0
0,00 zł

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - najważniejsze informacje [2024]

Dodaj pierwszy komentarz

W dobie postępującej globalizacji na świecie i otwarcia granic, coraz więcej osób i przedsiębiorstw angażuje się w międzynarodową działalność gospodarczą. Taka sytuacja stwarza nowe wyzwania w zakresie zarządzania zobowiązaniami podatkowymi, w szczególności w kontekście unikania podwójnego opodatkowania. Tutaj kluczową rolę odgrywa Certyfikat Rezydencji Podatkowej - dokument, który może znacząco wpłynąć na optymalizację podatkową.

Używasz w firmie Facebooka, LinkedIna, TikToka? Zamieszczasz reklamy na Google Ads czy Twitterze? Możesz zatem potrzebować Certyfikatu Rezydencji Podatkowej do rozliczeń podatkowych za reklamę kupioną od dostawców z innych krajów. Jest to ważny dokument, który chroni przed płaceniem podatku od tych samych usług w dwóch państwach. Sprawdź, jakie elementy są kluczowe przy zbieraniu niezbędnych dokumentów i ściągnij najnowsze certyfikaty rezydencji podatkowej dla znanych platform, z których korzystasz.

W tym artykule omówimy:

Czym jest Certyfikat Rezydencji Podatkowej?

Certyfikat Rezydencji Podatkowej to oficjalny dokument wydawany przez właściwy organ podatkowy konkretnego państwa, potwierdzający, że dana osoba fizyczna lub prawna jest rezydentem podatkowym w danym kraju. Jest to zaświadczenie, które wskazuje siedzibę podatnika, w przypadku osób prawnych lub w przypadku osób fizycznych, miejsce zamieszkania. Wspomniany certyfikat ma kluczowe znaczenie przy uniknięciu tak zwanego podwójnego opodatkowania.

Mówi się, że ów dokument świadczy o rezydencji podatkowej, która określa kraj, w którym podatnik jest zobowiązany zapłacić podatek.

Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w danym kraju podlegają pod nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli muszą rozliczać się zarówno z dochodów uzyskanych w kraju, jak i za granicą. Natomiast osoby niemające miejsca zamieszkania w danym kraju, czyli tak zwani nierezydenci, podlegają opodatkowaniu jedynie w zakresie dochodów uzyskanych na terenie kraju, którego nie są rezydentami podatkowymi.

Księgowość

W jakiej sytuacji uzyskanie Certyfikatu Rezydencji Podatkowej jest konieczne

Certyfikat Rezydencji Podatkowej jest szczególnie ważny dla przedsiębiorców prowadzących interesy w Polsce oraz poza jej granicami, a także osób pracujących za granicą, którzy chcą uchronić się przed podwójnym opodatkowaniem. Dokument jasno informuje w jakim kraju podatnik jest zobowiązany do zapłacenia podatku. Dodatkowo, posiadanie certyfikatu pozwala na skorzystanie z preferencyjnych stawek podatkowych lub nawet zwolnienia z podatku w kraju, w którym osiągane są przychody, na podstawie obowiązujących umów międzynarodowych.

Zgodnie z powyższym certyfikatu nie potrzebują osoby fizyczne, których dochód i rezydencja podatkowa są takie same.

Płacenie podatków

Jak wygląda Certyfikat Rezydencji Podatkowej i co zawiera?

Wygląd Certyfikatu Rezydencji Podatkowej może różnić się w zależności od kraju, ponieważ nie ma jasno określonego wzoru. Jednak powinny znaleźć się na nim takie informacje, jak:
 • dane podmiotu, takie jak miejsce zamieszkania czy siedziba firmy, imię i nazwisko lub nazwa firmy
 • data wydania dokumentu
 • zaświadczenie o miejscu siedziby lub miejscu zamieszkania dla celów podatkowych
 • dane organu wydającego certyfikat
 • dodatkowo może znaleźć się informacja o okresie obowiązywania certyfikatu

Czy wiesz, że...

 • Pierwsze umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, z których wywodzi się potrzeba posiadania Certyfikatu Rezydencji Podatkowej, zostały zawarte na początku XX wieku. Jedną z pierwszych było porozumienie podpisane między USA a Kanadą w 1930 roku, mające na celu eliminację podwójnego opodatkowania i zapobieganie uchylaniu się od opodatkowania.
 • Najstarszy zawód świata? Księgowość: Ewidencje księgowe z Mezopotamii datowane na około 3300 r. p.n.e. są uważane za jedne z najstarszych zapisów księgowych, co sugeruje, że księgowość może być jednym z najstarszych zawodów świata.
 • Włoski geniusz, Leonardo da Vinci, był także zainteresowany systemem podatkowym. W jego notatkach znaleziono pomysły na bardziej sprawiedliwy system podatkowy, który miał opierać się na dochodzie.

Jak uzyskać Certyfikat Rezydencji Podatkowej

Procedura uzyskania certyfikatu może różnić się w zależności od kraju. Zazwyczaj wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie skarbowym, wraz z dokumentacją potwierdzającą miejsce zamieszkania lub siedzibę podatkową. Należy pamiętać, że certyfikat rezydencji podatkowej odnosi się tylko do obecnej lub wcześniejszej sytuacji podatkowej wnioskodawcy. Nie jest możliwe uzyskanie takiego certyfikatu w celu potwierdzenia statusu rezydenta podatkowego w kraju, do którego podatnik dopiero ma zamiar się przeprowadzić lub w którym planuje rozpocząć działalność gospodarczą.

Jak uzyskać Certyfikat Rezydencji Podatkowej w Polsce?

W celu usykania takiego certyfikatu na terenie naszego kraju należy wypełnić formularz CFR-1. Istnieją dwa sposoby złożenia takiego wniosku: tradycyjnie, czyli osobiście lub elektronicznie. Wypełniony wniosek powinien trafić do odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania bądź siedziby firmy urzędu skarbowego. Składając wniosek elektronicznie, można skorzystać z e-Urzędu Skarbowego bądź złożyć wniosek za pośrednictwem platformy e-PUAP, uwierzytelniając go Profilem Zaufanym lub podpisem.

Jak długo certyfikat jest ważny

Nie ma wymogu określania dokładnego okresu ważności certyfikatu rezydencji podatkowej. W przypadku braku wyraźnie zdefiniowanego terminu ważności w dokumencie, przyjmuje się, że jest on ważny przez 12 miesięcy od daty wystawienia. Po tym czasie konieczne jest złożenie wniosku o wydanie nowego certyfikatu. Dodatkowo, jeśli w ciągu tego roku nastąpiła zmiana siedziby podatkowej wnioskodawcy, wymagane jest przedłożenie nowego certyfikatu potwierdzającego aktualne miejsce rezydencji podatkowej.

Korzyści uzyskania Certyfikatu Rezydencji Podatkowej

Posiadanie Certyfikatu Rezydencji Podatkowej w przypadku uzyskiwania dochodów w kraju zamieszkania i dodatkowo poza jego granicami, jest nie tylko potrzebne, niesie ze sobą również korzyści, które mogą prowadzić do wielu oszczędności i przejrzystości systemu podatkowego firmy.

 • Unikanie podwójnego opodatkowania: Jest to główna zaleta certyfikatu. Dzięki niemu, dochody uzyskane za granicą mogą być opodatkowane tylko w jednym kraju.
 • Transparentność podatkowa: Posiadanie certyfikatu ułatwia udowodnienie swojego statusu rezydenta podatkowego, co jest szczególnie ważne w przypadku kontroli podatkowych
 • Optymalizacja podatkowa: W niektórych przypadkach, posiadanie certyfikatu pozwala na korzystanie z preferencyjnych stawek podatkowych, co może znacząco zmniejszyć obciążenie podatkowe.

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Facebook

Posiadanie certyfikatu uzyskanegi od Facebooka może ochronić przed ryzykiem podwójnego opodatkowania wydatków reklamowych. Zgodnie z obowiązującymi normami podatkowymi, takie certyfikaty mogą być przechowywane elektronicznie w Twojej firmie. Aby być przygotowanym na ewentualną kontrolę podatkową, zaleca się zachowanie certyfikatów z bieżącego roku oraz poprzednich lat, za okresy w których korzystaliśmy z reklam Facebooka, w siedzibie przedsiębiorstwa. Zapewnij sobie bezpieczeństwo podczas inspekcji skarbowej, pobierając dokument, który stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Facebooka

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - LinkedIn

LinkedIn to profesjonalna sieć społecznościowa, która umożliwia użytkownikom tworzenie profilów zawodowych, nawiązywanie kontaktów biznesowych, udostępnianie aktualności i wiedzy branżowej, a także poszukiwanie ofert pracy. Platforma służy również firmom do publikowania ofert pracy i wyszukiwnaia potencjalnych pracowników, promowania swoich usług oraz budowania wizerunku marki pracodawcy. Jest to potężne i pomocne narzędzie, z którego w dzisiejszym świecie korzysta niemal każde przedsiębiorstwo. Należy przy tym pamiętać, że korzystanie z funkcji kont biznesowych, do jakich zaliczamy np. usługi reklamowe, będzie się wiązało z koniecznością rozliczenia podatku. Konieczne jest zatem uzyskanie aktualnego certyfikatu.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej LinkedIna

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Twitter

Twitter to platforma mediów społecznościowych, która umożliwia firmom komunikację w czasie rzeczywistym i budowanie relacji z klientami poprzez krótkie wpisy, znane jako tweety. Dla firm, Twitter służy jako narzędzie do promocji produktów i usług, udzielania wsparcia klientom, monitorowania opinii rynkowej oraz angażowania się w dyskusje branżowe. Pozwala na szybkie rozpowszechnianie informacji, oferty specjalne i aktualności. Twitter jest również wykorzystywany do budowania i utrzymywania wizerunku marki, prowadzenia kampanii marketingowych i zbierania danych o klientach oraz trendach rynkowych. W przypadku korzystania z reklamowych możliwości tej platformy, również powinieneś zaopatrzyć się w Certfikat Rezydencji Podatkowej.

Poniżej znajduje się Certyfikat Rezydencji Podatkowej Twittera

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Google

Google Ads to platforma reklamowa od Google, która umożliwia firmom docieranie do potencjalnych klientów poprzez wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania Google, na stronach partnerskich w sieci reklamowej, oraz w innych produktach Google takich jak YouTube. Dzięki zaawansowanym możliwościom targetowania, firmy mogą dostosować swoje kampanie reklamowe do konkretnych grup odbiorców, zainteresowań, lokalizacji, a nawet czasu wyświetlania. Google Ads pozwala na płacenie za kliknięcia (PPC), wyświetlenia lub konwersje, co oferuje elastyczność w zarządzaniu budżetem i mierzeniu efektywności kampanii. Jest to kluczowe narzędzie dla firm w strategii marketingu cyfrowego, służące do zwiększania widoczności online, generowania ruchu na stronie i promowania sprzedaży.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Google

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Microsoft

Microsoft to globalny gigant technologiczny, który oferuje szeroką gamę produktów i usług dla firm różnej wielkości, branż i sektorów. W kontekście biznesowym, Microsoft dostarcza rozwiązania obejmujące oprogramowanie, usługi chmurowe, narzędzia do pracy zdalnej, bezpieczeństwo cyfrowe oraz platformy do analizy danych. Kluczowymi produktami dla firm są Microsoft 365 (wcześniej Office 365), oferujący pakiet aplikacji biurowych takich jak Word, Excel, PowerPoint, oraz Teams - narzędzie do współpracy i komunikacji. Microsoft jest również znany z systemów operacyjnych Windows, które są standardem w wielu środowiskach korporacyjnych. Dla firm, produkty i usługi Microsoft stanowią fundament cyfrowej transformacji, umożliwiając zwiększenie produktywności, poprawę bezpieczeństwa danych i wspieranie innowacyjności.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Microsoft

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Adobe

Adobe to firma technologiczna znana przede wszystkim z zaawansowanych narzędzi do obróbki grafiki, projektowania, edycji wideo, tworzenia treści cyfrowych oraz zarządzania dokumentami. W kontekście korzystania przez firmy, Adobe oferuje szereg profesjonalnych aplikacji i usług, które wspierają kreatywność, marketing cyfrowy, a także efektywną komunikację wizualną.

Poniżej znajduje się Certyfikat Rezydencji Podatkowej Adobe

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Ahrefs

Ahrefs to zaawansowane narzędzie do analizy SEO (Search Engine Optimization), które jest szeroko wykorzystywane przez firmy i specjalistów SEO do poprawy widoczności ich stron internetowych w wynikach wyszukiwania. Platforma oferuje szeroki zakres funkcji, w tym badanie słów kluczowych, analizę konkurencji, audyt strony, monitorowanie rankingu, oraz analizę linków zwrotnych.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Ahrefs

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Atlassian (Jira)

Atlassian to firma technologiczna oferująca oprogramowanie wspierające zarządzanie projektami, współpracę zespołową i komunikację w środowiskach pracy. Jira, jeden z flagowych produktów Atlassian, jest platformą do zarządzania projektami i śledzenia błędów, szeroko stosowaną przez zespoły programistyczne, zarządzanie projektami i biznesowe w różnych branżach.

Poniżej znajduje się Certyfikat Rezydencji Podatkowej Atlassian (Jira)

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Buffer

Buffer to narzędzie do zarządzania mediami społecznościowymi, które pomaga firmom i profesjonalistom w efektywnym planowaniu, publikowaniu oraz analizowaniu treści na różnych platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram i Pinterest. Dzięki Bufferowi, użytkownicy mogą harmonogramować posty na wiele kont jednocześnie, co umożliwia zaoszczędzenie czasu i utrzymanie ciągłej obecności w mediach społecznościowych.

Poniżej znajduje się Certyfikat Rezydencji Podatkowej Buffer

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Bunny.net

Bunny.net jest to globalna platforma dostarczania treści (CDN), która pomaga firmom przyspieszyć ładowanie ich stron internetowych, aplikacji webowych oraz dostarczanie treści multimedialnych użytkownikom na całym świecie. Bunny.net zoptymalizowany jest pod kątem szybkiego i bezpiecznego przesyłania danych, minimalizując opóźnienia i poprawiając ogólną wydajność online.

Poniżej znajduje się Certyfikat Rezydencji Podatkowej Bunny

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Cloudflare

Cloudflare to firma technologiczna oferująca szeroki zakres usług sieciowych zaprojektowanych, aby poprawić bezpieczeństwo, wydajność i niezawodność stron internetowych oraz usług online. W kontekście korzystania przez firmy, Cloudflare zapewnia ochronę przed atakami DDoS (rozproszoną odmową usługi), bezpieczny dostęp do zasobów internetowych, szyfrowanie danych i optymalizację wydajności strony przez globalną sieć dostarczania treści (CDN).

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Cloudflare

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Digital Ocean

Digital Ocean to firma oferująca usługi chmury obliczeniowej, która specjalizuje się w prostych, skalowalnych rozwiązaniach hostingowych dla deweloperów oprogramowania i firm. Usługi Digital Ocean są zaprojektowane z myślą o łatwości użycia, co pozwala nawet mniejszym firmom i start-upom szybko wdrożyć i zarządzać infrastrukturą chmurową bez potrzeby zaawansowanej wiedzy technicznej.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Digital Ocean

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Emag

Emag jest platformą sprzedażową pozwalającą na wystawianie produktów na rynkach rumuńskim, bułgarskim oraz węgierskim

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Emag

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Envato

Envato to platforma internetowa służąca jako rynek dla kreatywnych zasobów, narzędzi i usług. Dostępna dla firm, freelancerów oraz kreatywnych profesjonalistów, Envato umożliwia zakup i sprzedaż szerokiej gamy produktów cyfrowych, takich jak szablony stron internetowych, motywy WordPress, grafiki, wideo, efekty dźwiękowe, muzyka oraz skrypty i pluginy do różnych platform. Firmy korzystają z Envato głównie w celu przyspieszenia procesów projektowych i deweloperskich, dzięki gotowym rozwiązaniom, które mogą być szybko dostosowane do indywidualnych potrzeb. Platforma oferuje również usługi abonamentowe, takie jak Envato Elements, zapewniając nieograniczony dostęp do ogromnej biblioteki zasobów cyfrowych za jedną miesięczną opłatą.

Poniżej znajduje się Certyfikat Rezydencji Podatkowej Envato

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - GrexIT (Hiver)

GrexIT, znane obecnie jako Hiver, to narzędzie wspierające zarządzanie skrzynką odbiorczą e-mail w środowisku Google Workspace (dawniej G Suite), przekształcające Gmaila w zaawansowany system do obsługi zadań i klienta. Hiver umożliwia firmom i zespołom efektywne zarządzanie wspólnymi skrzynkami pocztowymi, takimi jak obsługa klienta, sprzedaż czy zapytania biznesowe, bez potrzeby opuszczania interfejsu Gmaila.

Poniżej znajduje się Certyfikat Rezydencji Podatkowej GrexIT (Hiver)

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - HubSpot

HubSpot to kompleksowa platforma do zarządzania marketingiem, sprzedażą i obsługą klienta, która umożliwia firmom przyciąganie odwiedzających, konwertowanie leadów i zdobywanie nowych klientów. Oferuje zestaw narzędzi i funkcjonalności wspierających inbound marketing, czyli marketing przychodzący, opierający się na tworzeniu wartościowych treści i budowaniu relacji z potencjalnymi klientami w sposób nieinwazyjny.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej HubSpot

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Midjurney

Midjurney jest narzędziem opartym na AI (sztuczna inteligencja) pozwalającym na generowanie różnego rodzaju grafiki i zdjęć czy filmów. Pomaga również w tworzeniu tekstów czy dźwięku.

Poniżej znajduje się Certyfikat Rezydencji Podatkowej Midjurney

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Product Hero

Product Hero jest nowoczesną platformą zakupową, oferującą zaawansowane narzędzia dla reklamodawców zajmujących się zakupami. Narzędzie wykorzystywane jest do poprawiania skuteczności kampanii reklamowych.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Product Hero

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Shopify

Shopify to internetowa platforma e-commerce, która umożliwia firmom łatwe tworzenie własnych sklepów internetowych. Dzięki niej, przedsiębiorstwa mogą sprzedawać swoje produkty i usługi online, zarządzać zapasami, procesować płatności, a także śledzić i analizować sprzedaż. Shopify oferuje szeroką gamę funkcji i narzędzi dostosowanych do potrzeb biznesowych różnej wielkości – od małych przedsiębiorstw po duże korporacje. Platforma ta jest ceniona za swoją prostotę użytkowania, elastyczność oraz możliwość integracji z wieloma aplikacjami zewnętrznymi, co pozwala na dostosowanie sklepu do indywidualnych potrzeb i preferencji firmy.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Shopify

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Skroutz

Skroutz to wywodząca się z Grecji platforma, która początkowo służyła głównie jako porównywarka cen. Wraz z rosnącą popularnością, przekształcono ją w platformę sprzedażową, oferującą firmom sprzedaż swoich produktów za jej pośrednictwem.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Skroutz

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Slack

Slack to narzędzie do komunikacji i współpracy w miejscu pracy, wykorzystywane przez firmy do usprawnienia wymiany informacji i organizacji pracy zespołowej. Umożliwia tworzenie kanałów tematycznych, dzięki czemu pracownicy mogą segregować dyskusje związane z różnymi projektami, działami lub tematami. Slack wspiera również bezpośrednie wiadomości między użytkownikami, udostępnianie plików oraz integrację z wieloma zewnętrznymi aplikacjami biznesowymi, co pozwala na centralizację wielu aspektów pracy w jednym miejscu.

Poniżej znajdują się Certyfikaty Rezydencji Podatkowej Slack

Certyfikat Rezydencji Podatkowej - Trusted Shops

Trusted Shops to europejska platforma certyfikująca sklepy internetowe, która oferuje usługi zwiększające zaufanie konsumentów do e-commerce. Dla firm, zdobycie certyfikatu Trusted Shops jest sposobem na wyróżnienie się na rynku dzięki potwierdzonej wiarygodności i bezpieczeństwu zakupów. Platforma ta dostarcza narzędzia do zbierania i wyświetlania opinii klientów, gwarancję zwrotu pieniędzy dla konsumentów oraz wsparcie w budowaniu zaufania i lojalności klientów.

Poniżej znajduje się Certyfikat Rezydencji Podatkowej Trusted Shops

Podsumowanie

W dobie intensyfikacji wymiany gospodarczej i mobilności międzynarodowej, Certyfikat Rezydencji Podatkowej stanowi ważne narzędzie umożliwiające efektywne zarządzanie zobowiązaniami podatkowymi. Dla wielu przedsiębiorców i osób fizycznych działających na arenie międzynarodowej, może on stanowić klucz do optymalizacji podatkowej i uniknięcia podwójnego opodatkowania. Warto zatem rozważyć jego uzyskanie, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje międzynarodowy krajobraz gospodarczy.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium