0
0,00 zł

Jak wyczyścić klawiaturę komputerową? Praktyczny poradnik [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile bakterii gromadzi się na Twojej klawiaturze? Klawiatura komputerowa jest jednym z przedmiotów, które często pomijamy podczas sprzątania, a tymczasem może być siedliskiem bakterii i zarazków. Ponadto, okruchy, kurz i inne zanieczyszczenia mogą wpływać na jej prawidłowe działanie. W tym wpisie opowiem Ci, jak skutecznie czyścić klawiaturę, aby była nie tylko czysta, ale też sprawnie działająca.

W tym artykule omówimy:

Czemu czyszczenie klawiatury jest ważne?

Klawiatura komputerowa to jedno z najczęściej używanych urządzeń w naszym codziennym życiu. Przez częste użytkowanie jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia, takie jak oleje i tłuszcze z naszych dłoni, które dotykają klawiszy, kurz osadzający się na powierzchni, okruchy różnego rodzaju oraz ludzki naskórek, przenikający pomiędzy klawisze. Budowa klawiatury, z przerwami pomiędzy klawiszami, nie ułatwia utrzymania czystości. Tłuszcze i oleje z naszych dłoni osadzające się na klawiszach i okruchy, kurz oraz ludzki naskórek, który dostaje się w przerwy między przyciskami klawiatury, tworzą idealne warunki dla rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii. Zabrudzenia mogą dodatkowo wpływać negatywnie na żywotność sprzętu peryferyjnego. Dlatego też czyszczenie, dezynfekcja i późniejsze regularne dbanie o czystość jest kluczowym aspektem, zapewniającym higienę oraz gwarantującym prawidłowe działanie naszego urządzenia.

Zabrudzona klawiatura do komputera

Czyszczenie klawiatury krok po kroku

Chcąc zabrać się za czyszczenie klawiatury komputerowej, warto przed rozpoczęciem pracy przygotować sobie patyczki do uszu i pędzelek, sprężone powietrze najlepiej w formie spray'u i alkohol izopropylowy (na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia elektroniki na bazie tego alkoholu). Przydadzą się również delikatne ściereczki bawełniane lub z mikrofibry, które posłużą nam do przetarcia elementów urządzenia.

 • Wyłącz urządzenie: Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć czyszczenie naszego urządzenia peryferyjnego, jest odłączenie klawiatury od źródła zasilania. W przypadku klawiatury przewodowej należy odłączyć kabel USB od komputera, a mając do czynienia z klawiaturą bezprzewodową, wyłączamy ją i wyjmujemy baterie lub odbiornik USB z portu.
 • Usuń kurz: Następnie chwytamy klawiaturę w obie dłonie, odwracamy i potrząsamy nią energicznie, tak aby pozbyć się wszelkich luźnych zanieczyszczeń, jak na przykład okruszki. Teraz możemy za pomocą pędzelka, spróbować usunąć kurz i inne zabrudzenia spomiędzy klawiszy delikatnymi ruchami. Zanieczyszczenia i kurz, które dostały się pomiędzy przyciski, usuwamy wykorzystując w tym celu sprężone powietrze. Puszkę z powietrzem należy trzymać w odległości około 5 cm od klawiatury i delikatniej kierować strumień powietrza w różnych kierunkach.
 • Usuń klawisze: Jeśli Twoja klawiatura na to pozwala, delikatnie usuń klawisze. Możesz użyć specjalnego narzędzia do usuwania klawiszy lub ostrożnie użyć noża bądź płaskiego śrubokręta. Pamiętaj, aby zrobić zdjęcie klawiatury przed rozpoczęciem, aby wiedzieć, jak je potem umieścić z powrotem.
 • Wyczyść klawisze: Umieść klawisze w misce z ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła bądź płynu do naczyń. Oczyść je szczoteczką do zębów lub gąbką. Następnie opłucz je wodą i zostaw do całkowitego wyschnięcia.
 • Wyczyść powierzchnię klawiatury: Użyj wilgotnego ręcznika z mikrofibry, aby oczyścić powierzchnię klawiatury. Możesz również użyć patyczków kosmetycznych nasączonych alkoholem izopropylowym, aby oczyścić trudno dostępne miejsca.
 • Wysusz klawisze i klawiaturę: Upewnij się, że klawisze i klawiatura są całkowicie suche, zanim je ponownie zamontujesz. Możesz użyć suszarki ustawionej na zimne powietrze, aby przyspieszyć proces suszenia.
 • Zamontuj klawisze z powrotem: Używając zdjęcia, które zrobiłeś na początku, zamontuj klawisze z powrotem na klawiaturze.
 • Dezynfekcja: Na koniec przetrzyj powierzchnię klawiatury chusteczką dezynfekująca, aby usunąć pozostałe bakterie i zarazki.

Czyszczenie klawiatur do komputera

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Czyszczenie klawiatury laptopa może być trochę bardziej skomplikowane niż czyszczenie zwykłej klawiatury, ponieważ klawiatura ta jest bezpośrednio zintegrowana z komputerem i nie daje możliwości wyciągnięcia klawiszy.

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby wyczyścić klawiaturę w laptopie:

 • Wyłącz laptop: Upewnij się, że laptop jest wyłączony i odłączony od zasilania. Jeśli masz możliwość, wyjmij baterię.
 • Przetrzyj powierzchnię klawiatury: Użyj miękkiej, suchej szmatki, aby przetrzeć powierzchnię klawiatury i usunąć brud, tłuszcz i kurz.
 • Użyj sprężonego powietrza: Użyj puszki ze sprężonym powietrzem, aby usunąć kurz i okruchy spomiędzy klawiszy. Przechyl puszkę w różnych kierunkach i spróbuj wydmuchać zanieczyszczenia z klawiatury.
 • Wyczyść klawisze: Użyj patyczków do uszu namoczonych w alkoholu izopropylowym, aby oczyścić powierzchnię i boki klawiszy. Alkohol izopropylowy jest dobrym środkiem czyszczącym, ponieważ szybko paruje i nie uszkodzi elektroniki.
 • Wyczyść szczeliny między klawiszami: możesz spróbować użyć cienkiego, płaskiego przedmiotu, takiego jak karta kredytowa owinięta w ściereczkę namoczoną w alkoholu, aby oczyścić szczeliny między klawiszami. Przy tym kroku należy zachować jednak szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić klawiszy. Jeżeli przerwy pomiędzy przyciskami są wąskie i nie pozwalają na wyczyszczenie wewnątrz, najbezpieczniej pominąć ten krok.
 • Pozostaw klawiaturę do wyschnięcia: Po zakończeniu czyszczenia, pozostaw klawiaturę do wyschnięcia na kilka godzin, aby mieć pewność, że alkohol całkowicie odparował.
 • Podłącz laptopa i sprawdź klawiaturę: Podłącz laptopa do zasilania, włącz go i sprawdź, czy klawiatura działa poprawnie.

Pamiętaj, żeby być bardzo ostrożnym podczas czyszczenia klawiatury laptopa, aby nie uszkodzić klawiszy ani elektroniki wewnątrz urządzenia. Jeśli nie jesteś pewien, jak przeprowadzić czyszczenie, warto zwrócić się do profesjonalisty.

Laptop z klawiaturą

Dbanie o klawiaturę na codzień

Dbając o klawiaturę komputera na co dzień, można znacznie wydłużyć jej żywotność, utrzymać w dobrym stanie, a także ograniczyć częstotliwość jej gruntownego czyszczenia.

By zachować klawiaturę w czystości, najlepiej unikać jedzenia i picia w jej pobliżu, aby zapobiec przypadkowemu rozlaniu płynów lub dostaniu się okruchów pod klawisze. Warto również pomyśleć o zaopatrzeniu się w specjalny pokrowiec na klawiaturę, który może pomóc w ochronie przed kurzem, sierścią zwierząt i pozostałymi zanieczyszczeniami. Co najmniej raz w tygodniu, dobrze jest przetrzeć powierzchnię klawiatury suchą lub lekko zwilżoną ściereczką. Można również użyć sprężonego powietrza, aby usunąć kurz i okruchy spomiędzy klawiszy. Ważne jest również regularne sprawdzanie, czy wszystkie klawisze działają poprawnie. Jeśli zauważysz, że jakiś klawisz zaczyna się zacinać lub nie reaguje, spróbuj go oczyścić. Starać się pisać lekko, bez uderzania klawiszów zbyt mocno. To nie tylko pomoże w utrzymaniu klawiatury w dobrym stanie, ale także może być korzystne dla Twoich dłoni i nadgarstków. W celu przedłużenia żywotności klawiatury unikaj wystawiania jej na ekstremalne temperatury i nie przechowuj jej w wilgotnych miejscach.

Pamiętaj, że regularna konserwacja i czyszczenie klawiatury komputera to klucz do jej długotrwałego i sprawnego działania.

Czy wiesz, że...

 • Pierwsza elektryczna maszyna do pisania z klawiaturą została wynaleziona przez Thomasa Edisona w 1872 roku. Elektryczna maszyna do pisania była jednym z wielu wynalazków Edisona i uznawana jest za prekursora dzisiejszych klawiatur komputerowych.
 • Badania wykazały, że klawiatura komputera może być domem dla wielu bakterii i drobnoustrojów, co czyni regularne czyszczenie i dezynfekcję klawiatury szczególnie ważne.
 • Istnieją różne rodzaje klawiatur, w tym klawiatury membranowe, mechaniczne, scissor-switch, capacitive, oraz klawiatury optyczne.

W naszym internetowym sklepie HDWR znajdą Państwo bogatą i atrakcyjną ofertę różnego rodzaju klawiatur do komputera, cechujących się różnym rozmiarem, designem oraz funkcjami. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Podsumowanie

Czysta klawiatura jest nie tylko estetyczna, ale także zdrowsza i sprawniej działająca. Regularne czyszczenie klawiatury może pomóc w utrzymaniu jej w dobrym stanie przez długi czas. Pamiętaj, aby czyścić klawiaturę przynajmniej raz w miesiącu i częściej, jeśli jest to konieczne. Czy masz jakieś swoje sprawdzone sposoby na czyszczenie klawiatury? Podziel się nimi w komentarzach poniżej!

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium