0
0,00 zł

Kamera samochodowa - Odczyt tablic rejestracyjnych w warunkach nocnych [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią rejestratory jazdy, zwłaszcza podczas podróży w nocy. Te niewielkie urządzenia, które zwykle montuje się na przedniej lub tylnej szybie auta, stały się nie tylko świadkami naszych codziennych podróży, ale także cennym narzędziem w dążeniu do większego bezpieczeństwa na drogach. Nocne podróże, choć pełne tajemniczości, niosą ze sobą wyzwania związane z ograniczoną widocznością i nieprzewidywalnością sytuacji.

Warunki nocne stawiają przed wideorejestratorami samochodowymi wyzwanie. Czynniki takie jak odblaski, cienie i niski kontrast mogą znacznie utrudnić odczytanie tablicy rejestracyjnej.

W tym artykule omówimy:

Jakość obrazu w kamerze samochodowej - garść technicznych informacji

Kamery samochodowe, niezależnie czy są to kamery przednie, na przód i tył, czy jest to kamera w lusterku wstecznym, w ciągu ostatniej dekady wykonały ogromny skok technologiczny, oferując coraz lepszą jakość nagrań w przystępnej cenie. Pomimo ogromnych możliwości jakie oferują współczesne sprzęty, sporo osób oczekuje, że poradzą sobie w każdych warunkach, zapominając o ograniczeniach technologicznych.

Mogłoby się wydawać, że podstawowym parametrem, który odpowiada za jakość obrazu jest rozdzielczość oraz ilość klatek na sekundę. Faktem jest, że im większa rozdzielczość nagrań, tym obraz będzie się charakteryzował większą szczegółowością. Z kolei większa liczba klatek na sekundę skutkuje dużo większą liczbą kadrów zarejestrowanych w jednostce czasu. Te parametry będą jednak niewiele znaczyły w momencie, gdy cała optyka kamerki będzie niewystarczająca.

Każdy wideorejestrator posiada obiektyw o konkretnej wartości przesłony. W większości przypadków będą to przesłony o wartościach F/1.8, ale można także spotkać kamery posiadające przesłonę F/1.6 lub nawet F/1.4. Wartość ta określa ilość światła, która wpada do obiektywu. Im mniejsza wartość F, tym więcej światła trafia do obiektywu, co przekłada się na krótszy czas naświetlania jednej klatki. Dzięki temu możliwe jest zarejestrowanie wyraźnego obrazu, który będzie miał mniejszy efekt rozmazania poruszających się obiektów.

Kamery posiadają także możliwość korygowania ekspozycji (Ev), najczęściej w zakresach -2 do 2. Parametr ten odpowiada za zmniejszenie lub zwiększenie jasności obrazu. Niestety, odbywa się to kosztem wspomnianego wcześniej czasu naświetlania pojedynczej klatki. Zmniejszenie wartości Ev co prawda pozwoli na uchwycenie bardziej wyraźnego i ostrego obrazu, natomiast ucierpi na tym jasność. Również matryca oraz oprogramowanie przetwarzające obraz mają tutaj duże znaczenie - uruchomienie dodatkowych trybów, takich jak np. HDR oraz przetwarzanie obrazu także wpływają na finalny obraz.

Kamera samochodowa do rejestrowania trasy pojazdu

Odczyt tablic rejestracyjnych w warunkach nocnych - jakie problemy napotyka wideorejestrator?

O ile za dnia większość dobrej jakości rejestratorów nie sprawia problemów z wychwyceniem szczegółów obiektów, które szybko się poruszają, o tyle w nocy sytuacja zmienia się diametralnie. Ze względu na mniejszą różnicę prędkości, dużo lepiej wypada odczyt tablic rejestracyjnych pojazdów poruszających się w tym samym kierunku, natomiast często przez wspomniane wcześniej aspekty nawet wtedy tablice są rozmazane, nie wspominając o autach jadących z przeciwnego kierunku.

Obraz z wideorejestratora samochodowego w warunkach nocnych

Obraz z rejetratora jazdy w warunkach nocnych

Warto również pochylić się nad efektem białej plamy, która często jest widoczna w miejscu tablic auta poprzedzającego. Wynika to z pokrycia tablic folią odbijającą światło oraz ustawienia reflektorów naszego pojazdu. W takich warunkach kamera przetworzy naświetloną tablicę jak bardzo jasny, niemalże biały punkt, bez możliwości wydobycia z niego czarnych liter i cyfr. Nieco lepiej wygląda sprawa w przypadku tablic umieszczonych nad linią reflektorów, ale w tym przypadku również zdarzyć się może, że światło zostanie odbite, zwłaszcza z większej odległości.

Obraz z kamery samochodowej w warunkach nocnych

Obraz z wideorejetratora jazdy w warunkach nocnych

Czy wiesz, że...

  • Początki rejestratorów jazdy sięgają lat 80. XX wieku. Pierwsze kamery samochodowe były używane przez służby policyjne w celu rejestrowania interakcji z kierowcami podczas kontroli drogowych.
  • Nie wszystkie kamery samochodowe były stworzone do montażu na przedniej szybie. W XX wieku niektóre modele były montowane na dachu pojazdu, podobnie jak światła policyjne.
  • Pierwsze kamery samochodowe były ogromne i kosztowne. Z biegiem lat stały się one mniejsze, bardziej wydajne i przystępne cenowo, co przyczyniło się do ich globalnej popularności.
  • Słynne nagranie meteorytu nad Czelabińskiem w 2013 roku zostało uwiecznione właśnie dzięki kamerze samochodowej. Nagranie to stało się jednym z najbardziej znanych dowodów na wartość posiadania rejestratora jazdy.
  • Niektóre kraje mają surowe przepisy dotyczące użycia i montażu kamer samochodowych. W Austrii, na przykład, używanie kamer samochodowych w celach prywatnych jest zakazane z powodu przepisów o ochronie danych osobowych.

Podsumowanie

Praktyka pokazuje, że na chwilę obecną nie ma na rynku kamery, która gwarantowałaby znakomity odczyt tablic rejestracyjnych w każdych warunkach. Czy pojawi się taka w najbliższym czasie? Najprawdopodobniej nie. Co prawda możliwe byłoby stworzenie takiej kamery, natomiast jej koszt prawdopodobnie byłby wielokrotnie wyższy niż w przypadku istniejących odpowiedników. Pamiętajmy, że z założenia kamera samochodowa ma służyć naszemu bezpieczeństwu w awaryjnych sytuacjach, abyśmy mieli zarejestrowany przebieg ewentualnego zdarzenia.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium