0
0,00 zł

Światło w ciemności: Tajniki lumenów i ANSI lumenów w projektorach multimedialnych [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

W epoce cyfrowej, gdzie prezentacje multimedialne, kino domowe i interaktywne technologie edukacyjne stały się nieodłączną częścią naszej codzienności, jasność urządzeń wyświetlających obraz odgrywa kluczową rolę. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem kina, nauczycielem, czy profesjonalistą w dziedzinie prezentacji, pewnie zastanawiałeś się, co dokładnie oznaczają terminy takie jak "lumeny" czy "ANSI lumeny". Jakie mają znaczenie dla jakości wyświetlanego obrazu i komfortu naszych oczu? W tym wpisie zanurzamy się w świetliste głębiny ANSI lumenów i jasności lamp, by rozwikłać te zagadki i pomóc Ci dokonać świadomych wyborów w świecie technologii wyświetlania.

W tym artykule omówimy:

Lumen - co to takiego?

Zagłębiając się w parametry projektorów na rynku, nie sposób nie natknąć się parametr dotyczący jasności. Najczęściej jest on wyrażony w jednostkach ANSI, natomiast zdarza się, że dane są przedstawiane w samych lumenach. Co one tak właściwie oznaczają i czym się charakteryzują?

Zwykły lumen to w rzeczywistości bardziej ogólny termin odnoszący się do pomiaru strumienia świetlnego urządzenia. Daje to użytkownikowi wyobrażenie o tym, ile światła może emitować jego źródło. Mówiąc prościej, lumen to po prostu pomiar całego światła emitowanego przez projektor. Lumen (opatrzony symbolem „lm”) określa ilościowo łączną ilość światła, które można zobaczyć jako emanujące przez określone źródło światła (w tym przypadku będzie to projektor). Matematycznie jeden lumen jest równy jednej kandeli (jednostka światłości źródła światła) pomnożonej przez steradian (miara kąta bryłowego). Wtedy ogólny wzór przyjmuje postać:

1 [lm] = 1 [cd · sr]

To opisuje lumeny wyrażane w jednostkach kandela. Ale kiedy opisujemy to w luksach, zapisujemy je jako:

1 [lm] = 1 [lx · m2]

W rzeczywistości przyrównuje to jeden lumen do iloczynu luksów i określonej mierzonej powierzchni.

Mężczyzna siedzący na kanapie oglądający film wyświetlany przez multimedialny projektor filmowy

Lumen a ANSI Lumen

Lumen to jednostka miary strumienia świetlnego w systemie jednostek SI. W skrócie, opisuje ona ilość światła wydobywającą się ze źródła światła, czy to żarówki, diody LED, czy innego urządzenia. W kontekście sprzętu projekcyjnego, mówiąc o lumenach, odnosimy się do jasności projektora. Im wyższa wartość w lumenach, tym jaśniejszy obraz może dany projektor wygenerować.

Lumeny ANSI zostały szczegółowo opisane i ustrukturyzowane przez American National Standards Institute, nadając w ten sposób nazwę „ANSI”. Standaryzacja lumenów ANSI została opracowana w 1992 roku i w szczególności mierzy strumień świetlny generowany przez projektory. Lumen ANSI jest już wynikiem kilku zmiennych, takich jak kontrast i jasność, pomiar białych pól w 9 miejscach na ekranie i uśrednienie wspomnianych pomiarów, które są następnie mnożone przez całkowitą powierzchnię ekranu. Wynikowy pomiar lumenów ANSI jest zdecydowanie dokładniejszy niż zwykły lumen. Dlatego jest to parametr brany pod uwagę przez kupujących, którzy wybierają nowe rzutniki do domu, szkoły czy projektory do firmy.

Rzutnik multimedialny projektor domowy

Pozostałe parametry, na które warto zwrócić uwagę wybierając projektor filmowy

Jasność lampy projektora jest bardzo istotna i ma duże znaczenie, jednak opieranie wyboru projektora do filmów wyłącznie na jego najwyższej możliwej wartości strumienia świetlnego może w pewnym momencie wprowadzać w błąd. Dzieje się tak, ponieważ lumeny ANSI nie obejmują innych zmiennych, takich jak materiał, z którego wykonany jest ekran, zmęczenie oczu widza, ilość obecnego światła otoczenia i inne czynniki, które mogą zmienić jasność i wyrazistość wyświetlanego obrazu. Dlatego warto przed zakupem porównać także inne parametry, a w miarę możliwości skorzystać z opinii i doświadczenia innych użytkowników lub pomocy technicznej.

Parametr, na który warto zwrócić uwagę, a który jest powiązany z ANSI lumenami, to kontrast. Determinuje on intensywność kolorów prezentowanego obrazu. Kolory stają się bardziej żywe i atrakcyjne wizualnie, gdy kontrast jest wyższy. Gdy oglądamy filmy, wysoki kontrast odgrywa kluczową rolę, ponieważ ma znaczący wpływ na jakość i doświadczenie wizualne.

Istotną wartością jest również rozdzielczość, w jakiej projektor oferuje wyświetlany obraz. Przyjmuje się, że im większa rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu. Najwyższą jakość oferuje rozdzielczość HD czy Full HD. Niemniej jednak urządzenia o rozdzielczości niższej niż HD mogą być idealne w środowisku biurowym do prezentacji. Wybór zależy więc od potrzeb i gustu użytkownika oraz przeznaczenia sprzętu.

Mniej istotnymi cechami projektorów jest ich wielkość, mimo wszystko warto poświęcić chwilę, aby zrobić indywidualną analizę potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele rzutników o różnym kształcie i wielkości, od dużych, średnich, po małe, przenośne mini projektory. Wybór zależy od tego, do czego urządzenie wyświetlające będzie przez użytkowane oraz w jakim miejscu. Do prezentacji w biurze czy w szkole idealnie nadają się projektory duże, czy średnie, które z racji na swój rozmiar, są urządzeniami bardziej stacjonarnymi. Z kolei do użytku domowego, dla osób, które dodatkowo lubią oglądać filmy podczas wyjazdów, w plenerze idealnie sprawdzą się miniprojektory.

Czy wiesz, że...

  • Pierwsze projektory multimedialne nie były tak "multimedialne", jak te dzisiaj. Pierwotnie były to po prostu "rzutniki" używane do pokazywania slajdów czy filmów na dużych ekranach.
  • W pierwszych projektorach jako źródła światła używano żarówek, które były mniej wydajne i miały krótszy okres eksploatacji w porównaniu do dzisiejszych lamp.
  • American National Standards Institute (ANSI) wprowadził standard ANSI lumenów, aby konsumenci mogli dokonywać świadomych wyborów, bazując na porównywalnych i spójnych miarach jasności.
  • Jednym z przodków współczesnych projektorów był XVII-wieczny wynalazek zwany "latarnią czarodziejską". Było to urządzenie używane do rzucania obrazów na ścianę poprzez pryzmat.
  • Jasność wyrażona w lumenach jest ważna, ale to, jak ludzkie oko postrzega obraz, może być różnie wyłapywane przez kontrast, kolor i odbicia.

Podsumowanie

W świecie projektorów multimedialnych terminy takie jak "lumeny" i "ANSI lumeny" nie są już tylko technicznym żargonem, ale kluczem do zrozumienia jakości i jasności obrazu, który nasz sprzęt jest w stanie dostarczyć. Dzięki naszemu wpisowi, mamy nadzieję, że te pojęcia stały się dla Ciebie jaśniejsze. Jasność, mierzona w lumenach, oraz jej standaryzowany odpowiednik – ANSI lumeny – decydują o tym, jak wyraźnie i czysto nasze obrazy będą wyświetlane w różnych warunkach oświetleniowych.

Projektory multimedialne rewolucjonizują sposób, w jaki prezentujemy informacje, uczymy się i bawimy, dostarczając wyraźnych, żywych obrazów w prawie każdym środowisku. Jak pokazuje historia technologii projekcyjnej, ciągłe dążenie do lepszego postrzegania i wykorzystania światła prowadziło do nieustannego postępu w tej dziedzinie. Ostatecznie to, jak korzystamy z projektorów i ich jasności, może wpłynąć na to, jak przekazujemy wiedzę, opowiadamy historie i łączymy się z innymi. Więc niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą kina domowego, nauczycielem czy biznesmenem, wykorzystanie potencjału oferowanego przez nowoczesne projektory może mieć przełomowe znaczenie dla Twoich doświadczeń wizualnych.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium