0
0,00 zł
CODE 39 - najważniejsze informacje o kodzie kreskowym.

W tym artykule omówimy:

Co to jest kod 39

Code 39, znany również jako "Code 3/9", "USD-3", "Alpha39", "Kod 3 z 9", to uniwersalny kod kreskowy, który może reprezentować cyfry, litery (wielkie) oraz niektóre znaki specjalne. Kod 39 powstał w 1974 roku i zyskał na popularności po wykorzystaniu przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, który użył go do etykietowania przesyłek dostarczanych przez dostawców. Kod ten jest obecnie powszechnie stosowany w przemyśle motoryzacyjnym do oznaczania poszczególnych części i standaryzowany przez AIAG (Automotive Industry Action Group) w USA. Jednakże, ze względu na małą gęstość zapisu danych, kod 3 z 9 nie jest polecany do stosowania na małych przedmiotach. Omawiany kod może zostać odczytany przez praktycznie każdy czytnik kodów kreskowych, co potwierdza jego uniwersalność.

Kod kreskowy CODE 39.

Charakterystyka i struktura kodu CODE 39

Podstawowa wersja kodu CODE 39 pozwala na zakodowanie 43 znaków alfanumerycznych, obejmujących duże litery od A do Z, cyfry, oraz pewne znaki specjalne takie jak -, ., spacja, $, /, +, %. Znak *, służy jako wskaźnik początku i końca kodu. Każdy znak jest zbudowany z dziewięciu pasków, z których pięć jest czarnych, a cztery białe. Spośród nich, trzy paski są szersze, co tłumaczy nazwę "3 z 9". Stosunek szerokości pasków szerokich do wąskich powinien mieścić się w granicach 2:1 do 3:1.

W standardowej formie, Kod 39 nie zawiera sumy kontrolnej. Niemniej jednak jego struktura jest taka, że pojedynczy pasek odczytany błędnie nie doprowadzi do interpretacji danego znaku jako innego.

Czy wiesz że...

 • Kod kreskowy Code 39 został stworzony w 1974 roku przez Davida Allaisa i Raya Stevensa z firmy Intermec. Jest to jeden z najstarszych formatów kodów kreskowych.
 • W 1981 roku, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przyjął Code 39 jako standard dla oznaczania dostaw, co przyczyniło się do jego powszechnego użycia.
 • Code 39 jest często stosowany w branży motoryzacyjnej, szczególnie w sektorze produkcji części samochodowych, gdzie służy do oznaczania komponentów.
 • Nazwa Kod 39 w nazwie kodu odnosi się do faktu, że każdy znak jest reprezentowany przez 9 elementów (paski i przerwy), z których 3 są szersze.
 • Istnieje również rozszerzona wersja Code 39, która umożliwia kodowanie dodatkowych znaków, takich jak małe litery i dodatkowe znaki specjalne, poprzez łączenie dwóch znaków standardowego Code 39.

Rodzaje kodu 3 z 9

Kod 3 z 9 występuje najczęściej w formie standardowej. Istnieje jednak wersja rozszerzona CODE 39, znana również jako Code 39 plus (lub CODE 39 Extended), która umożliwia kodowanie pełnej gamy 128 znaków ASCII. Znak początkowy i końcowy oraz 39 standardowych znaków (A-Z, 0-9, -, . i spacja) są kodowane w taki sam sposób jak w podstawowej wersji Code 39. Dodatkowe symbole są reprezentowane poprzez ciągi dwóch znaków z podstawowego zestawu.

Suma kontrolna kodu 39

Chociaż standardowa wersja Kodu 39 nie zawiera w sobie cyfry kontrolne, czasem zdarza się jednak, że jest ona dodawana dodatkowo. Jest to tak zwana odmiana kodu Code 39 mod 43. Aby obliczyć sumę kontrolną, należy wykonać poniższe kroki:

 • Zsumować wartości od znaku 0 do 42 znaku, za wyjątkiem znaków start/ stop
 • następnie od wyniku obliczyć wartość modulo 43
 • Wynik, który otrzymujemy, jest wartością znaku sumy kontrolnej. Znak ten dopisuje się do kodu przed znakiem stop.

Zastosowanie CODE 39

Kod kreskowy Code 39 jest popularnym i uniwersalnym oznakowaniem. Przez ostatnie lata został rozpowszechniony w wielu branżach i użytkowany jest w różnych sektorach.

Sektor wojskowy:

Kod 39 został zaakceptowany jako standard dla oznaczania produktów przez Departament Obrony USA. Wszystkie dostawy do jednostek wojskowych muszą być oznaczone tym kodem.

Branża motoryzacyjna

Kod 3 z 9 jest również powszechnie używany w branży motoryzacyjnej, szczególnie do oznaczania części samochodowych.

Branża zdrowotna

W medycynie, Code 39 jest często wykorzystywany do oznaczania różnego rodzaju elementów, takich jak dokumenty medyczne, etykiety na próbki laboratoryjne i etykiety na identyfikatory pacjentów.

Sektor przemysłowy

W przemyśle, kod 39 jest często używany do oznaczania i śledzenia części, składników i innych elementów w procesie produkcji.

Logistyka i dystrybucja

Code 39 jest używany do oznaczania towarów w procesie logistycznym i dystrybucyjnym, co umożliwia skuteczne śledzenie produktów na całym łańcuchu dostaw.

Elektronika

W produkcji sprzętu elektronicznego, Code 39 jest często stosowany do oznaczania elementów i komponentów.

Opakowanie z kodem kreskowym EAN.

Propozycje czytników odczytujących Kod 39

Pomimo tego, że kod kreskowy CODE 39 charakteryzuje się dużą gęstością i zawiera w sobie wiele danych, jest symbolem łatwym do odczytania przez niemal każdy czytnik kodów kreskowych.

W naszym sklepie internetowym HDWR znajduje się bogata oferta skanerów kodów kreskowych i QR, które z szybkością i precyzją poradzą sobie ze skanowaniem Kodu 39. Poniżej przedstawiamy listę tych czytników, które szczególnie polecamy.

Czytniki przewodowe

 • Skaner kodów kreskowych z podstawką i automatycznym skanowaniem HD29A - jest to przewodowy czytnik kodów kreskowych 1D oferujący automatyczne skanowanie etykiet, co w połączeniu z podstawką znajdującą się w zestawie, daje urządzenie niemal bezobsługowe.
 • Czytnik kodów kreskowych 1D HD42A - przewodowy skaner kodów kreskowych 1D wyposażony w laserowy układ skanujący, który pozwala na automatyczne skanowanie etykiet. W zestawie znajduje się podstawka zapewniająca stabilność czytnika.
 • Czytnik kodów kreskowych 1D ręczny HD-SL62 - czytnik wyposażony w laserowy układ skanujący oferuje bezproblemowy odczyt kodów kreskowych 1D.
 • Skaner kodów kreskowych 1D HD-S80 - stacjonarny czytnik przeznaczony do odczytu kodów kreskowych 1D. Daje możliwość automatycznego skanowania etykiet. Idealny do małych sklepów i butików.
 • Czytnik kodów QR Aztec 2D do dowodów rejestracyjnych HD-SL36A - skaner przeznaczony do odczytu kodów 2D QR. Odznacza się znakomitym odczytem kodu Aztec z dowodu rejestracyjnego. Zaawansowany układ skanujący pozwala na automatyczne skanowanie, a praktyczna podstawka zapewnia stabilność.
 • Czytnik kodów QR HD200 - przeznaczony do pracy stacjonarnej skaner z metalową obudową, zapewniającą wytrzymałość, oferuje skanowanie kodów kreskowych 1D oraz 2D QR. Zaletą jest odczyt kodów wyświetlanych na ekranach LCD oraz wyświetlaczach urządzeń mobilnych.

Czytniki bezprzewodowe

Podsumowanie

Kod kreskowy CODE 39, pierwotnie opracowany w 1974 roku, odgrywa fundamentalną rolę w wielu różnych sektorach na całym świecie, dostarczając system do efektywnej identyfikacji i śledzenia produktów oraz komponentów. Od służby w obrębie struktur wojskowych, gdzie służy do oznaczania dostaw, poprzez branżę motoryzacyjną, gdzie jest niezastąpiony w procesie oznaczania części samochodowych, po sferę medyczną, gdzie przyczynia się do precyzyjnego śledzenia próbek – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest niezawodna identyfikacja, CODE 39 spełnia swoją rolę.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium