0
0,00 zł

Rozdzielczość DPI w drukarkach etykiet [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Drukarki etykiet to urządzenia, które służą do drukowania trwałych, wyraźnych i estetycznych etykiet. Są one szeroko stosowane w wielu branżach, takich jak logistyka, przemysł spożywczy, farmaceutyczny, chemiczny, do oznaczania produktów, opakowań, wyrobów, magazynów i wielu innych. Drukarki etykiet mogą być stacjonarne lub przenośne, a także drukować na różnego rodzaju mediach, w tym folii, papierze, tworzywach sztucznych i metalu. Wydruki są trwałe i odporne na ścieranie, a drukarki etykiet mogą być zaprogramowane do drukowania na żądanie, co pozwala na szybkie i łatwe oznaczanie produktów.

W tym artykule omówimy:

Co to jest DPI?

DPI to skrót z angielskiego wyrażenia dots per inch (punkty na cal) i oznacza liczbę punktów, które może wyświetlić monitor, drukarka lub skaner. W przypadku drukarek jest to liczba punktów, które drukarka może wydrukować na jednym calu papieru. Im wyższy jest współczynnik DPI, tym bardziej szczegółowy i wyraźny uzyskamy obraz. DPI jest szczególnie ważne w przypadku drukowania obrazów i grafik, ponieważ wyższa jakość obrazu wymaga wyższego DPI.

Rozdzielczość wydruku DPI jest determinowana przez rodzaj zastosowanej głowicy w konkretnym modelu drukarki. Zaraz obok wartości DPI, producenci podają też często wartości zapisane jako punkty na milimetr.

Jaki wpływ DPI ma podczas drukowania?

Drukarki podczas wydruku nakładają na papier wiele drobnych kropek położonych obok siebie, co tworzy spójny obraz. W tym procesie istotne jest, aby punkty znalazły się jak najbliżej siebie, co wpływa na wyraźny i szczegółowy wydruk w wysokiej jakości. Siatka małych punktów o dużej gęstości tworzy obraz, a im większa oferowana rozdzielczość DPI, tym wydruk jest ostrzejszy i bliższy oryginałowi.

Kody kreskowe i QR.

Rozdzielczości wydruku oferowane przez drukarki etykiet

Rozdzielczość drukarki etykiet to ważny parametr określający jakość wydruku. Im wyższa rozdzielczość drukarki etykiet, tym lepsza jakość wydruku. Wydruki w wysokiej rozdzielczości są ostre i czytelne, a detale są bardziej szczegółowe.

Wśród dostępnych na rynku drukarek można spotkać trzy najpopularniejsze rozdzielczości wydruku:

  • 203 dpi [8 pkt/mm] - drukarki biurkowe i półprzemysłowe
  • 300 dpi [12 pkt/mm] - drukarki biurkowe, półprzemysłowe i przemysłowe
  • 600 dpi [24 pkt/mm] - drukarki półprzemysłowe i przemysłowe

Jak widać, rozdzielczość 300 dpi można spotkać w praktycznie każdym rodzaju drukarek oferowanych na rynku. Pozostałe wartości, z uwagi na przeznaczenie urządzeń, nie występują w każdych dostępnych urządzeniach.

Drukarka etykiet do drukowania kodów QR i kreskowych.

Czy można przeliczyć punkty na cal na piksele?

Przeliczenie punktów na cal na piksele nie jest możliwe, ponieważ są to wartości, które nie są miarą tego samego parametru. Jednak jeżeli chcielibyśmy określić, jak dana rozdzielczość DPI wpłynie na wymiary zdjęcia, możemy wyliczyć jakiej rozdzielczości ujętej w pikselach należy użyć, by wydrukować obraz w określonym rozmiarze.

Z pomocą przychodzi nam wzór:

szerokość w centymetrach (cm) /2,54 * DPI ~ szerokość w pikselach (px)

wysokość w centymetrach (cm) /2,54 * DPI ~ wysokość w pikselach (px)

Wartość wyrażoną w centymetrach należy podzielić przez 2,54, ponieważ taką wartość przyjmuje 1 cal. Uzyskamy wówczas szerokość lub wysokość druku określoną w calach. Znając wartość jednostek w calach, wystarczy pomnożyć uzyskane wartości przez rozdzielczość DPI. W taki sposób uzyskamy format określony w pikselach.

Jaką drukarkę etykiet wybrać?

Wybór drukarki ze względu na rozdzielczość DPI powinien być podyktowany przeznaczeniem urządzenia drukującego oraz tym, co będziemy drukować najczęściej. Jeżeli potrzebujemy drukarki do wydruku prostych dokumentów, rozdzielczość nie musi być wysoka. W przypadku drukarek etykiet do drukowania etykiet kurierskich czy naklejek z kodami kreskowymi z powodzeniem wystarczy nam urządzenie drukujące oferujące rozdzielczość na poziomie 203 DPI. Jednak w momencie, gdy drukowane mają być bardziej skomplikowane dokumenty, z dużą ilością szczegółów, posiadające grafikę warto wybrać sprzęt z wyższą rozdzielczością, na poziomie np. 300 DPI lub nawet 600 DPI. Rozdzielczość 600 DPI będzie najlepsza do drukowania takich dokumentów, które posiadają wiele grafik lub zdjęć, gdzie zależy nam na uzyskaniu ostrego, wyraźnego obrazu z widocznym każdym szczegółem.

Należy jednak pamiętać, że rozdzielczość DPI nie jest jedynym kryterium przy wyborze odpowiedniej drukarki etykiet i należy wziąć pod uwagę również pozostałe parametry urządzenia. Warto mieć też na uwadze fakt, że ten sam model drukarki z wyższą rozdzielczością DPI głowicy, będzie także posiadał wyższą cenę, która w zależności od klasy urządzenia może się różnić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Czy wiesz, że...

  • Pierwszą cyfrową drukarką laserową, która miała możliwość wyboru rozdzielczości DPI, była HP LaserJet, która została wprowadzona do sprzedaży w 1984 roku i miała dostępne cztery poziomy rozdzielczości DPI: 75, 100, 150 i 300.
  • Najczęściej spotykane w nowoczesnych urządzeniach rozdzielczości to od 300 do 4800 dpi.
  • Przy wyższych rozdzielczościach obraz jest bardziej szczegółowy, ale zużycie materiału i czasu wydruku jest znacznie wyższe.
  • Rozdzielczość DPI, oznaczana jako punkty na cal (PPI, ang. Pixels Per Inch), jest miarą precyzji, z jaką urządzenie optyczne (np. skaner, drukarka) może odczytać lub wyświetlić obraz.
  • Drukarki etykiet mogą drukować etykiety o różnych rozmiarach i kształtach. Mogą drukować etykiety o szerokości od 1 do 8 cali i długości od 1 do 12 cali.
  • Drukarki etykiet są dostępne w różnych technologiach, takich jak termiczne, laserowe i atramentowe.

Podsumowanie

W tym artykule dowiedzieliśmy się, czym jest DPI w urządzeniach drukujących i jaki ma wpływ na jakość wydrukowanego dokumentu. Rozdzielczość DPI jest istotnym parametrem determinującym wybór drukarki. Należy jednak pamiętać, że nie jest to najważniejszy i jedyny parametr sprzętu do drukowania, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu urządzeń.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium