0
0,00 zł

Częstotliwość w kamerze samochodowej 50 czy 60 Hz - jaką wybrać? [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Kamery samochodowe stały się nieodzownym narzędziem dla wielu kierowców na całym świecie, dostarczając cenne nagrania w sytuacjach awaryjnych i nie tylko. Jednym z aspektów technicznych, który może nie być od razu oczywisty dla przeciętnego użytkownika, ale ma kluczowe znaczenie dla jakości nagrań, jest częstotliwość, z jaką kamera rejestruje obraz. Czy lepiej wybrać 50 Hz czy 60 Hz? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i w tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, aby pomóc Ci dokonać świadomego wyboru.

W tym artykule omówimy:

Od czego się zaczęło, czyli kilka słów o elektryczności

Posiadacze kamery samochodowej, zanim na dobre zaczną korzystać z urządzenia, w większości przypadków szczegółowo sprawdzają ustawienia oraz funkcje zakupionego sprzętu. Podczas przeglądania menu, każde urządzenie pozwala na wybór częstotliwości pomiędzy dwiema wartościami - 50 oraz 60 Hz. W tym wpisie nieco rozjaśnimy tę funkcję oraz wytłumaczymy, dlaczego więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Zanim odpowiemy na pytanie, która z częstotliwości będzie odpowiednia, musimy zagłębić się w jedno z mediów, bez którego funkcjonowanie w obecnych czasach jest niemal niemożliwe. Mowa oczywiście o elektryczności - prąd, jaki znamy obecnie, zaczął być szerzej wykorzystywany wraz z wynalezieniem pierwszej żarówki pod koniec XIX wieku. Pomimo bardzo dynamicznego rozprzestrzeniania się tego wynalazku, w Polsce jeszcze w połowie XX wieku istniało wiele wsi, które nie zostały zelektryfikowane.

Elektryczność

Obecnie w Europie za dostawę prądu jest odpowiedzialny Continental European Power System, czyli największy na świecie zsynchronizowany system przesyłania energii elektrycznej, w skład którego wchodzą sieci elektryczne z 25 państw, w tym z Polski. I tutaj dochodzimy do najważniejszego punktu - w całym tym systemie generowany jest prąd o napięciu 230V i częstotliwości 50 Hz. Jest to stała częstotliwość, z której korzysta wiele urządzeń elektrycznych, m.in. do synchronizowania zegarów. Na początku 2018 roku przez problemy z produkcją prądu na południu Europy ogólna częstotliwość prądu spadła do wartości 49,996 Hz. Pozornie niewielka różnica skutkowała tym, że we wszystkich 25 państwach podłączonych do CEPS, zegarki zasilane z sieci zaczęły spóźniać się o 6 minut.

Wykres częstotliwości 50 i 60 hZ

Czym jest i za co odpowiada częstotliwość w kamerze samochodowej?

Częstotliwość światła w wideorejestratorze samochodowym odnosi się do tego, jak kamera interpretuje i rejestruje sztuczne źródła światła, takie jak oświetlenie uliczne, światła wewnętrzne samochodu czy światła innych pojazdów. Kluczowym czynnikiem jest tutaj częstotliwość, z jaką te źródła światła migają, co jest związane z częstotliwością sieci energetycznej w danym regionie.

Zjawisko Migotania Światła - wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że wiele sztucznych źródeł światła faktycznie "miga". Chociaż migotanie to jest zazwyczaj tak szybkie, że ludzkie oko nie jest w stanie go dostrzec, kamery mogą je rejestrować. Efekt ten może objawiać się jako pulsujące pasy na nagraniu.

Wielkość migotania jest związana z częstotliwością sieci energetycznej. W Europie, sieć energetyczna działa z częstotliwością 50 Hz, co sprawia, że światła migają 100 razy na sekundę (50 razy w jednym cyklu pozytywnym i 50 razy w negatywnym). W krajach takich jak Stany Zjednoczone, sieć działa z częstotliwością 60 Hz, co prowadzi do migotania 120 razy na sekundę.

Jakie zatem ma to znaczenie dla naszego rejestratora jazdy? Jeżeli wideorejestrator do samochodu nie jest prawidłowo dostrojony do częstotliwości migotania świateł w danym regionie, może rejestrować wizualne zakłócenia. Dlatego wiele kamer samochodowych ma opcję wyboru między 50 Hz a 60 Hz, aby dopasować się do lokalnej sieci energetycznej i minimalizować efekty migotania.

Wideorejestrator samochodowy użytkowany w warunkach nocnych

 

Jaką częstotliwość wybrać 50 czy 60 Hz?

Niezależnie od tego, w którym regionie się znajdujemy - w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie i niezależnie od tego gdzie się znajdujemy - w naszych domach, mieszkaniach, restauracjach czy nawet na zewnątrz - wszystkie urządzenia elektryczne korzystają z tego samego prądu o częstotliwości 50 Hz. I właśnie taką częstotliwość powinniśmy zastosować w naszych kamerach samochodowych. Po co w takim razie w wideorejestratorach jest możliwość wyboru częstotliwości? 60 Hz jest stosowane w pojedynczych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, itd. i to właśnie z myślą o nich wprowadzono taką opcję.

mapa przedstawiająca kraje z częstotliwością 50 i 60 Hz

Pozostaje zatem pytanie co się stanie, jeśli ustawimy częstotliwość 60 Hz w naszej kamerze samochodowej? Pozornie nie wydarzy się nic złego i nie dojdzie do uszkodzenia sprzętu, natomiast może się zdarzyć, szczególnie na nagraniach nocnych, że światła lamp ulicznych, sygnalizatorów, itp. będą sprawiały wrażenie migotania. Aby pozbyć się tego efektu, należy ustawić w kamerze częstotliwość odpowiadającą obowiązującej w energii elektrycznej danego kraju.

Czy wiesz, że...

  • Pierwsze kamery samochodowe były używane głównie przez organy ścigania w Stanach Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. Miały pomóc w dokumentowaniu działań podejrzanych podczas kontroli drogowej.
  • Jednym z pierwszych miast na świecie, które miało pełne elektryczne oświetlenie, była Wabash w stanie Indiana w 1880 roku.
  • Migotanie światła pod wpływem prądu przemiennego było jednym z argumentów Thomasa Edisona przeciwko prądowi przemiennemu podczas tzw. "wojen prądowych". Edison próbował demonstrować niebezpieczeństwo prądu przemiennego, chociaż migotanie światła samo w sobie nie było szkodliwe.
  • Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że mimo iż większość domowych urządzeń elektrycznych działa na prądzie o częstotliwości 50 Hz lub 60 Hz, wiele z nich zawiera wewnętrzne przetworniki, które zmieniają tę częstotliwość na potrzeby konkretnego urządzenia.

Podsumowanie

Kamery samochodowe stają się coraz bardziej popularne, a to z wielu powodów, które przekładają się na korzyści dla kierowców. Wyobraź sobie sytuację, gdy zostajesz wplątany w kolizję lub wypadek – z kamerą samochodową masz niepodważalny dowód na to, co naprawdę się wydarzyło. To narzędzie staje się nieocenione, zwłaszcza w obliczu fałszywych roszczeń czy oszustów drogowych, którzy celowo powodują wypadki.

W dobie nowoczesnych technologii warto inwestować w narzędzia, które zwiększają nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Rejestratory jazdy to nie tylko gwarancja dowodu w razie nieprzewidzianych sytuacji, ale też sposobność do uchwycenia pięknych chwil i malowniczych krajobrazów podczas jazdy. 

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium