0
0,00 zł

Wirtualny port szeregowy w czytnikach kodów kreskowych [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Virtual COM port (VCP), czyli wirtualny port szeregowy, to technologia, która pozwala urządzeniom komputerowym wykorzystać interfejs szeregowy do wymiany danych z innymi urządzeniami. Technologia jest popularna w systemach operacyjnych takich jak Windows, MacOS i Linux, a także w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w wielu różnych aplikacjach, od medycznych po aplikacje do kontroli przemysłowej. Umożliwia połączenie wszelkiego rodzaju urządzeń, np. skanerów, drukarek, kamer internetowych, sterowników, czytników kodów kreskowych itp. z komputerem. Virtual COM port umożliwia również komunikację między urządzeniami, wykorzystując protokoły komunikacyjne, takie jak RS232, USB, Ethernet, CAN, Modbus, i wiele innych.

W tym artykule omówimy:

Do czego służy tryb Virtual COM w czytniku kodów kreskowych?

Niektóre modele czytników kodów oferują możliwość pracy w tak zwanym trybie Virtual COM. Jest to funkcja, która znacząco podnosi zdolność skanerów do współpracy z programami oraz ułatwia korzystanie z urządzenia.

Załóżmy, że potrzebują Państwo czytnik kodów do współpracy z programem, który wymaga urządzenia wejściowego pracującego w standardzie portu szeregowego. Niestety komputer, na którym zainstalowany jest program, nie posiada fizycznego złącza szeregowego (serial port). W takim przypadku z pomocą przychodzi tryb Virtual COM, oznaczany też jako VCOM. Opisywana funkcja sprawdzi się również w sytuacji, gdy nie chcemy rezygnować z uniwersalności czytnika na rzecz skanera z kablem RS232.

Tryb Virtual COM pozwala na emulację portu szeregowego w komputerze, podczas gdy czytnik jest fizycznie podłączony do portu USB. Zazwyczaj tryb ten działa od razu po przestawieniu czytnika kodami sterującymi z instrukcji obsługi, natomiast czasami wymagane będzie pobranie i instalacja sterownika.

Virtual COM.

Co daje Virtual COM?

Tryb Virtual COM sprawia, że zeskanowane dane trafiają tylko do aktywnego okna programu, który wymaga wprowadzania danych przez urządzenia wejściowe za pomocą emulacji portu szeregowego. W tym trybie dane nie będą przesyłane do programów tekstowych, takich jak notatnik, Excel itp., w których dane są wprowadzane tradycyjnie z urządzenia HID, a więc poprzez połączenie za pomocą portu USB.

Jak sprawdzić, czy czytnik został poprawnie przestawiony w tryb Virtual COM

W celu sprawdzenia, czy nasz czytnik został poprawnie ustawiony i znajduje się w trybie Virtual COM, najlepiej wykorzystać do tego menedżera urządzeń znajdującego się w komputerze. Po przestawieniu czytnika w tryb VCOM powinno pojawić się nowe urządzenie w sekcji Porty (COM i LPT). Skaner będzie oznaczony jako Urządzenie szeregowe USB, a w nawiasie będzie widniał napis COM oraz numer portu, zmieniający się w zależności od wybranego portu USB w komputerze (w poniższym przypadku jest to akurat COM3). Poniżej znajduje się grafika ilustrująca poprawnie zainstalowany jako Virtual COM czytnik.

Menedżer urządzeń.

Czy wiesz, że...

  • Virtual COM jest pierwszym oprogramowaniem do komunikacji sieciowej, które zostało zaprojektowane i wprowadzone do użytku w 1987 roku.
  • To pierwszy protokół, który umożliwił połączenie komputerów w sieci LAN.
  • Jest częścią standardu IEEE 802.3, który został zatwierdzony w 1983 roku.
  • Virtual COM był pierwszym oprogramowaniem do komunikacji sieciowej, które wykorzystuje architekturę sieciową w celu umożliwienia szybkiego i bezpiecznego przesyłania danych.

Propozycje czytników kodów kreskowych posiadające funkcję Virtual COM

Poniżej prezentujemy Państwu listę z propozycjami czytników kodów kreskowych, które zostały wyposażone w funkcję Virtual COM.

Czytniki bezprzewodowe

Czytniki przewodowe

Czytniki stacjonarne

 

Podsumowanie

Virtual COM to jeden z najważniejszych narzędzi dla współczesnych programistów i innych specjalistów. Pozwala on na pracę z urządzeniami z różnych platform, umożliwiając tworzenie bardziej zaawansowanych aplikacji. Tym samym stał się jednym z kluczowych elementów współczesnej technologii. Z czasem jego funkcjonalność i zastosowanie będą się zwiększać, co zapewni wygodniejszy dostęp do wielu różnych urządzeń.

W tym artykule dowiedzieliśmy się czym jest Virtual COM i do czego służy oraz w jaki sposób sprawdzić poprawność połączęnia. Wiedza ta daje nam obraz, w jakiej sytuacji tryb ten może okazać się konieczny i pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy czytnik z tą funkcją jest opcją dla nas.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium