0
0,00 zł
Centrum pomocy - projektory
 
Do czego służy projektor?
Projektory to urządzenia wyświetlające przekazywany obraz na dowolną powierzchnię - wysuwany ekran, ścianę, itp. Mogą z powodzeniem zastąpić klasyczne wyświetlacze, takie jak monitory i telewizory, oferując zbliżoną jakość obrazu oraz dużo większe możliwości aranżacji. Wiele z nich posiada również szereg udogodnień i aplikacji, co pozwala im pracować jako niezależne urządzenia z możliwością połączenia z siecią oraz innymi urządzeniami w sposób zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy.
Jak działa projektor?
Projektor wyświetla obraz na dowolnej powierzchni czerpiąc go z zewnętrznego źródła jak komputer, odtwarzacz DVD czy zestaw kina domowego. Urządzenie posiada do prawidłowego wyświetlania obrazu wykorzystuje źródło światła, jakim jest dioda LED oraz układ optyczny. Wyróżniamy dwa rodzaj projektorów: LCD oraz DLP. Projektory LCD zostały wyposażone w matrycę ciekłokrystaliczną przez, którą przechodzi źródło światła, co skutkuje wyświetleniem obrazu. Wewnątrz urządzenia znajdują się trzy matryce odpowiedzialne za wyświetlanie podstawowych kolorów: czerwonego, niebieskiego i zielonego. Sprzęt wyprodukowany w tej technologii oferuje wyraźny obraz o jaskrawych kolorach i równomiernej jasności. Projektor wykonany z technologii DLP posiada mikroprocesor oraz specjalny układ mikroluster, które odbijają strumień światła pochodzący z lampy. Dzięki temu zyskujemy łagodną barwę i znakomity kontrast.
Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając projektor?
Szukając projektora spotkamy się z szeroką ofertą sprzętu, cechującego się różnymi parametrami. Warto wiedzieć, na które zwrócić szczególną uwagę.

Rozdzielczość

Chcąc cieszyć się wyraźnym i płynnym obrazem, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielczość. Zasada jest taka, że im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość wyświetlanego obrazu. Najlepszą jakość dostarcza rozdzielczość HD lub Full HD. Jednak sprzęt z niższą rozdzielczością niż HD, z powodzeniem sprawdzi się w warunkach biurowych do wyświetlania prezentacji. Jak widać, wszystko zatem zależy od preferencji użytkownika oraz wykorzystania urządzenia

Jasność

Równie ważnym parametrem co rozdzielczość, jest jasność lampy. Odpowiada ona za wyraźny obraz niezależnie od warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Im wyższa jasność lampy, tym wyraźniejszy obraz wyświetlany w pomieszczeniach słabo zaciemnionych. Jeżeli jednak projektor ma służyć do oglądania filmów głównie w ciemnych pomieszczeniach bądź w porze wieczorowo-nocnej, warto zastanowić się nad nieco niższą jasnością lampy, aby obraz dostarczał przyjemnych wrażeń wizualnych. Jasność lampy wyrażana jest w lumenach bądź ANSI lumenach. Lumen to jednostka odnosząca się do pomiaru strumienia świetlnego urządzenia i daje użytkownikowi wyobrażenie o tym ile światła może emitować jego źródło. Mówiąc prościej, lumen to po prostu pomiar całego światła emitowanego przez projektor. Lumen (opatrzony symbolem „lm”) określa ilościowo łączną ilość światła, które można zobaczyć jako emanujące przez określone źródło światła (w tym przypadku będzie to projektor). Z kolei ANSI lumen jest już wynikiem kilku zmiennych, takich jak kontrast i jasność, pomiar białych pól w 9 miejscach na ekranie i uśrednienie wspomnianych pomiarów, które są następnie mnożone przez całkowitą powierzchnię ekranu. Wynikowy pomiar lumenów ANSI jest zdecydowanie dokładniejszy niż zwykły lumen. Dlatego jest to parametr brany pod uwagę przez kupujących, którzy wybierają nowe projektory.

Kontrast

Parametr jakim jest kontrast jest odpowiedzialny za kolory wyświetlanego obrazu. Im wyższy kontrast, tym kolory są żywsze i przyjemniejsze. Kontrast jest szczególnie ważnym parametrem podczas oglądania filmów, ponieważ znacząco wpływa na odbiór obrazu

Do czego można podłączyć projektor?
Projektory posiadają szereg różnych złącz, co daje szeroki zakres podłączenia różnego rodzaju urządzeń. Wiele projektorów posiada złącza AV, VGA oraz HDMI, co umożliwia podłączenie monitora, konsoli do gier czy dekodera TV. Sprzęt do wyświetlania często w standardzie oferuje porty USB, dzięki czemu może współpracować z dowolnym nośnikiem danych, takim jak pendrive czy dysk zewnętrzny. Dodatkowo, można pod port USB podpiąć odbiornik bezprzewodowej myszy komputerowej lub klawiatury, do wygodniejszej obsługi projektora. Niektóre projektory posiadają złącze LAN, co pozwala na połączenie z siecią internetową, a wyjście audio 3,5 mm daje możliwość podłączenia słuchawek lub głośników.
Jakie są rodzaje projektorów?
Projektory można podzielić ze względu na ich wielkość i zastosowanie. Możemy zatem wyróżnić projektory stacjonarne oraz przenośne, mobilne. Projektory stacjonarne są to najbardziej popularne urządzenia, charakteryzujące się prostokątnym kształtem. Znajdują najczęściej zastosowanie w biurach bądź szkołach do wyświetlania prezentacji oraz w domowym zaciszu do oglądania filmów. Przeznaczone zostały do postawienia w dogodnym miejscu. Projektory przenośne natomiast, cechuje kompaktowy, niewielki rozmiar. Są one o wiele mniejsze niż projektory stacjonarne, co ułatwia ich przenoszenie. Przybierają najczęściej kształt owalny lub podłużnej kostki. Posiadają pojemny akumulator, który zazwyczaj pozwala na 3-4 godziny bezprzewodowej pracy. Kompaktowy rozmiar i możliwość bezprzewodowego działania sprawiają, że tego typu urządzenia idealnie sprawdzą się w podróży i do seansów plenerowych.
Jakie są różnice między lumenami a ANSI lumenami?
Lumen to jednostka miary strumienia świetlnego w systemie SI, opisująca ilość światła wydobywającego się ze źródła, np. żarówki, diody LED lub innego urządzenia. W przypadku projektora wyższa wartość w lumenach oznacza jaśniejszy obraz. Lumeny ANSI, standaryzowane przez ANSI w 1992 roku, uwzględniają wiele czynników, takich jak kontrast i jasność, zapewniając dokładniejszy pomiar niż zwykłe lumeny. To ważny parametr przy wyborze projektora.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium