0
0,00 zł

Jak poprawnie zamontować kamerę samochodową w pojeździe [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Moda na niewielkie urządzenia rejestrujące obraz podczas jazdy trafiła do Polski około 10 lat temu zza wschodniej granicy. Przez ten czas na rynku pojawiły się najróżniejsze modele - od najtańszych kamer samochodowych dostępnych w hipermarketach za mniej niż 50 złotych, do zaawansowanych urządzeń, których ceny liczone są w tysiącach. Tak szeroki wybór sprawia, że spora część kierowców sięga po te urządzenia, natomiast bardzo duża część z nich montuje je w nieprawidłowy sposób.

W naszym artykule postaramy się przekazać Państwu wiedzę w jaki sposób poprawnie zamontować wideorejestrator samochodowy, aby mieć pewność rejestracji prawidłowego obszaru przed samochodem.

W tym artykule omówimy:

W jakim miejscu zamontować przednią kamerę samochodową w pojeździe?

Kamera samochodowa ma przede wszystkim pełnić rolę niezależnego świadka podczas sytuacji kryzysowych - z tego względu niemal wszystkie obecnie dostępne urządzenia na rynku posiadają szereg udogodnień sprawiających, że praca urządzenia staje się bezobsługowa, np. automatyczne włączanie i wyłączanie kamery, wideorejestrator z czujnikiem ruchu, itd. Dzięki temu kamera nie musi być umieszczana w bliskim zasięgu ręki kierowcy. Jednak aby nasza kamera rejestrowała przebieg jazdy obejmujący cały obszar przed pojazdem, należy skupić się na jej poprawnym umiejscowieniu.

Grafika przedstawiająca najlepsze miejsce na zamontowanie wideorejestratora samochodowego na przedniej szybie

Jak widać na powyższej grafice, najbardziej dogodnym miejscem do montażu kamery jest górny środek szyby czołowej pojazdu, w okolicach lusterka wstecznego. Taki montaż kamery jest zalecany z dwóch powodów.

Po pierwsze, kamera ukryta za lusterkiem wstecznym nie rzuca się w oczy, zarówno dla kierowcy, któremu mogłaby zasłonić sporą część widoku przed pojazdem, jak i dla osób postronnych znajdujących się poza autem. Drugim powodem jest obszar, jaki kamera może zarejestrować - niemal wszystkie urządzenia posiadają szerokokątny obiektyw, zatem umieszczenie kamery w rogu szyby lub na jej dole w okolicach deski rozdzielczej może sprawić, że perspektywa nagranego obrazu nie będzie w stanie uchwycić istotnych szczegółów, takich jak. np. numer rejestracyjny pojazdu przed nami.

Większość współczesnych aut posiada obecnie dodatkowe czujniki w okolicach lusterka wstecznego, przez co niemożliwy jest montaż kamery bezpośrednio pod nim. W takim wypadku, w zależności od wielkości urządzenia, kamerę najlepiej umieścić po jednej ze stron zabudowanych czujników, nadal starając się, aby była umieszczona możliwie blisko środka, natomiast uważając, aby zabudowane czujniki nie zasłaniały widoku. Można również zdecydować się na wideorejestrator na lusterko wsteczne, który pomoże zaoszczędzić miejsce i nie ograniczy widoczności. 

Rejestrator jazdy zamontwany na przedniej szybie

Prawidłowe ustawienie obiektywu wideorejestratora samochodowego

W tej części wpisu poruszymy kwestię ustawienia obiektywu kamery, aby nagrania były maksymalnie czytelne i pomocne w kryzysowych sytuacjach.

Jeśli już znaleźliśmy w naszym aucie optymalne miejsce do montażu wideorejestratora, warto przed końcowym montażem przymierzyć urządzenie "na sucho" do szyby wraz z wszystkimi uchwytami - istnieje wtedy możliwość precyzyjnego dopasowania i manewrowania kamerą. O ile w kamerach montowanych na przyssawkę nie stanowi to problemu, o tyle w przypadku kamer klejonych do szyby kilkukrotne przeklejanie uchwytu może skutkować uszkodzeniem taśmy mocującej i koniecznością wymiany jej na nową.

Wideorejestratory samochodowe zamontowane na przedniej szybie

Ustawiając kamerę w osi poziomej (prawo-lewo) należy zadbać o to, aby żadne elementy wewnętrzne pojazdu nie wchodziły w pole widzenia obiektywu. Jeśli kamera posiada wystarczająco duży kąt widzenia, aby objąć zasięgiem słupki  samochodu, należy tak ustawić obiektyw, aby ich widoczność w po obu stronach obrazu była jednakowa, a środek naszego pojazdu w obiektywie znajdował się mniej więcej na środku obrazu. Jeśli samochód wyposażony jest w zabudowane czujniki w okolicach lusterka wstecznego i istnieje ryzyko, że będą one przesłaniały widok, należy nieco odsunąć kamerę od obudowy czujników i ponownie ustawić obiektyw według wcześniejszych wytycznych.

Obraz z prawidłowo zamontowanego rejestratora jazdy

Nakierowując obiektyw w osi pionowej (góra-dół), można wyznaczyć dwie linie - horyzontu oraz widoczności elementów pojazdu. Linie te mogą mieć delikatnie inny przebieg w przypadku różnych kątów widzenia obiektywów zastosowanych w danym modelu kamery. Na poniższym zdjęciu przedstawiono przykładowy przebieg linii na kamerze z obiektywem o kącie widzenia 160 stopni.

Opis elementów widocznych po poprawnym zamontowaniu wideorejestratora samochodowego

Linia horyzontu powinna przebiegać mniej więcej w połowie obrazu i z punktu ustawienia kamery w pionie jest ona najbardziej istotną linią. Obszar znajdujący się pod nią będzie obejmował to, co znajduje się bezpośrednio przed naszym pojazdem, umieszczając np. innych uczestników ruchu w miejscu, gdzie nie występuje efekt tzw. "rybiego oka" w obiektywach szerokokątnych. Rezerwa znajdująca się nad tą linią posłuży natomiast np. do objęcia przez obiektyw sygnalizatorów świetlnych umieszczanych nad jezdnią. Dzięki temu kamera może stanowić doskonały dowód czy pojazd przejechał na czerwonym świetle, nawet będąc kilka metrów od słupa sygnalizacji.

Linia widoczności elementów pojazdu z kolei wyznacza obszar, w którym mogą znajdować się widoczne elementy naszego auta, takie jak maska, deska rozdzielcza, itd. Stanowią one punkty odniesienia podczas analizy nagrań i pozwalają lepiej ocenić np. odległość naszego samochodu od poprzedzającego. Jest to też doskonały bufor dla wszystkich napisów nanoszonych na nagrania przez wideorejestrator. Oprogramowanie kamer w większości przypadków umieszcza datowniki wraz z danymi GPS w dolnej części ekranu, przez co możliwe jest, aby znajdowały się na mniej istotnych elementach nagrania. Należy przy tym uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę i zadbać, by elementy te nie były obejmowane przez więcej niż około 1/4 wysokości obrazu. Zbyt duża część deski rozdzielczej na nagraniu może skutecznie zniekształcić obraz przed autem, umieszczając go w obszarze występowania tzw. "rybiego oka".

Rejestrowanie przebiegu trasy pojazdu w warunkach nocnych za pomocą kamery samochodowej

Należy pamiętać, że tyle ile jest kamer na rynku, tyle będzie różnych optymalnych ustawień obiektywu. Znaczący wpływ ma tutaj kąt obiektywu - na rynku najpopularniejsze są kamery o kącie widzenia 140 oraz 160 stopni, natomiast można znaleźć zarówno urządzenia, w których kąty wynoszą 120, 130 lub 170 stopni. Drugim istotnym czynnikiem jest sposób osadzenia uchwytu - spotkać można kamery z przegubem kulowym, będącym rozwiązaniem o dużej swobodzie ruchów, natomiast sporą część podaży stanowią też kamery z uchwytami na zębatkach, gdzie kąty pochylenia regulowane są skokowo. Bardzo często można też natknąć się na urządzenia montowane bezpośrednio do szyby, posiadające jedynie regulację samym obiektywem w dwóch płaszczyznach.

Czy wiesz, że...

  • Początki rejestratorów jazdy sięgają lat 80. XX wieku. Pierwsze kamery samochodowe były używane przez służby policyjne w celu rejestrowania interakcji z kierowcami podczas kontroli drogowych.
  • Montaż kamery na przedniej szybie może mieć wpływ na pole widzenia kierowcy. Dlatego ważne jest, aby kamery były montowane w miejscu, które minimalizuje zakłócenia i nie przysłania widoku.
  • Niektóre kamery samochodowe wykorzystują przyssawki, podczas gdy inne mają trwałe mocowania lub są montowane za pomocą specjalnych taśm adhezyjnych. Wybór metody mocowania zależy od modelu kamery i preferencji użytkownika.
  • Montaż kamery w niewłaściwym miejscu może naruszyć przepisy ruchu drogowego w niektórych krajach. Zawsze warto sprawdzić lokalne przepisy przed zainstalowaniem kamery.
  • Regulacja kąta kamery jest kluczowa. Kamera skierowana zbyt nisko może nie uchwycić twarzy innych kierowców lub tablic rejestracyjnych, podczas gdy kamera skierowana zbyt wysoko może nagrywać niepotrzebnie dużo nieba.

Jak poprawnie poprowadzić kabel zasilający rejestrator jazdy w pojeździe?

Kiedy prawidłowo wybraliśmy miejsce na zamontowanie naszej kamery na przedniej szybie i ustawiliśmy jej obiektyw, w taki sposób by swoim zasięgiem obejmował cały obszar przed pojazdem, pozostaje nam już tylko podłączyć do naszego wideorejestratora kabel zasilający i poprowadzić go w taki sposób, by nie przeszkadzał oraz nie psuł estetyki wnętrza w naszym samochodzie.

Przechodząc wzdłuż parkingu samochodowego można dostrzec wiele aut, które już posiadają kamerę samochodową. Niestety, spora część z nich nawet po poprawnym zamontowaniu samego urządzenia, posiada niedbale zwisający kabel zasilający przez całą wysokość wnętrza prosto do gniazda zapalniczniki. Takie praktyki nie tylko są uciążliwe, ale również niebezpieczne. Po pierwsze, zwisający kabel ogranicza widoczność przez przednią szybę. Po drugie, umieszczenie w taki sposób przewodu może znacząco blokować ruchy za kierownicą - zmiana biegów lub konieczność wykonania nagłego manewru mogą spowodować zahaczenie o kabel i nieopanowanie sytuacji na drodze. Po trzecie, dobrze zamocowany kabel może uchronić kamerę przed uszkodzeniem - podczas nadzwyczajnie wysokich lub niskich temperatur przyssawka lub uchwyt klejony do szyby może samoczynnie się oderwać. Gdy przewód będzie dodatkowo zamontowany w pojeździe, może on zatrzymać kamerę przed upadkiem i uchronić ją oraz elementy wnętrza przed uszkodzeniem.

Producenci kamer samochodowych dołączają do zestawu zasilacze z przewodami o długości ok. 3 metrów, co w zupełności wystarczy na sprytne ukrycie kabla we wnętrzu auta. Poniżej pokażemy przykłady montażu okablowania kamery we wnętrzu popularnego Forda Focusa drugiej generacji, natomiast warto pamiętać, że tyle ile jest różnych modeli samochodów, tyle będzie optymalnych rozwiązań montażu.

Zaczynając od kamery, kabel najlepiej jest ukryć w szczelinie między przednią szybą a podsufitką. Warto tutaj zaznaczyć, że nawet w nowych autach klasy premium możliwe jest podważenie elementów tapicerskich w taki sposób, aby ukryć pod nimi cienki kabel USB. Należy też pamiętać, żeby zostawić delikatnie poluzowany kabel do gniazda zasilania kamery, aby nie był on zbyt mocno naprężony.

Poprowadzenie kabla zasilającego kamerę samochodową wewnątrz pojazdu

W następnej kolejności należy prowadzić przewód w stronę pasażera aż do krawędzi szyby. W tym miejscu o dalszym kroku zadecyduje umieszczenie gniazda zasilania w aucie. W jednych autach najlepiej będzie dalsze poprowadzenie kabla wzdłuż prawej krawędzi szyby, w drugich natomiast bardziej dogodnym rozwiązaniem jest umieszczenie go pomiędzy podsufitką a osłoną przedniego słupka, a dalej pod uszczelką przednich drzwi pasażera. Nie trzeba się przy tym bać o zawilżenie kabla lub odkształcenie uszczelki - kabel jest na tyle cienki, że bez problemu powinien się zmieścić pod uszczelką, a jednocześnie posiada na tyle grubą osłonę przewodów, że nie będzie on podatny na warunki atmosferyczne.

Poprowadzenie przewodu zasilającego rejestrator jazdy

Następnie przewód zasilający kamery można umieścić pod deską rozdzielczą od strony pasażera lub przeciągnąć go nieco dalej w stronę przedniego fotela pasażera i wyciągnąć go za nim. W przypadku takiego ułożenia, kabel warto umieścić jak najgłębiej, dodatkowo przykrywając go wycieraczką pod nogi, aby żaden z pasażerów go przypadkowo nie wyrwał. Należy też pamiętać, aby kabel był umieszczony pod szynami przedniego fotela, aby przypadkowo nie został przecięty podczas jego regulacji. Jest to także dobre miejsce, aby ukryć nadmiar kabla, jeśli takowy by pozostał.

Poprowadzenie przewodu zasilającego wideorejestrator samochodowy

Ostatnim etapem jest wyprowadzenie końcówki kabla z zasilaczem do gniazda zapalniczki. Kamera automatycznie uruchamia się i wyłącza po dostarczeniu prądu do gniazda zapalniczki, dlatego warto wykorzystać do jej podłączenia gniazda, które są ukryte w zakamarkach auta - w schowkach pod podłokietnikiem lub wykorzystując gniazdo zapalniczki dla pasażerów z tyłu.

Podpięcie kabla pod gniazdo zapalniczki

Podkreślimy to jeszcze raz - w każdym aucie sposób poprowadzenia kabla może się mniej lub bardziej różnić, dlatego przed montażem warto rozejrzeć się, która droga do gniazda zapalniczki będzie najbardziej dogodna i pozwoli na najlepsze ukrycie przewodu. Na szczęście coraz częściej producenci samochodów wychodzą na przeciw, umieszczając wgłębienia w deskach rozdzielczych i elementach tapicerskich, które wręcz idealnie nadają się do poprowadzenia dodatkowego okablowania.

Wnętrze samochodu

Jak poprawnie zamontować kamerę samochodową w pojeździe? - film instruktażowy

Poniżej zamieszczamy krótki film instruktażowy pokazujący w jaki sposób poprawnie zamontować wideorejestrator samochodowy. Zapraszamy do oglądania!
 

Podsumowanie

Chociaż instalacja kamery samochodowej może wydawać się prosta, wymaga jednak uwzględnienia wielu czynników – od wyboru optymalnej lokalizacji, poprzez właściwy kąt ustawienia i poprawne poprowadzenie przewodu zasilającego.

W erze cyfrowej, w której żyjemy, kamery samochodowe stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, oferując szereg funkcji i możliwości. Niemniej jednak, podstawowe zasady dotyczące ich montażu pozostają niezmienne. Odpowiednie umiejscowienie i montaż to klucz do uzyskania optymalnej jakości nagrania i maksymalizacji korzyści płynących z posiadania wideorejestratora w pojeździe.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium