0,00 zł
Centrum pomocy - wagi
 
Do czego służą wagi, jakie są rodzaje wag i sposób ich działania?
W zależności od zastosowania, wyróżniamy kilka typów wag:
  • Wagi sklepowe - najczęściej spotykane w handlu detalicznym. Służą do ważenia produktów spożywczych i drobnych artykułów. Zazwyczaj mają zakres ważenia do 40 kg. Posiadają metalową tacę do umieszczania produktów. Działanie opiera się na przetworniku pomiarowym, który mierzy siłę ciężkości, przelicza ją na wartość masy i wyświetla na ekranie.
  • Wagi laboratoryjne - precyzyjne urządzenia stosowane w farmacji i laboratoriach, umożliwiają ważenie z dokładnością do 1/100 grama.
  • Wagi platformowe - przeznaczone do ważenia ciężkich i wielkogabarytowych produktów. Wyposażone w wytrzymałą, nisko osadzoną platformę oraz czytelny panel sterujący. Wykorzystują tensometryczne przetworniki siły, które mierzą nacisk na platformę. Wynik pojawia się na wyświetlaczu w kilogramach lub funtach.
  • Wagi paletowe - stosowane w magazynach i logistyce. Mogą być montowane na wózkach widłowych, umożliwiając ważenie palet podczas transportu.
  • Wagi hakowe - podwieszane urządzenia wyposażone w stalowy hak. Wykorzystywane w produkcji, transporcie i magazynach do ważenia ładunków zawieszonych na linach lub łańcuchach. Działają na zasadzie czujnika rozciągania. Po zawieszeniu przedmiotu na haku, urządzenie mierzy obciążenie i wyświetla wynik na ekranie.
Co to jest legalizacja wagi i komu jest potrzebna?
Legalizacja wagi to proces, który potwierdza jej dokładność i zgodność z normami metrologicznymi. Polega na przeprowadzeniu testów przez Urząd Miar, które weryfikują, czy urządzenie ważące spełnia określone wymagania i nie przekracza dopuszczalnych błędów pomiarowych. Po pozytywnym przejściu kontroli, waga otrzymuje znak legalizacji oraz tabliczkę znamionową potwierdzającą jej zgodność z przepisami.

Legalizacja jest obowiązkowa dla wag wykorzystywanych w:

  • Handlu – wagi sklepowe używane do ważenia produktów spożywczych, warzyw, owoców, mięsa czy artykułów na wagę w supermarketach i targowiskach.
  • Farmacji i medycynie – wagi laboratoryjne stosowane w aptekach do sporządzania leków, w laboratoriach analitycznych i szpitalach.
  • Przemyśle i logistyce – wagi magazynowe, paletowe czy platformowe używane w centrach dystrybucyjnych i sortowniach paczek.
  • Kontroli celnej i podatkowej – wagi stosowane do obliczania opłat targowych i podatków.

Nie ma obowiązku legalizacji wag używanych wyłącznie do celów wewnętrznych w firmie lub w domowych zastosowaniach.

Jak odnowić legalizację wagi?
Legalizacja pierwotna, czyli pierwsza legalizacja nowo zakupionej wagi, jest ważna przez 2 lata od daty produkcji. Po tym czasie konieczne jest przeprowadzenie legalizacji wtórnej, która obowiązuje przez kolejne 25 miesięcy.

Aby odnowić legalizację, należy zgłosić wagę do Urzędu Miar w swoim regionie przed upływem terminu ważności obecnej legalizacji. Następnie urząd przeprowadzi testy sprawdzające dokładność pomiarów, a po pozytywnej ocenie na wadze zostanie umieszczona nowa tabliczka znamionowa lub naklejka z informacją o dacie legalizacji.

Ponowna legalizacja jest również konieczna w przypadku przeniesienia wagi w inne miejsce niż to, w którym została zalegalizowana, uszkodzenia tabliczki znamionowej lub przeprowadzenia naprawy bądź modyfikacji urządzenia.

Brak aktualnej legalizacji może skutkować nałożeniem kary grzywny oraz zakazem użytkowania wagi w obrocie handlowym.

Jakie wagi z naszego asortymentu mają legalizację?
Wagi z naszego asortymentu, które posiadają legalizację pierwotną i mogą zostać poddane legalizacji wtórnej to:

Polecane produkty

[product category_id="162" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium