0
0,00 zł
Centrum pomocy - przyrządy miernicze
 
Czym są przyrządy miernicze?
Przyrządy miernicze to różnego rodzaju narzędzia pozwalające na wykonywanie pomiarów odległości, obliczanie powierzchni oraz kubatury pomieszczeń, wyznaczanie pionów, poziomów czy kątów. Wśród tego typu akcesoriów możemy wyróżnić dalmierze oraz lasery krzyżowe. Sprzęt z tej kategorii idealnie sprawdzi się w użytku w branży remontowo-wykończeniowej.
Co to jest dalmierz?
Dalmierz laserowy to proste i precyzyjne urządzenie przeznaczone do pomiaru odległości pomiędzy obiektami. Zapewnia dokładny i precyzyjny pomiar. Emituje wiązkę światła w postaci lasera, w kolorze zielonym lub czerwonym, mierząc za pomocą mechanizmu odległości i pokazując wynik na wyświetlaczu.
Co to jest laser krzyżowy?
Laser krzyżowy to wszechstronne i rozbudowane urządzenie przeznaczone do wyznaczania poziomów, pionów oraz kątów. Emituje kilkanaście wiązek lasera i zapewnia wysoką precyzję pomiaru. W prostym wypoziomowaniu sprzętu względem podłoża pomaga czujnik, który po wykryciu odchylenia o kącie 3 stopni uruchamia alarm. Lasery krzyżowy dają często możliwość ustawienia w szerokim zakresie i zamontowania niemal w dowolnym miejscu za pomocą uchwytów montażowych.
Jakie są klasy lasera?
Ludzkie oko jest kilkukrotnie bardziej wrażliwe na światło koloru zielonego niż np. czerwonego. Z tego powodu urządzenia laserowe o długości fali 535 nm będą dla ludzkiego oka bardziej wyraźne niż lasery o długości fali 650 nm, pomimo, że obydwa będą posiadały taką samą moc. Wykres wrażliwości na długość fal można zastosować nie tylko dla oka, ale również dla wszystkich tkanek biologicznych. Z tego powodu ustanowiono normę PN-EN 60825-1:2014-11, w której ustalono zasady bezpieczeństwa oraz podział urządzeń laserowych na siedem klas: 1 – lasery, które są bezpieczne w racjonalnych warunkach pracy, 1M – lasery emitujące promieniowanie w zakresie długości fal od 302,5 do 4000 nm, które są bezpieczne w racjonalnych warunkach pracy, ale mogą być niebezpieczne podczas patrzenia w wiązkę przez przyrządy optyczne, 2 – lasery emitujące promieniowanie widzialne w przedziale długości fal od 400 do 700 nm. Ochrona oka jest zapewniona w sposób naturalny przez instynktowne reakcje obronne, 2M – lasery emitujące promieniowanie widzialne w przedziale długości fal od 400 do 700 nm. Ochrona oka jest zapewniona w sposób naturalny przez instynktowne reakcje obronne, ale mogą być niebezpieczne podczas patrzenia w wiązkę przez przyrządy optyczne, 3R – lasery emitujące promieniowanie w zakresie długości fal od 302,5 nm do 1 mm, dla których bezpośrednie patrzenie w wiązkę jest potencjalnie niebezpieczne, 3B – lasery, które są niebezpieczne podczas bezpośredniej ekspozycji promieniowania. Patrzenie na odbicia rozproszone jest zwykle bezpieczne, 4 – lasery, które wytwarzają niebezpieczne odbicia rozproszone. Mogą one powodować uszkodzenie skóry oraz stwarzają zagrożenie pożarem. Podczas obsługi laserów klasy 4 należy zachować szczególną ostrożność. Jak widać, urządzenia laserowe wyższych klas przy nieostrożnej obsłudze mogą stworzyć bardzo niebezpieczne sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu. Każdy sprzęt korzystający z technologii laserowej powinien mieć umieszczone odpowiednie oznaczenie o klasie lasera, które wraz z piktogramem będą narysowane czarnym kolorem na żółtym tle.
Jakie funkcje może posiadać dalmierz laserowy?
Dalmierz laserowy oferuje szereg przydatnych funkcji, które znacząco ułatwiają pracę. Pomiar może być dokonany w trzech różnych jednostkach: metrach, stopach i calach. Dodatkowo, sprzęt daje możliwość zaprogramowania czy pomiar ma się rozpoczynać od dolnej czy od górnej części urządzenia, co daje większe pole manewru. Dużą zaletą miernika jest wyposażenie we wbudowaną pamięć, pozwalającą zapisać do 20 ostatnich wyników pomiarowych. Po zapełnieniu pamięci aktualne pomiary są nadpisywane na najstarsze wartości, co eliminuje konieczność pilnowania i ręcznego usuwania danych, zaoszczędzając tym samym czas. Urządzenie umożliwia zastąpienie różnych narzędzi pomiarowych jednym, co wpływa na wygodę i pozwala zaoszczędzić miejsce. Poza pomiarem odległości pomiędzy obiektami, sprzęt oferuje funkcje logiczne pozwalające na automatyczne obliczanie powierzchni oraz kubatury pomieszczenia na podstawie wprowadzonych wartości pomiarowych. Na uwagę zasługuje również wykorzystanie funkcji twierdzenia Pitagorasa, dzięki której zyskujemy możliwość wyliczenia wysokości na podstawie wprowadzenia długości dwóch boków trójkąta. Dalmierz pełni funkcje nie tylko pomiarowe, ale i obliczeniowe, pozwalając na dodawanie i odejmowanie zmierzonych wartości. Dodatkowo, pomocne może okazać się także uruchomienie pomiaru ciągłego odległości, wyświetlające minimalne i maksymalne zmierzone pomiary. W razie potrzeby, linie lasera można wykorzystać do poziomowania, zastępując tym samym tradycyjną poziomicę.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium