0,00 zł

Projektory i rzutniki multimedialne

Projektory służą do wyświetlania obrazów na dowolnej powierzchni. Idealnie sprawdzą się w użytku zarówno w biurze podczas wszelkiego rodzaju prezentacji, jak i w domowym zaciszu do oglądania filmów i zdjęć ze znajomymi. Wysokiej jakości układ optyczny oferuje dobrej jakości obraz.

Projektory wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów i posiadają solidną konstrukcję. Cechują się nowoczesnym i atrakcyjnym wzornictwem, dzięki czemu wpasują się w każde wnętrze, dodając estetyki. Pozwalają na komfortowe działanie niemal w każdych warunkach oświetleniowych. Niektóre modele zostały wyposażone w przydatne aplikacje zwiększające komfort oraz ułatwiające obsługę urządzeń.

Projektor - niezastąpione urządzenie podczas pracy i relaksu!

Projektor multimedialny to urządzenie służące do wyświetlania obrazu lub wideo na dowolnej powierzchni, na przykład ściana, płótno czy specjalny ekran. Rzutniki są stosowane w wielu dziedzinach, w tym w edukacji, biznesie, kinach czy w domowym zaciszu. Mogą zostać wykorzystane do prezentacji multimedialnych, projekcji filmów, wyświetlania zdjęć czy teledysków muzycznych, a nawet podczas grania w gry wideo.

Budowa rzutnika multimedialnego

Podstawowym elementem projektora jest obiektyw, który skupia światło wytwarzane przez urządzenie. Kolejny element tworzy lampa odpowiedzialna za emitowanie światła. Z kolei korektor optyczny skupia i przekształca światło na obraz. Za zamianę światła na wideo odpowiedzialny jest układ zawierający matrycę. Wszystkie te elementy są połączone z procesorem, który steruje wszystkimi funkcjami rzutnika.

Projektor multimedialny do prezentacji na uczelni

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając projektor?

Szukając projektora spotkamy się z szeroką ofertą sprzętu, cechującego się różnymi parametrami. Warto wiedzieć, na które zwrócić szczególną uwagę.

Rozdzielczość

Chcąc cieszyć się wyraźnym i płynnym obrazem, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielczość. Zasada jest taka, że im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość wyświetlanego obrazu. Najlepszą jakość dostarcza rozdzielczość HD lub Full HD. Projektor full HD będzie idealny do wyświetlania i oglądania filmów. Z kolei sprzęt z niższą rozdzielczością niż HD, z powodzeniem sprawdzi się w warunkach biurowych do wyświetlania prezentacji. Jak widać, wszystko zatem zależy od preferencji użytkownika oraz wykorzystania urządzenia.

Jasność

Równie ważnym parametrem co rozdzielczość, jest jasność lampy. Odpowiada ona za wyraźny obraz niezależnie od warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Im wyższa jasność lampy, tym wyraźniejszy obraz wyświetlany w pomieszczeniach słabo zaciemnionych. Jeżeli jednak projektor ma służyć do oglądania filmów głównie w ciemnych pomieszczeniach bądź w porze wieczorowo-nocnej, warto zastanowić się nad nieco niższą jasnością lampy, aby obraz dostarczał przyjemnych wrażeń wizualnych. Jasność lampy wyrażana jest w lumenach bądź ANSI lumenach. Lumen to jednostka odnosząca się do pomiaru strumienia świetlnego urządzenia i daje użytkownikowi wyobrażenie o tym ile światła może emitować jego źródło. Mówiąc prościej, lumen to pomiar całego światła emitowanego przez projektor. Lumen (opatrzony symbolem „lm”) określa ilościowo łączną ilość światła, które można zobaczyć jako emanujące przez określone źródło światła (w tym przypadku będzie to projektor). Z kolei ANSI lumen jest już wynikiem kilku zmiennych, takich jak kontrast i jasność, pomiar białych pól w 9 miejscach na ekranie i uśrednienie wspomnianych pomiarów, które są następnie mnożone przez całkowitą powierzchnię ekranu. Wynikowy pomiar lumenów ANSI jest zdecydowanie dokładniejszy niż zwykły lumen. Dlatego jest to parametr brany pod uwagę przez kupujących, którzy wybierają nowe projektory.

Kontrast

Parametr, jakim jest kontrast, odpowiada za kolory wyświetlanego obrazu. Im wyższy kontrast, tym kolory są żywsze i przyjemniejsze. Kontrast jest szczególnie ważnym parametrem podczas oglądania filmów, ponieważ znacząco wpływa na odbiór obrazu

Projektor filmowy multimedialny

Rodzaje projektorów multimedialnych

Rzutniki multimedialne różnią się między sobą nie tylko parametrami technicznymi, takimi jak jasność, rozdzielczość, kontrast czy zoom optyczny. Mogą wyróżniać się również rozmiarem i kształtem.

Mając na uwadze te cechy, projektory możemy podzielić na:

  • Przewodowe - podłączane są do komputera lub innego źródła obrazu za pomocą kabla, co pozwala na wyświetlanie prezentacji, filmów, zdjęć i innych treści na dużych ekranach lub ścianach. Projektory te często są stosowane w salach konferencyjnych, salach wykładowych, kinach, teatrach oraz na wydarzeniach, takich jak koncerty i pokazy mody.
  • Bezprzewodowe - nazywane również projektorami sieciowymi lub projektorami Wi-Fi/ Bluetooth, to urządzenia, które pozwalają na bezprzewodowe przesyłanie obrazów i dźwięków z różnych źródeł sygnału, takich jak smartfony, tablety, komputery i innych urządzeń z obsługą Wi-Fi lub modułu Bluetooth. Dzięki temu użytkownicy mogą przesyłać treści bezpośrednio z urządzeń mobilnych lub komputerów, bez konieczności korzystania z kabli.
  • Stacjonarne - są to najbardziej popularne urządzenia, charakteryzujące się prostokątnym kształtem. Znajdują najczęściej zastosowanie w biurach bądź szkołach do wyświetlania prezentacji oraz w domowym zaciszu do oglądania filmów. Przeznaczone zostały do postawienia w dogodnym miejscu
  • Przenośne mini projektory - cechują się kompaktowym, niewielkim rozmiarem. Są o wiele mniejsze niż projektory stacjonarne, co ułatwia ich przenoszenie. Przybierają najczęściej kształt owalny lub podłużnej kostki. Posiadają pojemny akumulator, który zazwyczaj pozwala na 3-4 godziny bezprzewodowej pracy. Kompaktowy rozmiar i możliwość bezprzewodowego działania sprawiają, że tego typu urządzenia idealnie sprawdzą się w podróży i do seansów plenerowych.

Zatem wybór odpowiedniego projektora uzależniony jest od naszych potrzeb oraz indywidualnych preferencji. W sytuacji gdy potrzebujemy rzutnik do wyświetlania prezentacji w naszej firmie na spotkaniach biznesowych bądź zależy nam na oglądaniu filmów w wysokiej rozdzielczości w domowym zaciszu, idealny będzie projektor stacjonarny. Natomiast jeżeli uwielbiamy podróże i często spędzamy czas na łonie natury, to doskonałym wyborem będzie projektor przenośny, który umili nam wieczory.

Do czego można podłączyć projektor?

Projektory posiadają szereg różnych złącz, co daje szeroki zakres podłączenia różnego rodzaju urządzeń. Wiele projektorów posiada złącza AV, VGA oraz HDMI, co umożliwia podłączenie monitora, konsoli do gier czy dekodera TV. Sprzęt do wyświetlania często w standardzie oferuje porty USB, dzięki czemu może współpracować z dowolnym nośnikiem danych, takim jak pendrive czy dysk zewnętrzny. Dodatkowo można pod port USB podpiąć odbiornik bezprzewodowej myszy komputerowej lub klawiatury, do wygodniejszej obsługi projektora. Niektóre projektory posiadają złącze LAN, co pozwala na połączenie z siecią internetową, a wyjście audio 3,5 mm daje możliwość podłączenia słuchawek lub głośników.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości połączenia rzutnika z różnego rodzaju urządzeniami, zajrzyj tutaj.

Projektor multimedialny domowy picturePRO MR200

 
 
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium