0,00 zł
Centrum pomocy - RFID
 
Co to jest technologia RFID?
Technologia Radio Frequency Identification (RFID) to bezprzewodowa (radiowa) identyfikacja znaczników RFID. Polega na kodowaniu informacji w elektronicznej etykiecie, która składa się z anteny i procesora. Kontrola jest zdalna i opiera się na wykorzystaniu fal radiowych, natomiast etykieta zawiera w sobie układ elektroniczny z pewną ilością danych. Wystarczy odkleić kwadratową nalepkę ze sklepowego produktu, by zobaczyć miedziane lub aluminiowe ścieżki układające się w pętle. Oprócz znacznika czy taga można natknąć się też na inne nazwy takiego układu: nalepką RFID, etykieta RFIF, transponder lub inteligentna etykieta. Etykiety RFID mogą występować w konfiguracji RO (tylko odczyt), RW (odczyt i zapis) oraz WORM (jednorazowy zapis, wielokrotny odczyt).
Jak działa technologia RFID?
Tag RFID (etykieta) składa się z procesora i anteny. Dane są zapisywane w pamięci podręcznej procesora i wysyłane są za pomocą anteny do odbiornika. Prędkość transmisji i zasięg uzależnione są od wielu czynników takich jak wielkość anteny, częstotliwość, moc promieniowania czy stopień zakłóceń sygnału. Znacznik jest zasadniczo urządzeniem pasywnym, jeśli znajduje się poza strefą zasięgu czytnika. Aktywacja następuje dopiero w chwili umieszczenia go w strefie oddziaływania czytnika. Energia potrzebna do aktywowania etykiety jest przekazywana bezprzewodowo z czytnika poprzez wbudowaną antenę. Sam tag RFiD może mieć formę etykiety samoprzylepnej i można ją połączyć z nadrukiem np. kodu kreskowego z inwentaryzacją RFID.
Gdzie stosuje się technologię RFID?
RFID w kontroli dostępu i identyfikacji wykorzystuje się już od kilkunastu lat. Każdy użytkownik jest wyposażony w indywidualny znacznik lub kartę, która uprawnia go do wejścia na dany obszar. Przykładem mogą być baseny, gdzie tag znajduje się w zegarku, a każde jego przyłożenie do czytnika zwalnia zamek lub bramkę i zapisuje zdarzenie w systemie. Technologia RFID znajduje swoje zastosowanie w systemach automatycznej identyfikacji. Jest uzupełnieniem technologii kodów kreskowych i jej technologicznym zastępcą. RFID stało się bardzo popularne w magazynach i logistyce. W zależności od potrzeb towary są znakowane na różnych etapach produkcji, magazynowania, wywozu czy też przyjęcia. Etap wydania i przyjęcia najczęściej odbywa się za pomocą stacjonarnych bramek RFID, przez które przechodzi towar i jest identyfikowany. RFID jest wykorzystywane w sklepach do kontroli stanu asortymentu, jak również system antykradzieżowy. W sieci handlowej Decathlon wszystkie produkty są oznakowane wszytymi metkami ze znacznikiem RFID. Kasy również nie są wyposażone w standardowe czytniki kodów, lecz mają wbudowane czytniki RFID. Wystarczy przesunąć towar nad czytnikiem, by ten został zarejestrowany w systemie. Jeśli jednak tak się nie stanie bramki, w których również znajduje się czytnik RFID włączą alarm.
Jakie urządzenia wykorzystują technologię RFID?
Technologia RFID została zastosowana w czytnikach RFID, które służą do odczytu tagów. Tego typu urządzenia znajdą zastosowanie w identyfikacji towarów i osób fizycznych. Do prawidłowego działania wykorzystują technologię fal radiowych, co umożliwia szybki odczyt tagów z określonymi chipami. Niektóre rejestratory pracy, służące do kontroli czasu pracy pracowników oraz dostępu do poszczególnych pomieszczeń, również zostały wyposażone w technologię RFID. Na rynku znajdziemy również bogatą ofertę wszelkiego rodzaju akcesoriów do współpracy z czytnikami RFID oraz rejestratorami czasu pracy. Dostępne są plastikowe karty, naklejki, breloki do kluczy, kopiarki RFID lub opaski na rękę, które można wykorzystać do liczenia czasu np. podczas wejść na pływalnię.
Jaką częstotliwość obsługują urządzenia RFID?
Urządzenia RFID do prawidłowego działania wykorzystują dwie częstotliwości 13,56 MHz oraz 125 kHz. Na rynku znajdziemy modele obsługujące częstotliwość 13,56 MHz lub takie, które obsługują tylko częstotliwość 125 kHz. Dodatkowo, w razie potrzeby dostępne są również urządzenia działające na częstotliwości zarówno, 13,56 MHz, jak i 125 kHz.
W jaki sposób można podłączyć czytniki RFID?
Czytniki RFID występują w formie przewodowej oraz bezprzewodowej. Te przewodowe podłączane są do urządzenia docelowego za pomocą dedykowanego kabla USB. Natomiast czytniki RFID bezprzewodowe posiadają złącze USB, które wpina się bezpośrednio do komputera, bez użycia kabla USB. Mają one najczęściej niewielki rozmiar i kształtem przypominają pendrive'a.
Czym się różni zakodowana karta RFID od niezakodowanej?
Wśród akcesoriów RFID znajdziemy np. karty RFID zakodowane oraz niezakodowane. Karty zakodowane posiadają 10-cyfrowy unikatowy kod, służący do identyfikacji i umożliwiający przypisanie do niej danych w systemie. Nie ma jednak możliwości ponownego zakodowania jej innym kodem. Analogicznie, karta niezakodowana, pusta, nie posiada owego kodu i daje możliwość nadania dowolnego kodu.
Do czego służy kopiarka RFID?
Kopiarka RFID inaczej nazywana duplikatorem, została przeznaczona do kopiowania sygnału z kart i breloków RFID. Kopiuje z breloków lub kart przypisany do nich numer i przenosi na puste, niezakodowane, kompatybilne karty lub breloki.
Jaka jest różnica pomiędzy RFID a NFC?
Technologia RFID wykorzystywana jest do identyfikowania przedmiotów bądź osób przy poprzez fale radiowe. Z pojęciem RFID wiąże się pojęcie NFC, które jest częścią wspomnianej technologii. NFC zapewnia bezpieczną formę wymiany danych i pozwala na komunikację między urządzeniami. Dowiedz się więcej

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium