0,00 zł

Czytniki kodów kreskowych do pracy w niestandardowych warunkach [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Czytniki kodów kreskowych, to urządzenia, które przez lata stały się nieodłącznym narzędziem pracy w handlu detalicznym. Zakres ich wykorzystania zwiększa się jednak z biegiem lat i poszerza o kolejne branże. Ze skanerami przeznaczonymi do odczytu etykiet spotkamy się również w bibliotekach, biurach, urzędach, magazynach, centrach wysyłkowo-logistycznych, a nawet w służbie zdrowia czy na produkcji.

Tak szerokie zastosowanie sprzętu skanującego sprawia, że wykorzystywane są w różnych środowiskach i narażone na zmienne warunki pracy. W zależności od branży skanery powinny spełniać określone wymagania i mieć odpowiedni stopień odporności.

W tym artykule omówimy:

Czytniki mobilne idealne do pracy w terenie

Na rynku dostępne są skanery różnego typu, posiadające szereg funkcji i zastosowań. Wyobraźmy sobie, że potrzebujemy urządzenie skanujące, lekkie, niewielkie i poręczne, oferujące bezprzewodowy zasięg, idealne do pracy w terenie. Z pomocą przychodzą nam mobilne czytniki kodów kreskowych. Cechują się kompaktowym kształtem, niską wagą i szybkością działania, dzięki czemu idealnie sprawdzą się na przykład w pracy kuriera.

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo bogaty wybór skanerów idealnych dla osób potrzebujących przenośnych urządzeń skanujących.

Kurier z paczkami

Komunikacja bezprzewodowa

Komunikację bezprzewodową w czytnikach mobilnych stanowi zazwyczaj wbudowany moduł Bluetooth, który umożliwia połączenie z dowolnym urządzeniem mobilnym, jak smartfon, tablet lub laptop wyposażony w taką samą technologię. Dzięki temu możemy korzystać z urządzenia niezależnie od miejsca, w jakim przyszło nam pracować, a zeskanowane kody możemy przesłać bezpośrednio na urządzenie mobilne.

Skaner mobilny kodów kreskowych HD75 firmy HDWR

Dodatkowe cechy

Mobilne czytniki kodów występują w wersjach, które skanują nie tylko kody kreskowe 1D, dostępne są również modele skanujące kody 2D (np. kod QR). Dodatkowo modele posiadające układ skanujący oparty o matrycę CMOS, pozwalają na skanowanie kodu z ekranu telefonu, co z powodzeniem można wykorzystać do skanowania biletów na różnego rodzaju wydarzeniach rozrywkowych czy kulturalnych. Na uwagę zasługują również te skanery mobilne, które zostały wyposażone we wbudowaną pamięć, dzięki czemu możliwe jest zapisanie sporej ilości kodów celem późniejszego przesłania na komputer.

Polecane czytniki mobilne

Godnym polecenia skanerem tego typu jest HD770 do kodów kreskowych 1D oraz HD7700 przeznaczony do skanowania kodów QR 2D. To innowacyjne i nowoczesne urządzenie skonstruowane zostało w taki sposób, aby można było łatwo zamocować do niego telefon. Wyposażony został w specjalny mechanizm zaciskowy, który pozwala na dopasowanie niemal każdego smartfona. Rozwiązanie to jest niesamowicie wygodne i praktyczne. Zarówno czytnik, jak i telefon podczas skanowania kodów trzymamy w jednej dłoni, dzięki czemu zyskujemy większą swobodę ruchów.

Czytnik mobilny kodów kreskowych HD770 i skaner QR HD7700

Ciekawym rozwiązaniem są również modele HD6600 oraz HD7600, które wyglądem i wielkością przypominają kluczyk samochodowy. Są to urządzenia idealne dla osób pracujących w terenie, dużo się przemieszczających. Skanery są lekkie i bardzo poręczne. Nie zajmują dużo miejsca i bez problemu mieszczą się w kieszeni.

Skaner kodów QR czytnik mobilny HD6600

Z kolei dla osób, które wykonują prace manualne i od czasu do czasu skanują kody kreskowe, polecamy HD75. Ten mały, kompaktowy skaner został zaprojektowany do założenia na palec za pomocą specjalnych pasków zapinanych na rzepy. Urządzenie zapewnia wygodę i swobodę ruchów.

Czytnik kodów kreskowych na palec mobilny Bluetooth HD75

Jakie wymagania powinien spełniać skaner przemysłowy

Przemysł jest ważnym elementem gospodarki w wielu krajach. Jest on odpowiedzialny za tworzenie miejsc pracy, produkcję towarów i usług, a także za wpływy podatkowe. Statystyki wskazują, że w 2019 roku przemysł wygenerował prawie 23 biliony dolarów dochodu i zatrudniał ponad 75 milionów pracowników na całym świecie. Przemysł ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego w wielu krajach. Jego rozwój przyczynia się do wprowadzania nowych technologii oraz wykorzystywania coraz większej ilości różnego rodzaju urządzeń. Można to zaobserwować na przykładzie czytników kodów kreskowych, które najpierw stały się nieodłącznymi narzędziami pracy w handlu detalicznym, a z biegiem lat ich wykorzystanie rozwinęło się na najróżniejsze branże. Miejsca pracy, w których użytkowane są skanery kodów kreskowych, to już nie tylko sklepy i hurtownie, ale również biura, urzędy, biblioteki, apteki, służba zdrowia, a nawet magazyny i hale produkcyjne.

Przemysł

Do trudnych warunków przemysłowych potrzebujemy odpowiedniego urządzenia skanującego, posiadającego określone parametry, które sprosta narażeniu na ciężkie warunki środowiskowe.

Na halach produkcyjnych czy magazynach zazwyczaj występuje duże zapylenie, możemy mieć również do czynienia z wszelkiego rodzaju środkami czy substancjami ciekłymi. Ważne jest, aby wybrany przez nas skaner miał odpowiednią ochronę. Powinien być przede wszystkim możliwie wodoodporny i zabezpieczony przed wnikaniem do jego wnętrza cieczy oraz pyłów i kurzu. Warto zatem zwrócić uwagę na klasę szczelności IP wybranego czytnika. Stopnie ochrony, które sprostają wyżej wymienionym czynnikom środowiskowym zaczynają się od IP61. Gdzie druga cyfra, czyli 1, oznacza ochronę przed padającymi kroplami wody. Im wyższa druga cyfra w klasie szczelności IP, tym większa ochrona przed wnikaniem cieczy.

Poniższa tabela określa stopień ochrony przed wnikaniem cieczy

Druga cyfra po kodzie IP Opis
0 Brak ochrony
1 Ochrona przed padającymi kroplami wody
2 Ochrona przed pionowo padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy do 15°
3 Ochrona przed natryskiwaniem wodą
4
Ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku
 
5 Ochrona przed strugą wody
6 Ochrona przed silną strugą wody
7 Ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie
8 Ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie
9 Ochrona przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem (80-100 bar i w temperaturze +80°C)

 

W trudnych warunkach przemysłowych na hali czy magazynie różnego rodzaju sprzęty narażone są na upadki. Dlatego też skaner powinien być możliwie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Obudowa musi być solidna i wytrzymała, a cała konstrukcja niezawodna. Dobrze też, gdy obudowa wykończona jest gumowymi elementami, co dodatkowo chroni i amortyzuje podczas upadku. Dzięki temu delikatny mechanizm układu skanującego znajdujący się we wnętrzu urządzenia jest dobrze zabezpieczony.

Skanery przemysłowe dostępne w naszym sklepie HDWR znajdą Państwo tutaj.

Czy wiesz, że...

  • Pierwszy protokół dotyczący klasy szczelności IP został opublikowany w 1989 roku przez International Electrotechnical Commission (IEC).
  • Klasa szczelności IP po raz pierwszy została zdefiniowana w międzynarodowej normie IEC 60529, która opisuje poziomy ochrony przed wodą i ciałami stałymi w produktach elektrycznych.
  • Klasy szczelności IP można znaleźć w różnych produktach, takich jak silniki elektryczne, przekaźniki, lampy i inne urządzenia z zasilaniem elektrycznym.
  • Klasa szczelności IP jest zgodna z europejskimi normami EN 60529 i EN 62262.
  • IP oznacza z angielskiego International Protection Rating

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiedzieliśmy się, że wybór odpowiedniego czytnika kodów kreskowych, uwarunkowany jest nie tylko rodzajem kodów, które w naszej firmie występują, ale również środowiskiem pracy. Każda branża posiada specyficzne warunki pracy, w której występują różne czynniki środowiskowe oraz zmienne narażenia. Dla przykładu skaner użytkowany w małym sklepie, jest mniej narażony na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne od czytnika wykorzystywanego na magazynie bądź hali produkcyjnej, gdzie często mamy do czynienia z kurzem, różnego rodzaju cieczami oraz zapyleniem.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium