0
0,00 zł

Norma DIN - poziomy bezpieczeństwa niszczarek dokumentów [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

W dzisiejszych czasach ochrona danych osobowych i poufnych informacji jest kluczowa nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla indywidualnych użytkowników. Niewłaściwe pozbywanie się dokumentów może prowadzić do wielu problemów, w tym do kradzieży tożsamości. W tej kwestii niezwykle przydatne okazują się niszczarki do dokumentów. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dokładnie działają te urządzenia i jakie poziomy bezpieczeństwa oferują? Czym jest norma DIN i dlaczego jest tak ważna w kontekście niszczenia dokumentów? W tym wpisie zagłębimy się w fascynujący świat niszczarek oraz przybliżymy zagadnienie normy DIN, aby pomóc Ci zrozumieć, jak wybrać najlepszą niszczarkę dla Twoich potrzeb i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo Twoim dokumentom. Zapraszamy do lektury!

W tym artykule omówimy:

Norma DIN - co to takiego?

Norma DIN została opracowana przez organizację Standards Committee for Information Technology and Applications i określa jaki stopień poufności zachowują dokumenty przetworzone przez niszczarkę. Obecnie obowiązująca norma DIN 66399 została wprowadzona w 2012 roku i określa aż siedem poziomów bezpieczeństwa dokumentów. Poziomy te opisuje się poprzez symbol P oraz kolejną cyfrę. Im jest ona wyższa, tym dokumenty papierowe są przetwarzane z większą dokładnością i są trudniejsze do odtworzenia.

Niszczarka do dokumentów utylizująca papier w postaci ścinków

Poziomy bezpieczeństwa niszczonych dokumentów

Norma DIN klasyfikuje niszczarki według stopnia ich zdolności do niszczenia dokumentów, co jest kluczowe dla zachowania poufności i bezpieczeństwa informacji.

Niszczarki klasyfikowane są w różnych poziomach bezpieczeństwa, od P-1 do P-7. Poniższa tabela prezentuje charakterystykę poszczególnych poziomów bezpieczeństwa według normy DIN:

Tabela przedstawiająca poziomy bezpieczeństwa niszczarki do dokuemntów, czyli normę DIN

Jak widać, normy dotyczące rozmiarów przetworzonych fragmentów dokumentu są bardzo wyśrubowane. Już norma P-4, która jest obecnie standardem, pozwala na przetworzenie kartki papieru A4 na minimum 400 drobnych kawałków, skutecznie chroniąc zawarte na niej informacje. Wybierając niszczarkę klasy P-5, kartka A4 zostanie już przetworzona na ponad 2000 małych fragmentów

Zutylizowane przez niszczarkę dokuemnty w postaci ścinek

Czym się kierować wybierając niszczarkę do dokumentów

Jaka niszczarka będzie zatem najlepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wybór jest zależny od przeznaczenia urządzenia, charakteru i zawartości niszczonych danych oraz materiału, z jakiego owe dane są wykonane (papier, plastik, karton), a także osobistych preferencji użytkownika.

Wśród niszczarek dokumentów znajdziemy różne modele, posiadające różne funkcje, cechujące się różną wielkością oraz oferujące zniszczenie danych w formie tradycyjnych dokumentów papierowych lub ponadto w formie płyt CD/DVD czy plastikowych kart.

Dlatego też szukając niszczarki do dokumentów, która ma spełnić oczekiwania, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim, gdzie urządzenie będzie używane, z jak bardzo wrażliwymi i poufnymi danymi będzie miało do czynienia oraz na jakich nośnikach znajdują się dane przeznaczone do utylizacji.

Niszczarki o klasach bezpieczeństwa do P-3 sprawdzą się do przetwarzania dokumentów w warunkach domowych. Modele z poziomem DIN P-4 i P-5 są najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które będzie wystarczające we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach handlowych, usługowych, bibliotekach oraz innych placówkach publicznych. Klasa P-6 i P-7 dedykowana jest dla instytucji oraz organizacji rządowych, gdzie trafienie tajnych dokumentów w niepowołane ręce mogłoby mieć szczególnie poważne konsekwencje.

W ofercie naszego sklepu internetowego HDWR znajdują się niszczarki zapewniające poziom ochrony klasy P-4 oraz P-5, a także charakteryzują się wysoką wydajnością i kulturą pracy. Pełna oferta znajduje się tutaj.

 

Czy wiesz, że...

    • Niszczarka dokumentów została wynaleziona w 1909 roku przez Abbota Augusta Lowa. Chociaż jego projekt został opatentowany, niszczarka nigdy nie została wyprodukowana masowo.
    • W czasie afery Watergate w latach 70. XX wieku, niszczarki odegrały kluczową rolę. Pracownicy Białego Domu używali niszczarki do zniszczenia istotnych dokumentów związanych ze skandalem.
    • Chociaż norma DIN pochodzi z Niemiec, stała się ona standardem międzynarodowym w zakresie klasyfikacji poziomów bezpieczeństwa niszczarek, pomagając organizacjom na całym świecie w wyborze odpowiedniej niszczarki do ich potrzeb.

Podsumowanie

Niszczarki dokumentów stanowią kluczowe narzędzie w ochronie danych i zachowaniu prywatności w wielu sektorach - od małych biur po duże przedsiębiorstwa i instytucje. Te praktyczne urządzenia przeszły długą drogę od swojego wynalezienia w 1909 roku, ewoluując w związku z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Norma DIN, choć pochodząca z Niemiec, stała się międzynarodowym standardem w klasyfikacji poziomów bezpieczeństwa niszczarek, pomagając organizacjom i indywidualnym użytkownikom w wyborze odpowiedniego sprzętu dla swoich potrzeb. Dzięki tej normie użytkownicy mogą mieć pewność, że dokumenty po zniszczeniu będą trudne do odtworzenia, co chroni poufne informacje. W dzisiejszym świecie cyfrowym, gdzie prywatność jest na wagę złota, niszczarki i ich normy bezpieczeństwa odgrywają ważniejszą rolę niż kiedykolwiek wcześniej.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium