0
0,00 zł
Interleaved 2 z 5 (Przeplatany) - najważniejsze informacje

W tym artykule omówimy:

Co to jest kod kreskowy Interleaved 2 z 5

Kod kreskowy Interleaved (Przeplatany) 2 z 5 (ang. ITF - Interleaved two of five) został opracowany przez firmę Intermec w roku 1972 i jest liniowym, numerycznym kodem kreskowym z funkcją samosprawdzalności. ITF-25 jest kodem ciągłym o zmiennej długości, jednak nie dłuższej niż 16 cyfr. Jego nazwa pochodzi od unikalnej metody kodowania cyfr, w której dwie cyfry są reprezentowane razem w parze, z jednym zestawem pasków reprezentującym pierwszą cyfrę i przerwami reprezentującymi drugą.

Kod kreskowy Interleaved 2 z 5.

Charakterystyka i struktura kodu Przeplatany 2 z 5

Interleaved 2 z 5 jest kodem ciągłym, co oznacza, że paski i przerwy są bezpośrednio połączone bez spacji między poszczególnymi znakami. Każda para cyfr jest reprezentowana przez pięć pasków i pięć przerw. Dlatego też każda cyfra jest przedstawiana jako dwa szerokie i trzy wąskie elementy, niezależnie od tego, czy są to paski, czy przerwy. Cyfry kodowane są parami, a więc w kodzie występuje parzysta liczba cyfr.

Kod kreskowy zaczyna się i kończy specjalnym wzorem pasków, znanym jako "znak startu" i "znak stopu". Kod przeplatany 2 z 5 może, lecz nie musi zawierać sumy kontrolnej, która jest wyliczana na podstawie reszty z dzielenia sumy cyfr na końcu kodu przez 10.

Czy wiesz, że...

  • Interleaved 2 z 5 jest unikalny, ponieważ koduje dwie cyfry na raz - jedną za pomocą pasków i drugą za pomocą przerw. Stąd pochodzi "Interleaved" (przepleciony) w jego nazwie.
  • Interleaved 2 z 5 jest czysto numerycznym kodem kreskowym, co oznacza, że nie jest w stanie reprezentować liter czy innych znaków.
  • Interleaved 2 z 5 to jeden z najstarszych kodów kreskowych, który został opracowany już w latach 60. XX wieku.
  • Dzięki swojej unikalnej metody kodowania, ITF-25 jest w stanie kodować duże ilości informacji na stosunkowo małym obszarze.

Rodzaje kodu kreskowego Interleaved 2 z 5

Organizacja GS1 stworzyła, na bazie kodu Interleaved 2 z 5, czternastocyfrową wersję kodu nazywaną ITF-14, która służy do kodowania Globalnego Numeru Jednostki Handlowej na opakowaniach zbiorczych. Ten numeryczny kod idealnie nadaje się do tego rodzaju opakowań z uwagi na swoją niską wrażliwość na jakość papieru, na którym jest drukowany. Daje to nawet możliwość drukowania bezpośrednio na kartonie oraz odczytu z dużych odległości.

Struktura i Budowa

ITF-14 składa się z 14 cyfr. Pierwsza cyfra to "Wskaźnik jednostki logistycznej", który określa rodzaj jednostki opakowania (na przykład karton, paleta itp.). Kolejne 12 cyfr to Globalny Numer Jednostki Handlowej (GTIN), który identyfikuje produkt. Ostatnia, czternasta cyfra, to cyfra kontrolna, która jest wyliczana na podstawie poprzednich 13 cyfr, aby zapobiec błędom wprowadzania danych.

ITF-14 zaczyna się i kończy specjalnym wzorem pasków, znanym jako "znak startu" i "znak stopu". Tak jak w przypadku Interleaved 2 of 5, każda para cyfr jest reprezentowana przez pięć pasków i pięć przerw, a każda cyfra jest reprezentowana przez dwa szerokie i trzy wąskie elementy.

Zastosowanie

ITF-14 jest powszechnie używany w przemyśle, logistyce i łańcuchu dostaw. Jego głównym zastosowaniem jest oznaczanie jednostek handlowych, takich jak kartony lub palety produktów. Dzięki temu jest możliwe śledzenie produktów na różnych etapach łańcucha dostaw, od produkcji, przez magazynowanie, aż po sprzedaż detaliczną.

Kod kreskowy ITF-14.

Zastosowanie kodu kreskowego ITF-25

Interleaved 2 z 5 jest często używany w przemyśle, gdzie jego zdolność do efektywnego kodowania dużych liczb jest bardzo przydatna. Jest powszechnie używany do kodowania numerów identyfikacyjnych w przemyśle logistycznym i łańcuchu dostaw. Na przykład, może być używany do kodowania numerów identyfikacyjnych na kartach identyfikacyjnych, numerów śledzenia na przesyłkach, czy numerów partii w magazynach.

Paczki z etykietami z kodem kreskowym na sortowni.

Propozycje czytników odczytujących Interleaved 2 z 5

W naszym sklepie internetowym HDWR znajdą Państwo bogatą ofertę skanerów kodów kreskowych i QR, które precyzyjnie poradzą sobie z odczytem kodu kreskowego Przeplatany 2 z 5. Poniżej przedstawiamy listę tych czytników, które szczególnie polecamy.

Czytniki przewodowe

  • Skaner kodów kreskowych z podstawką i automatycznym skanowaniem HD29A - jest to przewodowy czytnik kodów kreskowych 1D oferujący automatyczne skanowanie etykiet, co w połączeniu z podstawką znajdującą się w zestawie, daje urządzenie niemal bezobsługowe.
  • Czytnik kodów kreskowych 1D HD42A - przewodowy skaner kodów kreskowych 1D wyposażony w laserowy układ skanujący, który pozwala na automatyczne skanowanie etykiet. W zestawie znajduje się podstawka zapewniająca stabilność czytnika.
  • Czytnik kodów kreskowych, przewodowy HD26 - czytnik wyposażony w układ skanujący oparty na matrycy CCD, co gwarantuje bezproblemowy odczyt kodów kreskowych 1D, zarówno drukowanych, jak i wyświetlanych na ekranach LCD i wyświetlaczach urządzeń mobilnych. Idealny sprzęt do skanowania kodów trudnych w odczycie, zamazanych czy uszkodzonych.
  • Skaner kodów kreskowych 1D HD-S80 - stacjonarny czytnik przeznaczony do odczytu kodów kreskowych 1D. Daje możliwość automatycznego skanowania etykiet. Idealny do małych sklepów i butików.
  • Czytnik kodów QR Aztec 2D do dowodów rejestracyjnych HD-SL36A - skaner przeznaczony do odczytu kodów 2D QR. Odznacza się znakomitym odczytem kodu Aztec z dowodu rejestracyjnego. Zaawansowany układ skanujący pozwala na automatyczne skanowanie, a praktyczna podstawka zapewnia stabilność.
  • Czytnik kodów QR HD200 - przeznaczony do pracy stacjonarnej skaner z metalową obudową, zapewniającą wytrzymałość, oferuje skanowanie kodów kreskowych 1D oraz 2D QR. Zaletą jest odczyt kodów wyświetlanych na ekranach LCD oraz wyświetlaczach urządzeń mobilnych.

Czytniki bezprzewodowe

Podsumowanie

Interleaved 2 z 5 jest prostym, ale efektywnym kodem kreskowym, który jest szczególnie dobrze przystosowany do kodowania dużych liczb numerycznych. Jego unikalna metoda kodowania pary cyfr pozwala na kodowanie dużej ilości informacji na niewielkim obszarze, co czyni go idealnym do zastosowania w wielu sektorach przemysłu.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium