0,00 zł

Moduł Bluetooth w czytnikach kodów kreskowych - najważniejsze informacje [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

W erze cyfrowej, efektywne zarządzanie danymi stało się nieodzownym elementem sukcesu biznesowego, a technologie takie jak czytniki kodów kreskowych odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Te niewielkie urządzenia, które potrafią przetworzyć pasma czarno-białych linii w skondensowaną informację, są teraz powszechne w wielu branżach. Ale to, co naprawdę podnosi ich funkcjonalność na wyższy poziom, to połączenie z innymi technologiami bezprzewodowymi, takimi jak Bluetooth.

Bluetooth, technologia bezprzewodowej komunikacji danych, rewolucjonizuje sposób, w jaki czytniki kodów kreskowych przesyłają dane do komputerów, urządzeń mobilnych czy systemów zarządzania. W tym artykule przyjrzymy się, jak technologia Bluetooth współpracuje z czytnikami kodów kreskowych, jakie korzyści przynosi to połączenie i jak łatwo i efektywnie można skonfigurować te dwa elementy do współpracy. Czy jesteś gotów na zanurzenie się w fascynujący świat bezprzewodowych technologii i ich wpływ na skanowanie kodów kreskowych? Czytaj dalej!

W tym artykule omówimy:

Technologia Bluetooth

Czym jest Bluetooth?

Bluetooth to standard bezprzewodowej technologii komunikacji krótkiego zasięgu, który pozwala na wymianę danych pomiędzy urządzeniami na niewielkie odległości. Został opracowany przez konsorcjum Bluetooth Special Interest Group (SIG) i jest obecnie powszechnie stosowany w wielu urządzeniach, takich jak smartfony, laptopy, głośniki, słuchawki, czytniki kodów kreskowych, samochody, a także w wielu urządzeniach IoT (Internetu Rzeczy).

Jednym z kluczowych aspektów technologii Bluetooth jest jej zdolność do tworzenia sieci ad hoc, znanych jako piconet, które mogą obejmować do ośmiu urządzeń. W ramach piconetu jedno urządzenie, zwykle smartfon lub komputer, pełni rolę "mastera" i może komunikować się aż z siedmioma urządzeniami.

Bluetooth wykorzystuje technikę zwaną spread-spectrum frequency hopping, która pozwala na zmniejszenie zakłóceń i interakcji z innymi urządzeniami korzystającymi z tego samego zakresu częstotliwości. W praktyce oznacza to, że dwa urządzenia Bluetooth mogą komunikować się ze sobą nawet w obecności innych urządzeń emitujących sygnały radiowe.

Zasada działania połączenia Bluetooth

Połączenie Bluetooth działa na zasadzie komunikacji bezprzewodowej, wykorzystując fale radiowe o niskiej mocy w zakresie ISM (Industrial, Scientific, and Medical) na częstotliwości 2,4 GHz. Poniżej znajduje się uproszczony opis kroków, które są realizowane podczas nawiązywania połączenia Bluetooth:

 • Inicjalizacja: najpierw jedno z urządzeń (np. smartfon) musi przejść w tryb wykrywalności, aby inne urządzenia Bluetooth mogły je zidentyfikować.
 • Wyszukiwanie: drugie urządzenie (np. czytnik kodów kreskowych) skanuje dostępne urządzenia Bluetooth w swoim zasięgu. Kiedy znajdzie urządzenie, które jest w trybie wykrywalności, zacznie proces parowania.
 • Parowanie: podczas parowania urządzenia wymieniają się unikalnymi identyfikatorami i, jeśli to konieczne, kodem PIN do weryfikacji. Ten proces zapewnia, że oba urządzenia są skonfigurowane do komunikacji ze sobą i zapobiega nieautoryzowanym połączeniom.
 • Utworzenie połączenia: po pomyślnym parowaniu, urządzenia mogą nawiązać połączenie Bluetooth. W ramach tego połączenia, jedno urządzenie pełni funkcję urządzenia głównego, a drugie urządzenia podporządkowanego. W niektórych przypadkach, role te mogą się dynamicznie zmieniać w zależności od wymagań transmisji.
 • Komunikacja: kiedy połączenie Bluetooth jest aktywne, urządzenia mogą komunikować się ze sobą, wymieniając dane. Komunikacja ta jest bezpieczna i zaszyfrowana, co zapewnia ochronę przesyłanych informacji.
 • Rozłączenie: po zakończeniu transmisji danych, połączenie Bluetooth może być bezpiecznie zamknięte przez jedno z urządzeń, lub może ono automatycznie się zakończyć po określonym czasie bezczynności.

Dzięki takiej strukturze, połączenia Bluetooth są bezpieczne, elastyczne i mogą obsługiwać różne rodzaje transmisji danych, od prostych sygnałów do przesyłania strumieniowego audio czy transferu danych o wysokiej prędkości.

Zasada działania połączenia Bluetooth

Zalety korzystania z połączenia za pomocą modułu Bluetooth

Technologia Bluetooth oferuje wiele zalet, które sprawiają, że jest ona często wybierana do tworzenia połączeń bezprzewodowych między urządzeniami. Jedną z najważniejszych, głównych zalet jest bezprzewodowe działanie, które eliminuje potrzebę korzystania z przewodów, a to z kolei zwieksza mobilność i podnosi wygodę użytkowania. Przygotowanie urządzenia mobilnego do połączenia za pomocą Bluetooth jest proste i nieskoplikowane, parowanie i konfiguracja nie zabiera dużo czasu inie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Warto również zwrócić uwagę na uwniersalność tego typu bezprzewodowego połączenia. Bluetooth jest standardem wspieranym przez wiele różnych typów urządzeń, od smartfonów i komputerów, poprzez słuchawki, głośniki, drukarki, aż po urządzenia IoT. Ważnymi aspektami jest również energooszczędność, gdyż nowoczesne wersje Bluetooth są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, co jest szczególnie ważne dla urządzeń mobilnych, a także różne mechanizmy zabezpieczające, takie jak autoryzacja, autentykacja i szyfrowanie, które zapobiegają nieautoryzowanemu dostępowi i utracie danych, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo.

Niezaprzeczalną zaletą połączenia za pomocą Bluetooth jest możliwość stworzenia sieci ad hoc, w której jedno urządzenie może komunikować się z kilkoma innymi, co otwiera wiele możliwości zastosowań.

Połączenie Bluetooth

Współpraca czytnika kodów kreskowych z urządzeniami Bluetooth

Czytniki kodów kreksowych, które oferują bezprzewodowe działanie poprzez moduł Bluetooth, można połączyć z dowolnym urządzeniem mobilnym, pod warunkiem, że również obsługuje wspomnianą technologię. Dzięki temu nasz czytnik może działać z laptopem, tabletem, a nawet smartfonem. W przypadku komputerów stacjonarnych, współpraca możliwa jest jedynie wówczas, gdy komputer oferuje połączenie poprzez Bluetooth.

Sparowany czytnik kodów kreskowych za pomocą komunikacji Bluetooth z telefonem komórkowym, pozwala na wygodne skanowanie kodów kreskowych bądź przeprowadzenie inwentaryzacji na magazynach czy halach produkcyjnych. Gwarantuje to komfort i mobilność bez ograniczających przewodów. Rozwiązania tego typu znacząco wpływają na efektywność oraz wydajność pracy.

Skanery kodów kreskowych i QR bez problemu współpracują z najpopularnijeszymi systemami operacyjnymi, takimi jak Android OS, Aplle iOS, Windows XP/Vista/7/8/8.1/10, Windows Mobile oraz Windows CE, a oferowany przez moduł Bluetooth zasięg wynosi do 10 metrów.

Czy wiesz, że...

 • Nazwa Bluetooth pochodzi od pdeudonimu króla Danii z X wieku, Haralda Blåtanda nazywanego Sinozębym (Bluetooth po angielsku), który zasłynął z unifikacji duńskich plemion. Logo Bluetooth to połączenie runicznych liter H i B, które są inicjałami króla.
 • Technologia Bluetooth została wynaleziona przez firmę Ericsson w 1994 roku jako alternatywa dla kabli RS-232 w telefonach komórkowych.
 • Najnowsza wersja Bluetooth, Bluetooth 5.0, oferuje cztery razy większy zasięg, dwukrotnie szybszą prędkość i osiem razy większą pojemność danych w porównaniu do Bluetooth 4.2.
 • W 2019 roku, NASA wysłała mały helikopter Ingenuity na Marsa w ramach misji Mars 2020, który używa technologii Bluetooth do komunikacji ze statkiem kosmicznym Perseverance.
 • Technologia Bluetooth jest kluczowym elementem rosnącego ekosystemu Internetu Rzeczy (IoT), umożliwiając komunikację między różnymi urządzeniami, od inteligentnych żarówek, termostatów, głośników, aż po inteligentne zamki i wiele innych.

W jaki sposób sparować czytnik z urządzeniem mobilnym poprzez Bluetooth?

Jak połączyć skaner Bluetooth z urządzeniem mobilnym? Poniżej prezentujemy Państwu poglądowy film, jak krok po kroku w łatwy i szybki sposób sparować nasz czytnik z urządzeniem mobilnym poprzez wykorzystanie połączenia Bluetooth.
 

Czytniki oferujące połączenie Bluetooth firmy HDWR

Wśród czytników kodów kreskowych i QR marki HDWR znajdą Państwo bogatą ofertę urządzeń skanujących oferujących połączenie poprzez omawiany moduł Bluetooth. W zależności od potrzeb waszego przedsiębiorstwa, branży w której działa oraz indywidualnych preferencji, możecie wybrać skanery o tracydyjnych rozmiarach, bądź kompaktowe i niewielkie, skanujące wyłącznie kody kreskowe 1D lub takie, które radzą sobie z odczytem kodów 2D QR, a także czytniki zapewniające dwa rodzaje komunikacji bezprzewodowej: Bluetooth oraz komunikację radiową o wiekszym zasięgu.

Poniżej prezentujemy Państwu listę kilku ciekawych czytników kodów kreskowych

 • Czytnik kodów kreskowych, na palec z Bluetooth HD75 - jest to jeden z najmniejszych czytników kodów kreksowych znajdujący się w naszej ofercie. Wyróżnia się kompaktowym, niewielkim rozmiarem oraz możliwością założenia na palec. Jest idealnym narzędziem wspierającym prace manulane, gdzie czytnik standardowych rozmiarów byłby przeszkodą. Skaner odcyztuje standardowe kody kreskowe 1D.
 • Czytnik kodów kreskowych HD72 - czytnik oferujący skanowanie kodów kreskowych 1D, cehcujący się jasną obudową i odpornością na uszkodzenia.
 • Czytnik kodów kreskowych magazynowy HD77 - elegancki skaner umożliwiający skanowanie kodów kreksowych 1D z wbudowaną pamięcią i zapisem zeskanowanych kodów. Obok połączenia poprzez Bluetooth, oferuje bezprzewodowe działanie za pomocą komunikacji radiowej o wiekszym zasięgu.
 • Czytnik kodów QR i kreskowych HD-SL96 - jeden z najbardziej zaawansowanych, profesjonalnych skanerów kodów QR w naszym sklepie. Oferuje precyzyjny i znakomity odczyt kodów kreskowych 1D oraz 2D QR, w tym kod Aztec z dowodu rejestracyjnego. Ponadto pozwala na skanowanie kodów wyświetlanych na ekranach LCD oraz wyświetlaczach urządzeń mobilnych. Posiada takie dodatkowe funkcje jak wbudowana pamięć z zapisem zeskanowanych kodów oraz stacja dokująca. Model Hd-SL96 jest przykładem czytnika, który obok połączenia poprzez Bluetooth, zapewnia również bezprzewodowe działanie poprzez komunikację radiową z wiekszym zasięgiem.
 • Kieszonkowy czytnik kodów QR i kreskowych HD6600 - kompaktowy, wyróżniający się niewielkim rozmiarem o kształcie kluczyka samochdowego skaner, pozwala na skanowanie kodów kreskowych oraz kodów QR 2D. Pomimo małego rozmiaru, lekkości i mobilności, gwarantuje odporność, wytrzymałość oraz pozwala na zapis do 5000 odczytanych kodów we wbudowanej pamięci. Urządzenie również dysponuje dwoma rodzajami komunikacji bezprzewodowej (Bluetooth i komunikacja radiowa).
 • Ciekawymi propozycjami innowacyjnych urządzeń Bluetooth są skanery HD770 oraz HD7700 - HD770 oferuje skanowanie kodów kreskowych 1D, a HD7700 oprócz bez problemy odczytuje kody 2D QR. Obydwa czytniki kodów cechują się kompaktowym kształtem i zostały zaprojektowane do współpracy z telefonem komórkowym. Posiadają specjalny uchwyt, który daje możliwość umieszczenia smartfona, dzięki czemu zarówno telefon, jak i czytnik możemy trzymać w jednej ręce. Rozwiązanie to ułatwia skanowanie i podnosi komfort użytkowania.

Mobilny, kieszonkowy skaner kodów QR WiFi Bluetooth HD6600 firmy HDWR

Podsumowanie

Bluetooth znalazł szerokie zastosowanie w różnych obszarach, w tym w systemach głośnomówiących, zestawach słuchawkowych, urządzeniach do przesyłania muzyki, urządzeniach medycznych, czytnikach kodów kreskowych i wielu innych. Jego wpływ widoczny jest również w dziedzinie Internetu Rzeczy, gdzie umożliwia komunikację między różnymi inteligentnymi urządzeniami.

Technologia ta stale się rozwija, a najnowsza wersja - Bluetooth 5.0 - oferuje zwiększony zasięg, szybszą prędkość oraz większą pojemność transmisji danych. Pomimo swojego wieku, Bluetooth nadal jest technologią niezwykle istotną i wszechobecną, która ma zasadniczy wpływ na sposób, w jaki komunikują się nasze urządzenia.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium