0,00 zł
Centrum pomocy - kamery samochodowe
 
Do czego służy kamera samochodowa?
Kamera samochodowa została przeznaczona do rejestrowania przebiegu trasy pojazdu. Wideorejestrator nagrywa wideo podczas drogi, rejestrując wszystko, co dzieje się przed przednią szybą pojazdu. Nagrania mogą stanowić materiał dowodowy dla odpowiednich służb podczas ewentualnego zdarzenia drogowego.
Jakie przydatne funkcje powinna posiadać kamera samochodowa?
Wybierając wideorejestrator samochodowy, warto zwrócić uwagę na oferowane przez urządzenie funkcje. Przede wszystkim, kamera powinna posiadać czujnik bezpieczeństwa G-sensor. Czujnik ten oferuje 4 poziomy czułości i wykrywa wstrząs spowodowany kolizją lub przeciążenia występujące podczas gwałtownego hamowania. Po wykryciu takiego rodzaju zdarzenia, urządzenie automatycznie zapisuje aktualne nagranie wideo i zabezpiecza je przed nadpisaniem i usunięciem. Kamery samochodowe posiadają najczęściej funkcję nagrywania w pętli, w którym najnowsze wideo zapisywane jest na najstarszym. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na karcie i eliminuje niebezpieczeństwo jego braku podczas niebezpiecznej sytuacji na drodze. Dlatego automatyczne zabezpieczenie nagrania przed usunięciem jest istotne. Na uwagę zasługuje również Tryb parkingowy, który po wykryciu delikatnego wstrząsu podczas postoju pojazdu, uruchamia automatycznie kilkusekundowe wideo. Pozwala to na ustalenie sprawcy ewentualnej szkody parkingowej. Przydatnymi funkcjami są również automatyczne uruchamianie czy detekcja ruchu.
Jaką kamerę samochodową wybrać?
Na rynku znajduje się bogata oferta różnego rodzaju wideorejestratorów samochodowych. Wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji użytkownika oraz sposobu użytkowania. Dla przykładu, kamera oferująca dwa obiektywy, pozwalająca na jednoczesne rejestrowanie przebiegu trasy przed pojazdem oraz tego co dzieje się wewnątrz pojazdu, idealnie sprawdzi się w pracy kierowcy taksówki. Takie rozwiązanie wpływa na bezpieczeństwo i daje kierowcy podgląd na to co dzieje się w samochodzie za nim. Oprócz standardowych kamer rejestrujących zdarzenia przed pojazdem, dostępne są również wideorejestratory posiadające w zestawie kamerę tylną. Umożliwia to nagrywanie tego co dzieje się za pojazdem, a w niektórych przypadkach, taką kamerę można wykorzystać jako kamerę cofania. Istnieją również kamery zakładane na lusterko wsteczne, co pomaga zaoszczędzić przestrzeń wewnątrz pojazdu. Dzięki temu widoczność nie jest ograniczona.
50 czy 60 Hz - jaką częstotliwość wybrać w kamerze?
Podczas przeglądania menu kamery samochodowej, każde urządzenie pozwala na wybór częstotliwości pomiędzy dwiema wartościami - 50 oraz 60 Hz. Zanim odpowiemy na pytanie, która z częstotliwości będzie odpowiednia, musimy zagłębić się w jedno z mediów, bez którego funkcjonowanie w obecnych czasach jest niemal niemożliwe. Mowa oczywiście o elektryczności. Obecnie w Europie za dostawę prądu jest odpowiedzialny Continental European Power System, czyli największy na świecie zsynchronizowany system przesyłania energii elektrycznej, w skład którego wchodzą sieci elektryczne z 25 państw, w tym z Polski. I tutaj dochodzimy do najważniejszego punktu - w całym tym systemie generowany jest prąd o napięciu 230V i częstotliwości 50 Hz. Jest to stała częstotliwość, z której korzysta wiele urządzeń elektrycznych. Niezależnie od tego w którym regionie się znajdujemy - w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie i niezależnie od tego gdzie się znajdujemy - w naszych domach, mieszkaniach, restauracjach czy nawet na zewnątrz - wszystkie urządzenia elektryczne korzystają z tego samego prądu o częstotliwości 50 Hz. I właśnie taką częstotliwość powinniśmy zastosować w naszych kamerach samochodowych. Po co w takim razie w wideorejestratorach jest możliwość wyboru częstotliwości? 60 Hz jest stosowane w pojedynczych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, itd. i to właśnie z myślą o nich wprowadzono taką opcję. Pozostaje zatem pytanie co się stanie, jeśli ustawimy częstotliwość 60 Hz w naszej kamerze samochodowej? Pozornie nie wydarzy się nic złego i nie dojdzie do uszkodzenia sprzętu, natomiast może się zdarzyć, szczególnie na nagraniach nocnych, że światła lamp ulicznych, sygnalizatorów, itp. będą sprawiały wrażenie migotania. Aby pozbyć się tego efektu, należy ustawić w kamerze częstotliwość odpowiadającą obowiązującej w energii elektrycznej danego kraju.
Czy kamera samochodowa nagrywa przy zgaszonym silniku?
Nie, zazwyczaj kamery samochodowe nie nagrywają ciągiem przy zgaszonym silniku, ponieważ potrzebują zasilania elektrycznego, które jest dostarczane przez akumulator pojazdu. Jeśli silnik jest wyłączony, a samochód nie jest podłączony do zewnętrznego źródła zasilania, kamera samochodowa nie będzie działać i nagrywać. Dlatego przydatną oraz pomocną funkcją jest tryb parkingowy, dzięki któremu kamera przy wychwyceniu wstrząsu automatycznie się włącza i rozpoczyna rejestrowanie kilkunastosekundowego klipu, co może ułatwić identyfikację sprawcy wyrządzonej szkody. Tryb parkingowy działa nawet wtedy, gdy samochód ma zgaszony silnik, ponieważ tryb ten pobiera znikome ilości zasilania.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium