0
0,00 zł

Jakie urządzenia mogą współpracować z projektorem multimedialnym [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Projektory multimedialne stały się na przestrzeni ostatnich lat popularnym i nieodłącznym narzędziem do wszelkiego rodzaju prezentacji. Znajdują zastosowanie podczas różnego rodzaju spotkań biznesowych, konferencji, targów, lekcji szkolnych, a ostatnio coraz częściej wykorzystywane są w domowym zaciszu jako odpowiednik kina domowego.

Według danych z 2019 roku, na całym świecie sprzedano ponad 4 miliony tego typu urządzeń. W 2017 roku udział projektorów w całkowitej sprzedaży projektorów wyniósł 31%, a w 2018 roku wzrósł do 41%.

Rzutniki przeznaczone do wyświetlania obrazu na płaskiej powierzchni zostały wyposażone w szereg różnych złącz zwiększających ich zastosowanie. Określone złącza umożliwiają podłączenie do projektora różnego rodzaju urządzeń.

W tym artykule omówimy:

Projektor domowy multimedialny

Złącze HDMI

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) jest najbardziej popularnym złączem, w jakie wyposażona jest większość projektorów. HDMI oferuje szerokopasmowy przesył danych, co pozwala na przesyłanie obrazu i dźwięku w wysokiej jakości. Może również przesyłać dane w 3D, co pozwala na wyświetlanie obrazu w trójwymiarze. Ponadto oferuje zarówno połączenia cyfrowe, jak i analogowe.

Ten typ interfejsu pozwala na podłączenie do rzutnika konsoli, dzięki czemu zyskujemy projektor do gier, co w efekcie umożliwia granie w ulubioną grę na dużej powierzchni. W sprzedaży dostępne są również projektory posiadające obok złącza HDMI, złącze AV, które daje takie same możliwości, jest jednak już coraz rzadziej spotykane.

Złacze HDMI.

Złącze VGA

W niektórych rzutnikach multimedialnych możemy znaleźć złącze VGA (ang. Video Graphics Array). Zostało zaprojektowane w 1987 roku przez firmę IBM. Jest to złącze trzyczęściowe, w którym dwa pierścienie mają 15-stykowe gniazda, a trzeci ma 15-stykowe wtyczki. Złącze tego typu pozwala na współpracę projektora z komputerem lub laptopem. Interfejs ten służy jednak jedynie do przesyłania obrazu, a więc sprawdzi się jedynie do wykonywania prezentacji obrazkowych w projektorze do prezentacji, ponieważ nie przesyła dźwięku.

Złącze VGA.

Złącze USB

Interfejs USB (ang. Universal Serial Bus) jest to standardowy interfejs komunikacyjny. Cechuje się szybkością, prostotą i wygodą użytkowania. Wprowadzono go w 1994 roku jako alternatywę dla starych złącz komunikacyjnych, takich jak PS/2 i serial, które były trudne w użyciu. USB jest obecnie najpopularniejszym interfejsem, dającym szereg możliwości. Złącze tego typu daje możliwość podpięcia pod urządzenie wyświetlające obraz takich sprzętów jak, dysk zewnętrzny czy pendrive, co daje możliwość wyświetlania zdjęć oraz filmów bezpośrednio z tych urządzeń.

Złacze USB

Złącze AUDIO

Projektory multimedialne często oferują złącze Audio z wtykiem Jack 3.5 mm. Jest to miniaturowe złącze, które łatwo podłączyć do urządzenia. Za jego pomocą do projektora możemy podłączyć do rzutnika głośniki, celem zwiększenia efektów dźwiękowych, na przykład podczas oglądania filmów.

Wejście AUDIO jack 3.5mm

Do czego służy slot microSD?

Slot na kartę microSD (także znany jako slot na kartę pamięci microSD) to złącze do komputera, telefonu lub innego urządzenia, które umożliwia włożenie karty pamięci microSD. MicroSD to rodzaj karty pamięci, która jest bardzo mała i może pomieścić do 32GB danych. Tego rodzaju miejsce na kartę microSD jest bardzo popularne i szeroko stosowane w różnego rodzaju urządzeniach. Często używane jest do przenoszenia danych między różnymi urządzeniami lub do udostępniania danych innym osobom. Można łatwo przenieść pliki między urządzeniami lub przechowywać dane na karcie microSD i włożyć ją do innego urządzenia, aby uzyskać dostęp do tych danych.

Wśród urządzeń multimedialnych znajdziemy i takie, które posiadają specjalne wejście na kartę microSD. Rozwiązanie to umożliwia wyświetlanie obrazów i filmów bezpośrednio poprzez projektor, bez konieczności podłączania kamery bądź aparatu za pomocą kabla.

Ciekawe funkcje projektorów

Niektóre rzutniki multimedialne zostały wyposażone w ciekawe funkcje, które zasługują na uwagę. Wśród nich znajdziemy na przykład moduł Bluetooth, który oferuje połączenie z telefonem komórkowym oraz obsługę dźwięku audio, dzięki czemu projektor może służyć jako głośnik.

Kolejną interesującą funkcją może się okazać, tak zwana funkcja Miracast, dzięki której, po uprzednim połączeniu poprzez tryb łatwej projekcji, zyskujemy współpracę z urządzeniami opartymi na systemie Android i iOS. Opcja ta pozwala na bezpośrednie przesłanie obrazu z telefonu komórkowego czy tabletu. Wybierając rzutnik wyposażony w t funkcję zyskujemy projektor do smartfona.

system Miracast do połączenia projektora multimedialnego ze smartfonem

Czy wiesz, że...

  • Projektory multimedialne zostały po raz pierwszy opracowane w roku 1964 przez firmę IBM.
  • Zaczęły być szeroko stosowane w pierwszej połowie lat 90.
  • W 1996 roku firma InFocus wprowadziła pierwszy projektor multimedialny z wbudowanym wyświetlaczem LCD.
  • Projektory multimedialne mogą wyświetlać obrazy o szerokim kącie widzenia, co umożliwia widzom oglądanie obrazu bez utraty jakości.
  • Rzutniki wyposażone są w technologię kompensacji uszkodzeń obrazu i zakłóceń, co zapewnia wyższą jakość obrazu.

Projektor multimedialny - propozycje

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka ciekawych propozycji projektorów znajdujących się w naszej ofercie, które posiadają wyżej wymienione złącza.

Projektor oferuje złącza 2x HDMI, 2x USB 2.0, Audio out 3.5 mm, AV oraz posiada moduł WiFi oraz Bluetooth.

Projektor oferuje złącza 3,5 mm Audio, USB, HDMI, AV oraz moduł Bluetooth

Projektor oferuje złącza 2x USB, AV, HDMI, VGA, 3,5 mm Audio

Projektor oferuje złącza USB, AV, 2x HDMI, 3,5 mm Audio, czytnik kart microSD oraz moduły WiFi i Bluetooth.

Projektor posiada złącza USB, AV, HDMI, 3,5 mm Audio, czytnik kart microSD oraz moduły WiFi i Bluetooth

Pozostałe projektory znajdujące się w ofercie sklepu HDWR znajdują się tutaj.

Podsumowanie

Projektory multimedialne są niezwykle przydatnym narzędziem, szczególnie w przypadku prezentacji w dużych salach lub grupach. Pozwalają na wyświetlanie obrazów i filmów w dużej skali, a także mają szeroki zakres zastosowań dla wszystkich rodzajów mediów i aplikacji. Tego typu urządzenia są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań do prezentacji obrazów i filmów w wysokiej jakości.

W tym artykule dowiedzieliśmy się, z jakimi urządzeniami mogą współpracować te popularne i nowoczesne sprzęty multimedialne, a także poznaliśmy ciekawe funkcje, które posiadają niektóre rzutniki multimedialne.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium