0
0,00 zł

Bezpieczeństwo i kontrola na wysokim poziomie - Systemy Kontroli Dostępu [2024]

Dodaj pierwszy komentarz

W dobie rosnącej cyfryzacji oraz zwiększonego nacisku na bezpieczeństwo zarówno danych osobowych, jak i korporacyjnych, systemy kontroli dostępu stały się niezbędnym elementem zabezpieczeń w każdej nowoczesnej organizacji. W świecie, gdzie zagrożenia bezpieczeństwa ewoluują równie szybko jak technologia, zdolność do ochrony cennych zasobów fizycznych i cyfrowych jest bardziej kluczowa niż kiedykolwiek. Kontrola dostępu nie tylko zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi, ale także umożliwia monitorowanie i zarządzanie przepływem osób i informacji wewnątrz organizacji. W ten sposób, systemy kontroli dostępu są kluczowym narzędziem w ochronie prywatności, zasobów intelektualnych oraz zapewnieniu zgodności z coraz to nowymi przepisami dotyczącymi ochrony danych. Niniejszy wpis ma na celu zgłębienie, dlaczego w dzisiejszym świecie, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i profesjonalnej, odpowiednio zaprojektowane i zaimplementowane systemy kontroli dostępu są tak ważne.

W tym artykule omówimy:

Systemy kontroli dostępu - co to takiego?

Systemy kontroli dostępu to technologie wykorzystywane do kontrolowania i zarządzania dostępem do obiektów i pomieszczeń. Ich głównym zadaniem jest zagwarantowanie dostępu do określonych zasobów, pomieszczeń czy budynków, jedynie upoważnionym osobom. Urządzenia kontroli dostępu zapewniają wysokie bezpieczeństwo i zabezpieczają zasoby firmy, bądź majątek prywatny.

Na systemy kontroli dostępu składa się szereg urządzeń różnego rodzaju od prostych zamków elektronicznych po zaawansowane rozwiązania biometryczne. Mogą one być zarządzane lokalnie lub zdalnie i dają możliwość połączenia z innymi systemami bezpieczeństwa.

Systemy kontroli dostępu znajdują zastosowanie w wielu miejscach, w tym w budynkach, pomieszczeniach czy na zewnętrznych terenach. Oferują one różnorodne metody otwierania drzwi, takie jak, unikalne hasło, karta RFID, odcisku palca czy system rozpoznawania twarzy.

System kontroli dostępu do budynków i pomieszczeń

Do czego służą systemy kontroli dostępu

Przede wszystkim systemy kontroli dostępu mają za zadanie chronić przed nieautoryzowanym dostępem, zabezpieczając mienie, zasoby i informacje przed dostaniem się w niepowołane ręce. Zapewniają bezpieczeństwo w miejscach, takich jak firmy, szkoły, laboratoria, instytucje, banki, itp., gdzie kontrola dostępu pełni kluczową rolę. Urządzenia do kontroli dostępu są jednak coraz częściej wykorzystywane w prywatnych domach bądź budynkach wielorodzinnych, zapewniając poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Nowoczesne systemy kontroli dostępu mogą również monitorować i rejestrować godziny wejścia oraz wyjścia z budynku, dzięki czemu można je dodatkowo wykorzystywać do ewidencjonowania czasu pracy pracowników.

Czytnik kontroli dostępu na karte RFID rozpoznawanie twarzy zaawansowany SecureEntry-AC300

W jaki sposób możemy uzyskać dostęp do budynku lub pomieszczenia?

Na rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń służących do kontrolowania i zarządzania dostępem do obiektów czy pomieszczeń. Dostępne systemy różnią się metodami autoryzacji i przyznawania dostępu. W zależności od konkretnego modelu, system kontroli dostępu może oferować wiele sposobów weryfikacji lub skupiać się na jednej metodzie.

Metody dostępu do pomieszczeń i budynków:

 • Kontrola dostępu oparta na identyfikatorach: Najczęściej wykorzystuje się karty magnetyczne lub karty RFID o określonej częstotliwości. Karty zbliżeniowe przykłada się w oznaczone na czytniku miejsce, a po odczytaniu informacji przez urządzenie, dostęp zostaje przyznany.
 • Biometryczna kontrola dostępu: Wykorzystuje unikalne cechy fizyczne, takie jak odciski palców, geometria twarzy, czy skan tęczówki, co zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na unikalność cech ludzkich. Ten rodzaj autoryzacji jest szczególnie polecany w laboratoriach, bankach czy instytucjach rządowych, gdzie poufne dane i zasoby wymagają najwyższego stopnia bezpieczeństwa.
 • Kontrola dostępu przez kody dostępu: każdemu użytkownikowi można przydzielić indywidualne hasło składające się z cyfr. Użytkownik, chcąc uzyskać dostęp do budynku bądź pomieszczenia, wprowadza hasło za pomocą klawiatury znajdującej się na urządzeniu. Jest to najprostsza metoda autoryzacji, ale bardzo często stosowana.
 • Systemy oparte na technologii smart home: urządzenia, które współpracują z aplikacjami do obsługi inteligentnych sprzętów, pozwalają na zdalne zarządzanie dostępem oraz konfigurację z poziomu smartfona.

Kontrola dostępu na karte RFID hasło odcisk palca SecureEntry-AC200

Jakie urządzenia mogą się składać na system kontroli dostępu?

Systemy kontroli dostępu to różnorodne urządzenia zapewniające ochronę zasobów w obiektach komercyjnych, takich jak biura, urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa, oraz prywatnych, jak domy czy mieszkania. Na system kontroli dostępu może składać się kilka urządzeń, różniących się funkcją, metodami autoryzacji oraz sposobem działania i miejscem montażu.

Czytniki kontroli dostępu

Czytniki kontroli dostępu są to kompaktowe urządzenia, które w zależności od modelu umożliwiają dostęp przez odczyt danych z karty RFID, skan biometryczny odcisków palców, identyfikację twarzy lub wprowadzenie unikalnego hasła za pomocą klawiatury. Zapewniają bezpieczeństwo poprzez udzielenie dostępu do poszczególnych stref, tylko uprawnionym do wejścia osobom. W ich wewnętrznej pamięci można zarejestrować dużą ilość użytkowników, przez co są często stosowane w różnego rodzaju firmach. Możliwe jest również zarządzanie użytkownikami znajdującymi się w bazie, co umożliwia np. usunięcie użytkownika.

Zamki elektroniczne i elektromagnetyczne

Zamki elektroniczne to urządzenia przeznaczone do montażu w lub na drzwiach, które kontrolują dostęp do pomieszczeń i budynków, poprzez wykorzystanie elektroniki. Po podłączeniu do zasilania, zapewniają wysokie bezpieczeństwo i zabezpieczają budynek przed nieautoryzowanym wejściem.

Można je zintegrować z zewnętrznymi czytnikami na karty RFID, biometrycznymi skanerami odcisków palców, systemami rozpoznawania twarzy, czy klawiaturami do wpisywania haseł. Dzięki temu użytkownik ma możliwość otwarcia drzwi za pomocą preferowanej metody autoryzacji, bez konieczności używania tradycyjnego klucza.

Wyróżniamy dwa rodzaje zamków do kontrolowania dostępów do budynków i pomieszczeń.

Zamek elektroniczny, działa na zasadzie elektrycznego mechanizmu umożliwiającego zablokowanie lub odblokowanie dostępu. Po połączeniu z określonymi urządzeniami można nim sterować za pomocą różnych metod autoryzacji, takich jak kody PIN, karty dostępu, rozwiązania biometryczne czy aplikacje mobilne.

Mechanizm działania tego rodzaju zamków polega na aktywacji elektrycznego urządzenia blokującego, które reaguje na odpowiedni sygnał z systemu autoryzacji – na przykład wpisanie odpowiedniego kodu lub przyłożenie autoryzowanej karty. Zamki te zazwyczaj są zasilane ze stałego źródła prądu.

Zamki elektroniczne często stanowią element szerszego systemu kontroli dostępu i mogą współpracować z systemami alarmowymi, monitoringiem, aplikacjami do zdalnego zarządzania dostępem oraz innymi urządzeniami zabezpieczającymi, takimi jak czytniki kart zbliżeniowych, skanery biometryczne czy klawiatury do wprowadzania haseł.

Zamek elektromagnetyczny, często nazywany elektromagnesem do drzwi, działa na zasadzie elektromagnetyzmu. Zbudowany jest z elektromagnesu i metalowej płytki. W momencie, gdy elektromagnes otrzyma zasilanie, przyciąga metalową płytkę, co powoduje, utrzymywanie drzwi w pozycji zamkniętej. Siła magnesu jest na tyle duża, że bez użycia określonej metody autoryzacyjnej, nie jesteśmy w stanie otworzyć drzwi.

Mechanizm tych zamków polega na generowaniu mocnego pola magnetycznego, kiedy są podłączone do źródła elektrycznego. To pole magnetyczne przyciąga metalową płytkę umieszczoną na drzwiach, co efektywnie uniemożliwia ich otwarcie. Przerwanie zasilania powoduje zanikanie pola magnetycznego i umożliwia otwarcie drzwi. Możliwe jest również odblokowanie drzwi przez różne metody autoryzacyjne, takie jak karty RFID, kody dostępu czy biometria, dzięki integracji z systemami kontroli dostępu.

Klamki elektroniczne

To zaawansowane, inteligentne urządzenia zaprojektowane do instalacji w drzwiach zewnętrznych lub wewnętrznych, które zapewniają ochronę i bezpieczeństwo. Mogą one umożliwiać dostęp poprzez użycie karty RFID, hasła lub skanu odcisku palca. Dodatkowo, niektóre modele mogą współpracować z aplikacjami mobilnymi, które po zainstalowaniu na smartfonie pozwalają na zdalne zarządzanie drzwiami - otwieranie, zamykanie oraz konfigurację z dowolnego miejsca. Zasilanie najczęściej stanowią baterie, lecz niektóre modele dają możliwość podłączenia pod stałe źródło prądu. Klamki elektroniczne zostały stworzone z myślą o zapewnieniu zaawansowanego poziomu ochrony. Dlatego często są wyposażone w alarmy antysabotażowe oraz systemy zabezpieczające przed nieuprawnionymi próbami wejścia.

Zasilacze kontroli dostępu

Chcąc zapewnić źródło zasilania dla różnego rodzaju systemów kontroli dostępu, można skorzystać z zasilaczy przeznaczonych do zasialnia urządzeń kontroli dostępu. Są to wydajne i wytrzymałe urządzenia, zaprojektowane z myślą o współpracy z zamkami elektronicznymi, elektromagnetycznymi, klamkami elektronicznymi, czytnikami kontroli dostępu i tak dalej.

Poza wspomnianymi powyżej systemami kontroli dostepu, możemy wyróżnić również:

 • Elektroniczne bramki obrotowe: Stosowane często w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak stacje metra czy wejścia do budynków biurowych.
 • Systemy identyfikacji za pomocą smartfonów: Urządzenia te wykorzystują technologie takie jak Bluetooth lub NFC do identyfikacji użytkowników i zarządzania dostępem przez aplikacje mobilne.
 • Terminale kontroli dostępu: Są to centralne jednostki zarządzające, które monitorują i kontrolują działanie poszczególnych komponentów systemu kontroli dostępu.
 • Systemy interkomowe: Umożliwiają komunikację audiowizualną lub głosową między osobą starającą się uzyskać dostęp a osobą, która może ten dostęp autoryzować. Są to zatem wszelkiego rodzaju domofony, z którymi spotykamy się często w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Każde z tych urządzeń może być używane samodzielnie lub w kombinacji z innymi, tworząc złożone systemy dostosowane do specyficznych potrzeb danego obiektu lub organizacji.

System kontroli dostępu

Dlaczego warto zainwestować w system kontroli dostępu?

Systemy kontroli dostępu oferują wiele korzyści, zarówno dla małych, jak i dużych organizacji, a także dla prywatnych użytkowników. Oto niektóre z głównych zalet stosowania takich systemów:

 • Zwiększone bezpieczeństwo: Systemy kontroli dostępu skutecznie zabezpieczają obiekty przed nieautoryzowanym dostępem, ograniczając dostęp do budynków, specyficznych pomieszczeń czy też zasobów cyfrowych jedynie do uprawnionych osób.
 • Elastyczność w zarządzaniu uprawnieniami: Dzięki systemom kontroli dostępu można łatwo i szybko zmieniać, nadawać lub odbierać uprawnienia dostępowe, co jest szczególnie przydatne w dynamicznie zmieniających się środowiskach korporacyjnych.
 • Zapewnienie zgodności z przepisami: Systemy te pomagają organizacjom w utrzymaniu zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa, automatyzując wiele procesów związanych z monitorowaniem i raportowaniem.
 • Możliwość integracji z innymi systemami bezpieczeństwa: Systemy kontroli dostępu mogą być zintegrowane z systemami monitoringu wizyjnego, alarmami przeciwwłamaniowymi czy systemami zarządzania budynkiem, co pozwala na stworzenie kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa.
 • Redukcja kosztów i zasobów: Zastępowanie tradycyjnych zamków i kluczy systemami opartymi na kartach dostępowych lub biometrii zmniejsza koszty związane z wymianą zamków czy wyrabianiem nowych kluczy po stracie lub kradzieży.
 • Zwiększona kontrola i monitoring: Systemy te umożliwiają bieżące monitorowanie kto, kiedy i gdzie uzyskał dostęp, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa oraz analizy i optymalizacji przepływów pracy.
 • Wsparcie dla zdalnego zarządzania: Nowoczesne systemy kontroli dostępu oferują funkcjonalności zdalnego zarządzania, co pozwala administratorom systemów na zarządzanie uprawnieniami i monitorowanie zdarzeń z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
 • Poprawa efektywności operacyjnej: Automatyzacja procesu kontroli dostępu może znacząco zwiększyć efektywność operacyjną, minimalizując opóźnienia w dostępie do obiektów czy informacji oraz redukując obciążenie pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
 • Personalizacja i skalowalność: Systemy kontroli dostępu pozwalają na dopasowanie poziomów dostępu do indywidualnych potrzeb użytkowników i skalowanie systemu w miarę rozwoju firmy lub zmian w strukturze organizacyjnej.

Każda z tych zalet sprawia, że systemy kontroli dostępu są nie tylko praktycznym, ale wręcz niezbędnym rozwiązaniem w nowoczesnym świecie, gdzie zarządzanie i ochrona zasobów staje się coraz bardziej skomplikowana i kluczowa.

Czy wiesz, że...

 • Pierwsze mechanizmy kontroli dostępu pojawiły się już w starożytnym Egipcie i Babilonie, gdzie używano mechanicznych zamków. Zamki te były skonstruowane z drewna i używane głównie do zabezpieczania drzwi.
 • Pierwsze komercyjne zastosowanie systemów biometrycznych miało miejsce w latach 70. XX wieku. Początkowo wykorzystywano je głównie w zabezpieczeniach rządowych i wojskowych, a rozpoznawanie odcisków palców było jedną z pierwszych zastosowanych technologii.
 • Zamki elektromagnetyczne - Choć mogą wydawać się nowoczesnym wynalazkiem, pierwszy patent na elektromagnetyczny zamek drzwiowy został zarejestrowany już w 1911 roku przez Samauela Segala.
 • Podczas Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku w Atlancie po raz pierwszy na szeroką skalę wykorzystano biometryczne systemy kontroli dostępu do zabezpieczenia terenów sportowych.
 • Systemy kontroli dostępu znajdują zastosowanie nawet w stacjach kosmicznych. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wykorzystuje zaawansowane technologie kontroli dostępu do zarządzania dostępem do różnych sekcji stacji.

Jeden system kontroli - kilka urządzeń

Większość urządzeń do kontroli dostępu może działać samodzielnie, ale aby podnieść bezpieczeństwo i stworzyć zaawansowany system kontroli dostępu, można niektóre urządzenia połączyć w taki sposób, aby wzajemnie współpracowały. Poniżej przedstawiamy jakie urządzenia można ze sobą połączyć, aby stworzyć skuteczny i bezpieczny system kontroli dostępu:

 • Czytniki kart RFID, biometryczne i na hasło - Te urządzenia mogą współpracować z elektronicznymi i elektromagnetycznymi zamkami do drzwi, umożliwiając dostęp poprzez karty RFID, odcisk palca, skan twarzy czy wprowadzenie hasła na klawiaturze. Dodatkowo, można je również połączyć ze znajdującym się wewnątrz rejestratorem czasu pracy, jeżeli oba urządzenia posiadają interfejs Wiegand, dzięki czemu dane o godzinie wejścia i wyjścia z budynku, są przesyłane bezpośrednio do urządzenia rejestrującego czas pracy.
 • Systemy interkomowe - Interkomy wideo i audio mogą być połączone z elektronicznymi bramkami lub drzwiami, umożliwiając komunikację między osobami chcącymi uzyskać dostęp a osobami znajdującymi się wewnątrz budynku.
 • Elektroniczne zamki do drzwi - Mogą być sterowane zdalnie za pomocą systemów zarządzania dostępem, które integrują różne metody uwierzytelniania, takie jak karty, kody PIN, czy biometria.
 • Inteligentne klamki elektroniczne - niektóre klamki elektroniczne współpracują z aplikacjami do obsługi inteligentnych urządzeń, dzięki czemu po połączeniu z telefonem, zyskujemy możliwość zdalnej obsługi dostępu oraz konfiguracji.

Integracja tych różnorodnych urządzeń w jednym systemie pozwala na stworzenie bezpiecznej i efektywnej kontroli dostępu, która jest elastyczna i dostosowana do specyficznych potrzeb użytkownika.

System kontroli dostępu do budynków i pomieszczeń

Podsumowanie

Systemy kontroli dostępu stanowią kluczowy element strategii bezpieczeństwa dla wielu organizacji. Ich różnorodność i dostosowanie do specyficznych potrzeb użytkowników pozwalają na skuteczne zarządzanie ryzykiem nieautoryzowanego dostępu do fizycznych i cyfrowych zasobów. W zależności od potrzeb i charakteru działalności, można wybrać odpowiedni typ systemu kontroli dostępu, który najlepiej zabezpieczy cenne zasoby przed nieuprawnionym dostępem.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium