub zbliżenie autoryzowanej karty) aktywuje mechanizm odblokowujący drzwi. Zamki te są najczęściej podłączone do stałego źródła prądu.

Zamki elektroniczne mogą być częścią większego systemu kontroli dostępu i współpracować z systemami alarmowymi, systemami monitoringu, aplikacjami mobilnymi do zarządzania dostępem, czy innymi elektronicznymi systemami zabezpieczeń, jak czytniki kontroli dostępu na karty zbliżeniowe, odciski palca lub hasło.

Zamki elektroniczne znajdują zastosowanie w biurach, hotelach, mieszkalnych kompleksach, instytucjach publicznych oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest kontrola dostępu.

Zamek elektromagnetyczny

Zamki elektromagnetyczne, znane również jako elektromagnesy do drzwi, działają na zasadzie elektromagnetyzmu. Składają się z elektromagnesu i płytki metalowej. Gdy elektromagnes jest zasilany, przyciąga metalową płytkę, utrzymując drzwi zamknięte.

Te zamki działają poprzez generowanie silnego pola magnetycznego, gdy są podłączone do źródła prądu. Pole magnetyczne przyciąga metalową płytkę zamontowaną na drzwiach, co skutecznie blokuje otwarcie drzwi. Gdy prąd jest wyłączony, pole magnetyczne znika i drzwi mogą być swobodnie otwierane. Dzięki temu, po połączeniu zamka z określonym systemem kontroli dostępu, zyskujemy możliwość odblokowania drzwi za pomocą różnego rodzaju metod autoryzacyjnych, jak karty RFID, hasło czy odcisk palca.

Podobnie jak zamki elektroniczne, te elektromagnetyczne mogą być zintegrowane z różnymi systemami kontroli dostępu, systemami alarmowymi, monitoringiem wizyjnym oraz systemami zarządzania budynkiem (BMS).

Zamki elektromagnetyczne są często stosowane w miejscach wymagających bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak banki, laboratoria, serwerownie, ale też w biurowcach czy szkołach. Są popularne w systemach ewakuacyjnych, gdzie wymagana jest zdolność do szybkiego odblokowania drzwi w przypadku awarii.

Zamek elektromagnetyczny do kontroli dostepu SecureEntry-ML200

 
 
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium