0
0,00 zł

Generowanie kodów kreskowych [2022]

Dodaj pierwszy komentarz

Według raportu z 2020 r. firmy, które wdrożyły system generowania kodów kreskowych, odnotowały średni wzrost produktywności o 8,2%. To pokazuje, jak ważne jest wdrożenie tego typu rozwiązania w celu usprawnienia procesu zarządzania magazynem.

Kody kreskowe są jednym z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych sposobów identyfikacji produktów. Zostały wprowadzone w latach 60. i od tego czasu stały się integralną częścią wielu procesów biznesowych, zarówno w sklepach, jak i w magazynach. Głównym celem kodów kreskowych jest umożliwienie szybkiego, łatwego i wygodnego wykonywania transakcji i monitorowania produktów. Odpowiednio wygenerowane kody kreskowe pozwalają firmom na śledzenie swoich produktów i usprawnienie współpracy z klientami.

Generowanie kodów kreskowych jest procesem, w którym dane są przekształcane na kod, który można skanować, aby uzyskać dostęp do informacji. Wykorzystanie tej technologii jest szerokie, dlatego też wiele firm stawia sobie pytanie: jak wygenerować kody kreskowe?

W tym artykule omówimy:

Czym jest kod kreskowy i jakie są jego rodzaje?

Istnieje wiele różnych rodzajów kodów kreskowych, które są stosowane w odmiennych sytuacjach. W tej sekcji przyjrzymy się bliżej temu, czym są i jakie są rodzaje kodów kreskowych.

Mężczyzna skanujący kod kreskowy telefonem.

Czym jest kod kreskowy?

Kod kreskowy to symbol, który możemy znaleźć na każdym kroku. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat rozwinięty tak bardzo, że dzisiaj nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez niego w gospodarce. Nie każdy jednak wie że kod kreskowy to nie tylko znak przypisany odgórnie do danego produktu. Jest to najczęściej używany system kodowania produktów, który umożliwia szybkie odczytywanie i zapamiętywanie informacji o produkcie.

W kodzie kreskowym zamieszczone są informacje takie jak numer produktu, cena lub inne istotne informacje. Kod kreskowy jest wykorzystywany w wielu różnych miejscach, włącznie z magazynami, hurtowniami, sklepami i supermarketami. Ułatwia pracę kasjerom i sprawia, że skanowanie produktów jest szybsze i prostsze. Dodatkowo, jego znakowanie różni się w zależności od kraju pochodzenia. Więcej o tym w tym artykule: Kod kreskowy a kraj pochodzenia.

Czy wiesz że...

 • Kod kreskowy został wymyślony w roku 1974 przez Normana Josepha Woodlanda i Bernarda Silvera.
 • Pierwszy kod kreskowy składał się z jednego prostokąta, trzech poziomych i pionowych linii.
 • Po raz pierwszy został wykorzystany w sklepie w roku 1974 r.
 • W roku 1977 firma IBM wprowadziła do użytku pierwszy skaner kodów kreskowych.
 • Kod kreskowy stał się tak popularny, że w roku 1988 został zastosowany w systemach lotów samolotów.
 • Kod kreskowy jest obecnie używany w ponad 200 krajach na całym świecie.

Najpopularniejsze rodzaje kodów kreskowych

Z kodem kreskowym najczęściej spotykamy się podczas codziennej czynności jaką jest robienie zakupów. Na każdym produkcie jaki chcemy kupić znajduje się kod kreskowy, najczęściej jest to kod EAN-13. Jest to najpopularniejszy typ kodu stosowany do znakowania produktów w Polsce. Składa się ze stałej liczby 13 znaków i zawsze są to tylko cyfry. Poza tym rodzajem kodu stosuje się jeszcze poniższe typy:

 • Code 39 - to trzycyfrowy kod kreskowy używany do znakowania produktów, które mają być wysyłane do innych krajów.
 • Code 128 - to siedmiocyfrowy kod kreskowy stosowany do znakowania produktów wytworzonych przez firmę.
 • EAN-8 - to kod kreskowy o ośmiu cyfrach, który jest używany do identyfikacji produktów na całym świecie.
 • UPC-A - składa się z 12 cyfr, z których pierwsze 6 oznacza identyfikator producenta, a pozostałe 6 – identyfikator konkretnego produktu
 • UPC-E - to skrócony kod kreskowy używany w Stanach Zjednoczonych do identyfikacji produktów. Jego długość wynosi 8 znaków i jest używany głównie do identyfikacji produktów o niskiej wartości.

Skanowanie kodu kreskowego czytnikiem kodów

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów i typów kodów kreskowych, przejdź do artykułu o rodzajach kodów kreskowych.

Jak i gdzie generować kody kreskowe?

W tej sekcji omówimy, jak i gdzie generować kody kreskowe, aby uzyskać maksymalną wydajność.

Kody kreskowe do użytku komercyjnego

Rodzaje kodów używane komercyjnie w sprzedaży, nadawane są produktom przez międzynarodową organizację GS1. Celem organizacji jest usprawnienie operacji w szeroko pojętej logistyce. Jej główna siedziba znajduje się w Brukseli, zaś siedziba Polska w Poznaniu. Wniosek wypełniamy tutaj i w ciągu kilku dni otrzymamy pulę kodów dla naszych produktów. Szczegółowy cennik usługi dostępny jest na stronie GS1 Polska.

Kody kreskowe do użytku własnego

Jednak nie wszystkie kody nadawane muszą być przez organizację GS1. Każdy z nas dzięki generatorom kodów kreskowych może nadawać swoje własne kody i stosować je do wewnętrznego użytku. Poza kodami numerycznymi można generować kody alfanumeryczne, np. przy pomocy symboliki Code 128. Ten rodzaj kodu pozwala na zakodowanie w jednym kodzie zarówno cyfr, liter jak i znaków specjalnych. Mamy też możliwość generowania kodów 2D co raz częściej spotykanych na co dzień, np. kodu QR. Darmowy generator kodów kreskowych znajdziesz tutaj.

Własne kody kreskowe można stosować w wielu przypadkach:

 • Własne oznaczenie wybranych produktów,
 • oznaczenie miejsc lub sektorów na magazynie,
 • oznaczenie dokumentów magazynowych lub sprzedażowych,
 • jeden zbiorczy kod dla kilku opakowań tego samego produktu,
 • zapisanie informacji o swojej firmie w kodzie QR,
 • zapisanie adresu strony internetowej firmy w kodzie QR,
 • oraz w wielu innych sytuacjach, które nie zostały tutaj wymienione.

Czy warto wdrożyć system kodów kreskowych?

W dzisiejszych czasach technologia stała się integralną częścią wszystkich dziedzin. W magazynach również stosuje się technologię, aby ułatwić zarządzanie zasobami i optymalizować wydajność procesów. Systemy kodów kreskowych są jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w magazynach. Wdrożenie systemu kodów kreskowych w magazynie wykazuje wiele korzyści, w tym wzrost wydajności.

Czym są systemy kodów kreskowych?

Systemy kodów kreskowych to interaktywne systemy informatyczne, które umożliwiają śledzenie i identyfikację produktów. Systemy te składają się z kodów kreskowych, które są umieszczane na produktach. Każdy produkt ma unikalny kod, który jest wykorzystywany do identyfikacji, śledzenia i zarządzania produktami. Systemy kodów kreskowych są często stosowane w magazynach, aby uprościć zarządzanie zasobami i zwiększyć wydajność.

Korzyści wdrożenia Systemu Kodów Kreskowych w magazynie

Wdrożenie systemu kodów kreskowych w magazynie przynosi wiele korzyści, w tym wzrost wydajności. Oto kilka kluczowych korzyści płynących ze stosowania systemów kodów kreskowych w magazynie:

 • Poprawa wydajności pracy: Systemy kodów kreskowych umożliwiają zespołom magazynowym szybsze skanowanie produktów, co znacznie zwiększa wydajność pracy. Skanowanie kodów kreskowych jest szybsze i bardziej dokładne niż tradycyjne metody, takie jak ręczne wprowadzanie danych.
 • Zredukowane błędy: Systemy kodów kreskowych umożliwiają zespołom magazynowym znacznie mniej błędów. Kod kreskowy automatycznie weryfikuje dane, co znacznie zmniejsza ryzyko pomyłek.
 • Łatwiejszy dostęp do danych: Systemy te umożliwiają łatwiejszy dostęp do danych poprzez skanowanie kodów kreskowych. Dane są wyświetlane w czasie rzeczywistym, co pozwala zespołom magazynowym szybciej reagować na zmieniające się warunki.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy: Wdrożenie systemu kodów kreskowych w magazynie pomaga firmie zaoszczędzić czas i pieniądze, poprzez znaczne zmniejszenie ilości godzin pracy potrzebnych do wykonania określonych zadań.

Wdrożenie takiego systemu wykazuje również wyraźne pozytywne wzrosty w statystykach firmy w porównaniu z podmiotami, które takiego systemu nie wprowadziły. Oto jedne z nich:

 • Zmniejszenie czasu przejścia produktów o około 30%
 • Zmniejszenie liczby błędów wprowadzania danych o około 80%

Podsumowanie

W tym artykule dowiedzieliśmy się jaki wpływ na zarządzanie zasobami mają kody kreskowe. Przedstawiono różne technologie i systemy, które umożliwiają generowanie kodów kreskowych. Wyjaśniono, jak kody kreske mogą wpłynąć na efektywność i wydajność przedsiębiorstwa.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium