0,00 zł

Ergonomiczne stanowisko pracy - jak je stworzyć? [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Ostatnie lata miały bardzo istotny wpływ na sposób wykonywania codziennej pracy. Masowe ukierunkowanie firm na pracę zdalną z domu oraz rozwój technologiczny sprawiły, że obecnie ciężko znaleźć zawody, w których, przynajmniej na chwilę, pracownik nie musiałby skorzystać z komputera. W dobie postępującej komputeryzacji często zapomina się o tak trywialnych kwestiach, jak chociażby prawidłowa pozycja na stanowisku pracy.

Ergonomia, choć bywa często pomijana, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszego środowiska pracy. Ale czym dokładnie jest ergonomia i dlaczego jest tak ważna w kontekście naszego codziennego życia zawodowego? Dowiemy się o tym czytając poniższy artykuł.

W tym artykule omówimy:

Ergonomia - co to takiego?

Ergonomia to nauka zajmująca się badaniem i projektowaniem optymalnych interakcji między człowiekiem a elementami systemu, takimi jak narzędzia, maszyny czy środowisko pracy. Skupia się na dostosowywaniu tych elementów do fizycznych i psychologicznych zdolności oraz ograniczeń ludzi.

Kluczowe znaczenie ergonomii polega na tworzeniu środowisk, które są nie tylko funkcjonalne i efektywne, ale także bezpieczne i komfortowe. Dzięki temu można zapobiegać problemom zdrowotnym, takim jak bóle pleców czy zespół cieśni nadgarstka, zwiększać produktywność oraz poprawiać jakość życia i pracy.

Kobieta siedząca przy biurku - ergonomiczne stanowisko pracy

Wpływ ergonomicznego stanowiska pracy

Ergonomia jest ważna nie tylko w biurze, ale we wszystkich aspektach naszego życia – od projektowania mebli, poprzez urządzenia elektroniczne, aż po organizowanie przestrzeni w publicznych miejscach. Poprawnie zaprojektowane środowisko, zgodne z zasadami ergonomii, przyczynia się do poprawy samopoczucia, redukcji stresu i ogólnego zadowolenia z życia.

W dobie postępującej cyfryzacji i automatyzacji, a co za tym idzie, zwiększonego rozwoju stanowisk pracy uzależnionych od korzystania z takich urządzeń jak komputer czy laptop, dobra organizacja stanowiska pracy staje się bardzo ważnym aspektem. Należy mieć na uwadze, że wypoczęty i zadowolony pracownik, realizujący zadania w komfortowym, przyjaznym środowisku, oferuje wydajniejszą i efektywniejszą pracę, wykonywaną z większym zaangażowaniem. Co jest wartością dodaną dla każdej firmy.

Będąc w temacie ergonomii miejsca pracy warto wspomnieć o kilku czynnikach, które w jasny sposób pokazują dlaczego omawiany temat jest tak ważny w dzisiejszym świecie.

  • Zdrowie fizyczne: Nieergonomiczne stanowisko pracy może prowadzić do przewlekłych dolegliwości, takich jak bóle pleców, zespół cieśni nadgarstka czy problemy ze wzrokiem. Dostosowanie stanowiska do potrzeb pracownika znacząco zmniejsza ryzyko powstawania tych schorzeń.
  • Wydajność: Ergonomiczne stanowisko pracy sprzyja lepszemu skupieniu, zmniejsza zmęczenie i pozwala na efektywniejsze wykonywanie zadań.
  • Satysfakcja zawodowa: Komfortowe warunki pracy wpływają na zadowolenie z pracy, co może prowadzić do wyższego zaangażowania i lojalności pracowników.

Niewłaściwa pozycja podczas pracy - ból pleców

Kroki do stworzenia ergonomicznego stanowiska pracy

Każdy zapewne chociaż raz spotkał się z obrazkiem przedstawiającym sylwetkę osoby siedzącej przed komputerem, a dookoła pojawiały się różne wymiary, wartości kątów oraz inne rzeczy. Ta idealna teoria bardzo rzadko ma pokrycie z praktyką. Wszak każdy człowiek jest inny, jego ciało posiada różne cechy, a też często budowa oraz umieszczenie stanowiska nie do końca pozwalają na stworzenie takich warunków. Dlatego w tym wpisie skupimy się na bardziej ogólnych poradach, które sprawią, że kilkugodzinna praca nie będzie męcząca i nie będzie mieć negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie.

Stanowisko pracy w biurze

Wiemy już jak ważne jest ergonomiczne stanowisko pracy i jaki wpływ może mieć na wykonywane przez nas zadania oraz na nasze zdrowie. Jednak w jaki sposób zorganizować przestrzeń, aby była ergonomiczna? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Zacznij od otoczenia

Zanim zaczniemy tworzyć stanowisko komputerowe, należy zastanowić się jakie miejsce będzie się do niego nadawać najlepiej. Bardzo ważną kwestią jest oświetlenie o odpowiedniej jasności i barwie światła, które nie będzie męczyć wzroku. Warto na jego rzecz nawet zrezygnować z możliwości dostępu do oświetlenia naturalnego, jeżeli miałoby padać prosto na monitor. Pozwoli to uniknąć przeszkadzających refleksów świetlnych, które nawet przy matowych powierzchniach potrafią skutecznie zmniejszyć widoczność. Drugim czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wentylacji — jest to istotne szczególnie w okresie zimowym, gdy ogrzewanie może działać zbyt intensywnie. Wysokie temperatury obniżają zdolność koncentracji oraz sprzyjają różnym dolegliwościom, takim jak np.: bóle głowy.

Mężczyzna siedzący przy biurku - oświetlenie miejsca pracy

Zadbaj o pozycję

Korzystając z komputera, najprawdopodobniej będziesz przez większość czasu w pozycji siedzącej. Sprawdź zatem czy fotel, z którego będziesz korzystał, jest dobrze wyprofilowany i posiada regulację wysokości oraz pochylenia oparcia. Umożliwi to odpowiednie dopasowanie wysokości do wzrostu i wysokości biurka. Bardzo ważne jest, aby siedzieć wyprostowanym, unikając tym samym narażenia się na zwyrodnienia kręgosłupa. Istotną kwestią jest także ułożenie nóg — kolana powinny być zgięte pod kątem prostym oraz należy wystrzegać się zakładania nogi na nogę. Pozwoli to na poprawę krążenia krwi w dolnych kończynach, w czym może pomóc także zainstalowanie podnóżka, który dodatkowo zmniejszy napięcie mięśni.

Odpowiedni monitor w odpowiednim miejscu

To właśnie na ekranie monitora najwięcej czasu będzie skupiał się użytkownik, dlatego warto zadbać, aby był on odpowiednio duży. Unikniemy w ten sposób konieczności pochylania się, aby dostrzec małe elementy wyświetlane na niewielkich wyświetlaczach. Ważna jest też wysokość ekranu — jeśli nie posiadamy uchwytu umożliwiającego regulację położenia, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowej podstawki, która umieści monitor na wysokości wzroku. Wasza szyja nie będzie musiała być wygięta w nienaturalną pozycję, co przełoży się na wyższy komfort i mniejsze narażenie na bóle karku.

W zależności od charakteru pracy i wykonywanych na komputerze zadań, dla osób które w codziennej pracy działają na wielu programach, szczególnie polecana jest praca na dwóch, a nawet trzech monitorach. Możliwość użytkowania 2-3 monitorów jednocześnie, umożliwiają specjalne, wytrzymałe uchwyty do monitorów, które znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym HDWR.

O zaletach pracy przy użyciu dwóch i trzech monitorów piszemy we wpisie pt. "Przejście na wyższy poziom wydajności: Praca na 2 lub 3 monitorach", do którego lektury gorąco zapraszamy.

Stanowisko biurowe z 2 monitorami

Dopasuj urządzenia wskazujące

Urządzenia peryferyjne powinny być tak dobrane, aby zapewnić wysoki komfort użytkowania i zarządzania funkcjami komputera. Klawiatura powinna mieć przemyślany układ i skok klawiszy, aby pisanie było maksymalnie szybkie i wydajne. Wśród myszek warto zastanowić się nad modelami, które posiadają specjalne wyprofilowania idealnie dopasowujące się do dłoni. Myśląc o tych urządzeniach, można także rozważyć zakup miękkich podkładek żelowych, aby podczas pracy nadgarstki przenosiły mniejsze obciążenia.

Czas na przerwę

Dla wielu może się to wydawać zbyt oczywistym i nawet śmiesznym zagadnieniem, jednak jest ono na tyle istotne, że nie sposób o nim nie wspomnieć. Nawet najlepiej dopasowane sprzęty i najbardziej prawidłowa pozycja zaczną doskwierać podczas ciągłej 8-godzinnej pracy. Proste ćwiczenia rozciągające górne i dolne kończyny pozwalają na rozruszanie kości skupionych przez dłuższy czas w jednej pozycji. Dobrym pomysłem jest także zrobienie krótkiego spaceru po biurowych korytarzach oraz przewietrzenie się. Oprócz naszego ciała, nie wolno zapominać także o narządzie widzenia. Długotrwałe wpatrywanie się w wyświetlacz bardzo męczy wzrok, dlatego warto co jakiś czas oderwać oczy i np. popatrzeć przez okno, aby dać szansę na odpoczynek również dla naszego wzroku.

Czy wiesz, że...

  • Pojęcie "ergonomia" pochodzi od dwóch greckich słów "ergon", co oznacza pracę, i "nomos", co oznacza naturalne prawa. Ergonomia jest nauką o dopasowaniu pracy, systemów, produktów i środowiska do możliwości i ograniczeń człowieka.
  • Frederick Winslow Taylor, uważany za ojca zarządzania naukowego, w latach 1880-1890 przeprowadził jedne z pierwszych badań nad ergonomią, analizując, jak różne narzędzia wpływają na wydajność pracy.
  • Jednym z najbardziej znanych schorzeń związanych z nieergonomicznym stanowiskiem pracy jest zespół cieśni nadgarstka. Jest on często kojarzony z długotrwałą pracą przy komputerze.
  • Coraz więcej badań sugeruje, że długotrwałe siedzenie jest szkodliwe dla zdrowia. W odpowiedzi na te doniesienia powstają stoliki regulowane, które umożliwiają pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.
  • Nawet projektowanie akustyki miejsca pracy jest ważne. Zbyt głośne lub nieodpowiednie dźwięki mogą zakłócać koncentrację i wpływać na efektywność.

Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy z HDWR!

Zespół naszego internetowego sklepu HDWR doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważnym aspektem jest zagadnienie ergonomii. Dlatego w naszym sklepie znajdą Państwo bogatą ofertę różnego rodzaju produktów i urządzeń, które w prosty sposób pozwolą wam stworzyć ergonomiczne i dobrze zorganizowane miejsce pracy.

W ofercie posiadamy specjalne uchwyty montażowe do monitorów, które pomogą zaoszczędzić miejsce na biurkach waszych pracowników. w sprzedaży oferujemy uchwyty na jeden, dwa i trzy monitory.

Polecamy również biurka regulowane elektronicznie, z możliwością zapamiętania ustawień. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób można ustawić wysokość stołu wedle własnych preferencji. Do biurek można dokupić specjalne półki na klawiturę lub organizery na kable.

Ponadto dysponujemy różnego rodzaju klawiaturami o różnej wielkości i funkcjach, dzięki czemu każdy na pewno znajdzie urządzenie spełniające wymagania.

Podsumowanie

Jak widać, działanie według zasad ergonomii nie tylko jest proste, ale przynosi mnóstwo korzyści, poprawiając komfort pracy i jej efektywność, co przedkłada się na lepsze wykonywanie zadań oraz współpracę z innymi osobami.

Ergonomia stanowiska pracy nie jest tylko modnym hasłem, ale kluczem do zdrowia, wydajności i zadowolenia zawodowego. Inwestując w ergonomiczne rozwiązania, dbamy nie tylko o dobrostan pracowników, ale także o długoterminową efektywność i sukces naszego przedsiębiorstwa.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium