0,00 zł
Kod QR - wszystko co powinieneś wiedzieć o kodzie 2D

W tym artykule omówimy:

Czym jest dwuwymiarowy kod QR

Kod QR (Quick Response Code) to dwuwymiarowy kod kreskowy, który został stworzony w 1994 roku przez firmę Denso Wave, japońską firmę specjalizującą się w automatyzacji i robotyce przemysłowej, jako narzędzie do śledzenia części w procesie produkcji samochodów.

Został opracowany jako ulepszona wersja tradycyjnego kodu kreskowego, zwiększając ilość przechowywanych danych i umożliwiając szybkie skanowanie. Firma Denso Wave zdecydowała się nie pobierać opłat za korzystanie z kodu QR, co przyczyniło się do jego szybkiego rozpowszechnienia i przystosowania do wykorzystania w wielu innych sektorach.

Kod dwuwymiarowy 2D QR.

Charakterystyka i struktura kodu QR

Kod QR ma postać graficznego symbolu o kształcie kwadratu, składającego się z czarnych elementów rozmieszczonych na białym tle. Całość wyglądem przypomina skomplikowaną mozaikę i jest możliwa do odczytania przez przeznaczony do tych kodów skaner czy telefon z odpowiednią aplikacją.

W modułach kodu QR można zapisać informacje numeryczne oraz alfanumeryczne, zarówno z alfabetu arabskiego, jak i greckiego, hebrajskiego, japońskiego, a nawet cyrylicy. Struktura kodu QR umożliwia zakodowanie informacji zarówno w poziomie, jak i w pionie - stąd jego charakterystyka jako kodu "dwuwymiarowego". Co ciekawe, kod QR nie musi składać się wyłącznie z czarnych kwadracików, przedstawione graficznie moduły mogą mieć różne kolory. Ważne jest jedynie, aby miały wyraźny kontrast, który wpływa na szybkość procesu skanowania oraz rozkodowania zawartych w kodzie informacji.

Typowy kod QR składa się z kilku elementów

Kwadraty lokalizacyjne

Są to trzy duże kwadraty znajdujące się w rogach kodu, które pomagają skanerowi zidentyfikować kod i ustawić jego orientację.

Linie synchronizacyjne

Przedstawione jako małe kwadraty, które tworzą siatkę. Pomagają skanerowi określić, gdzie zaczynają się i kończą dane.

Obszary danych

Zawierają właściwe informacje zakodowane w kodzie.

Struktura kodu QR.

Czy wiesz że...

  • Firma Denso Wave, która opracowała kod QR, zdecydowała się nie egzekwować swoich praw patentowych do technologii. To decyzja przyczyniła się do powszechnego przyjęcia kodu QR na całym świecie.
  • Mimo że kody QR są powszechnie kojarzone z komercyjnymi i przemysłowymi zastosowaniami, znalazły one również miejsce w sztuce i kulturze. Na przykład niektórzy artyści używają kodów QR do tworzenia interaktywnych dzieł sztuki.
  • Kody QR są zaprojektowane tak, aby były "odporne na uszkodzenia". Nawet jeśli część kodu QR jest uszkodzona lub zasłonięta, kod może być nadal odczytany. W zależności od ustawień, kod QR może przetrwać uszkodzenie nawet do 30% swojej powierzchni.
  • Kody QR są również coraz częściej wykorzystywane w edukacji. Nauczyciele i bibliotekarze korzystają z kodów QR do udostępniania zasobów, linków do stron internetowych, filmów edukacyjnych, gier i innych materiałów edukacyjnych.

Rodzaje kodu QR

Firma Denso Wave, która opracowała kod QR, stworzyła jego różne wersje, które różnią się od siebie pojemnością danych, rozmiarem czy korekcją błędów.

Kod QR Model 1

Model 1 kodu QR jest podstawową, standardową wersją kodu QR, cechującą się mniejszą pojemnością i nieco mniejszą korekcją błędów. Pozwala na zakodowanie do 1167 znaków numerycznych, 707 znaków alfanumerycznych i 299 znaków Kanji (znaki logograficzne pochodzenia chińskiego).

Model 2 kodu QR

Model 2 kodu QR powstał na bazie modelu 1 i odznacza się większą pojemnością i większą korekcją błędów. Pojemność kodu pozwala na przechowanie do 7089 znaków numerycznych, 4296 znaków alfanumerycznych, 2953 bajtów binarnych oraz 1817 znaków Kanji. Dodatkowo, za sprawą znajdującego się w nim wzoru wyrównania, jest łatwiejszy do wykrycia i zeskanowania.

Porównanie modelu 1 kodu QR i modelu 2 kodu QR.

Kod microQR

Można by powiedzieć, że kod microQR jest mniejszą werjsą zwykłego kodu QR. Cechuje się kwadratową formą, jak standardowy QR, ale składa się tylko z jednej pozycji wzorca lokalizacji zamiast trzech, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie jego rozmiaru. Kodowanie informacji jest bardzo podobne do standardowego kodu QR, z danymi zakodowanymi zarówno poziomo, jak i pionowo. Oczywiście, mniejszy rozmiar i mniejsze moduły niosą ze sobą możliwość zakodowania mniejszej ilości danych numerycznych, alfanumerycznych, znaków graficznych i specjalnych, jednak mimo to w dalszym ciągu kod oferuje dużą pojemność przechowywania. Możliwość zakodowania danych zależy od rozmiaru kodu Micro QR, który może mieć od 11x11 do 17x17 modułów.

Ze względu na swoją małą wielkość, kod Micro QR jest idealny do umieszczania na małych przedmiotach lub w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Powszechne zastosowanie znalazł w użytku do oznaczania małych komponentów elektronicznych, ale znajdziemy go również na produktach charakteryzujących się małym opakowaniem, na kartach identyfikacyjncyh czy materiałach reklamowych, jak ulotki i wizytówki.

Porównanie kodu QR i microQR.

Jakie informacje można zapisać w kodzie QR

Kody QR umożliwiają zapis nawet do kilku tysięcy znaków w formie numerycznej, alfanumerycznej lub w postaci symboli, co daje niemal nieograniczone możliwości zawarcia ogromu danych, w tak minimalistycznym przedstawieniu graficznym. Rosnąca popularność kodów QR, ich pojemność oraz zaawansowane możliwości kodowania, sprawiają że w kodach tych umieszczane są rozmaite dane w różnej formie. Na uwagę zasługuje fakt, iż zawarte w kodzie QR informacje po ich odczytaniu przez skaner kodów, wymuszą wykonanie jakiejś określonej akcji, na przykład otworzą automatycznie stronę internetową z zapisanego w kodzie adresu www.

Kod QR można potraktować jako wizytówkę, gdzie po zeskanowaniu użytkownik uzyska dane kontaktowe do firmy. Może być on również nośnikiem adresu strony www bądź adresu e-mail z treścią wiadomości. W tego rodzaju kodzie można zapisać położenie geograficzne celem lokalizacji określonego obszaru, dowolny tekst, a nawet dane sieci Wi-Fi. To oczywiście tylko kilka z mnóstwa przykładów, co można ukryć w tym małym, dwuwymiarowym kwadracie.

Zastosowanie kodu dwuwymiarowego QR

Kody QR są stosowane w różnych sektorach i kontekstach, dzięki swojej elastyczności i dużej pojemności. Poniżej prezentujemy przykładowe zastosowania:

  • Reklama i marketing: Kody QR często są drukowane na plakatach, ulotkach, a nawet na stronach internetowych, aby umożliwić użytkownikom szybkie dostanie się do strony internetowej, kuponu rabatowego lub innej treści online.
  • Bilety elektroniczne: Kody QR są często stosowane jako bilety elektroniczne w transporcie publicznym, kinach czy na koncertach. Użytkownik wyświetla kod QR na swoim smartfonie, który jest skanowany przy wejściu.
  • Zarządzanie łańcuchem dostaw: Podobnie jak w ich pierwotnym zastosowaniu, kody QR są nadal wykorzystywane do śledzenia produktów i części w procesie produkcji i dystrybucji.
  • Usługi gastronomiczne i hotelarstwo: Kody QR są często używane do udostępniania menu w restauracjach czy informacji o pokojach w hotelach.
  • Płatności mobilne: W niektórych krajach, takich jak Chiny, kody QR stały się popularną formą płatności mobilnych.

Zastosowanie kodu QR w codziennym życiu.

Jak wygenerować kod QR

W celu wygenerowania kodu QR zawierającego w sobie dowolne, określone przez nas dane, wystarczy skorzystać z darmowego generatora kodów. Na stronie naszego sklepu internetowego HDWR znajdą Państwo generator kodów, w którym wystarczy wybrać typ kodu, sprecyzować tekst, jaki chcemy w kodzie zawrzeć i wygenerować kod QR. Kiedy pojawi się nasz unikalny kod QR, możemy go pobrać w formacie JPG lub PNG i wydrukować na drukarce, wysłać w wiadomości e-mail bądź umieścić na stronie internetowej, w zależności od zapotrzebowania.

Generowanie kodu QR za pomocą darmowego generatora kodów kreskowych.

Czym odczytać kod QR

Chcąc poznać zakodowane w dwuwymiarowym kodzie QR informacje, musimy go najpierw zeskanować, aby dane zostały poprawnie zdekodowane i wyświetlone jako zrozumiały komunikat. DO tego celu z powodzeniem można użyć telefonu komórkowego, wyposażonego w odpowiednią aplikację imitującą skaner kodów. Rozwiązanie to sprawdza się jednak w przypadku sporadycznego odczytu nieskomplikowanych kodów 2D, nie zawierających w sobie dużej ilości informacji.

W przypadku, gdy na codzień skanujemy duże ilości kodów dwuwymiarowym, w tym kodu QR, a dodatkowo są to kody gęste i skomplikowane, polecamy zaopatrzyć się do tego celu w profesjonalny kod QR skaner, który szybko i precyzyjnie poradzi sobie z odczytem kodów w formie graficznej. Ergonomiczny kształt skanerów z wygodną wyprofilowaną rękojeścią oraz niską wagą, ułatwiają intensywne skanowanie kodów. Zapewnia to większy komfort podczas skanowania niż telefon komórkowy. Dodatkowo tego typu urządzenia, posiadają często szereg zaawansowanych funkcji, które usprawniają codzienną pracę.

Na rynku dostępne są czytniki do kodów kreskowych 1D oraz czytniki do kodów dwuwymiarowych 2D (np. QR). Wybierając czytnik do skanowania kodów QR, należy pamiętać, by zdecydować się na ten, który został przeznaczony do odczytu właśnie tego rodzaju kodów przedstawianych jako graficzny symbol.

Skanowanie kodu QR telefonem komórkowym.

W naszym sklepie internetowym HDWR znajdą Państwo bogatą ofertę skanerów kodów kreskowych i QR, które precyzyjnie poradzą sobie z odczytem kodu QR. Poniżej przedstawiamy listę tych czytników, które szczególnie polecamy.

Czytniki przewodowe

  • Czytnik QR 1D/2D automatyczny HD-SL36 - przewodowy czytnik kodów QR wyposażony w zaawansowany układ skanujący, oferujący precyzyjny odczyt kodów kreskowych 1D oraz 2D (QR). Umożliwia automatyczne skanowanie kodów bez naciskania na przycisk. Dodatkowo poradzi sobie ze skanowaniem kodów wyświetlanych na ekranach LCD.
  • Skaner kodów QR 1D/2D, automatyczny, matryca CMOS HD580 - skaner umożliwiający dokładny i szybki odczyt kodów kreskowych 1D i 2D QR w sposób automatyczny. Skanuje kody z ekranów LCD i wyświetlaczy telefonów.
  • Czytnik kodów kreskowych i QR z funkcją NFC, stacjonarny HDWR HD370 - stacjonarny czytnik przewodowy z układem skanującym oferującym szybko odczyt kodów kreskowych kreskowych 1D oraz 2D QR. Posiada funkcję NFC oraz odczyt kart RFID. Skanuje kody z ekranu LCD.
  • Czytnik kodów QR z podstawką i trybem automatycznym HD620A - zaawansowany czytnik kodów kreskowych i QR, skanuje automatycznie bez konieczności naciskania na przycisk. Odczytuje kody z ekranu LCD.
  • Czytnik kodów QR Aztec 2D do dowodów rejestracyjnych HD-SL36A - skaner przeznaczony do odczytu kodów 2D QR. Odznacza się znakomitym odczytem kodu Aztec z dowodu rejestracyjnego. Zaawansowany układ skanujący pozwala na automatyczne skanowanie, a praktyczna podstawka zapewnia stabilność.
  • Czytnik kodów QR HD200 - przeznaczony do pracy stacjonarnej skaner z metalową obudową, zapewniającą wytrzymałość, oferuje skanowanie kodów kreskowych 1D oraz 2D QR. Zaletą jest odczyt kodów wyświetlanych na ekranach LCD oraz wyświetlaczach urządzeń mobilnych.

Czytniki bezprzewodowe

  • Czytnik kodów QR WiFi/Bluetooth, do dowodów rejestracyjnych HD-SL96 - zaawansowany, profesjonalny skaner pozwalający na efektywny odczyt kodów kreskowych 1D oraz 2D QR, zarówno z drukowanych etykiet, jak i z ekranów LCD czy wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Odznacza się znakomitym odczytem kodu Aztec znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Oferuje dwa rodzaje komunikacji bezprzewodowej: Bluetooth oraz komunikację radiową.
  • Czytnik kodów QR z matrycą CMOS, bezprzewodowy HD1100 - skaner oferujący szybki odczyt kodów kreskowych i QR, zarówno z drukowanych etykiet, jak i z ekranów LCD i wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Skanuje kody automatycznie. Zaletą jest wbudowana pamięć, pozwalającą na zapis dużej ilości zeskanowanych kodów, celem późniejszego przesłania na komputer
  • Czytnik kodów QR kieszonkowy WiFi/Bluetooth HDWR HD6600 - kieszonkowy czytnik o kompaktowym kształcie przypominającym kluczyk. Wyposażony w zaawansowany układ skanujący umożliwiający skanowanie kodów kreskowych i QR. Oferuje dwa rodzaje komunikacji bezprzewodowej (radiową i Bluetooth) i posiada wbudowaną pamięć do zapisu zeskanowanych kodów.
  • Czytnik kodów QR 1D/2D ze stacją i trybem automatycznym, skaner bezprzewodowy HD6200 - zaawansowany skaner umożliwiający skanowanie kodów kreskowych 1D oraz 2D QR, również z ekranów LCD i wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Dysponuje automatycznym odczytem kodów i wyróżnia się sporym zasięgiem bezprzewodowym.
  • Skaner QR kodów 1D/2D, bezprzewodowy z podstawką i automatem HD1100A - automatyczny skaner skanujący kody kreskowe 1D i QR. Posiada podstawkę w zestawie i daje możliwość odczytu z ekranu LCD. Zaletą jest wbudowana pamięć pozwalająca na zapis dużej ilości zeskanowanych kodów.

Podsumowanie

Kody QR prawdopodobnie będą nadal odgrywać ważną rolę w przyszłości, zwłaszcza w kontekście rozwijającej się cyfryzacji i mobilności. Możliwości są praktycznie nieograniczone - od zastosowań w rzeczywistości rozszerzonej, przez bezdotykowe technologie, po nowe metody uwierzytelniania i bezpieczeństwa.

Podsumowując, kod QR to wszechstronne narzędzie, które przekształciło sposób, w jaki przechowujemy i odczytujemy informacje. Dzięki swojej elastyczności i dużej pojemności, ma potencjał do dalszego kształtowania naszego cyfrowego krajobrazu w przyszłości.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium