0,00 zł

Akcesoria do kasy fiskalnej - optymalizacja obsługi klienta [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Kasa fiskalna jest jednym z najważniejszych urządzeń w punkcie sprzedaży. Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących działalność handlową czy usługową, jest to narzędzie niezbędne do prawidłowej ewidencji sprzedaży oraz rozliczeń z instytucjami skarbowymi. Jednak sama kasa to tylko początek – istnieje wiele akcesoriów, które mogą uczynić jej działanie bardziej efektywnym, a pracę z nią łatwiejszą. Jakie są najważniejsze z nich? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

W tym artykule omówimy:

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna to elektroniczne urządzenie służące do rejestrowania i dokumentowania sprzedaży towarów lub usług. Jej głównym celem jest umożliwienie dokładnej ewidencji obrotu oraz kwoty podatku należnego, co pośrednio wpływa na prawidłowe rozliczenie podatkowe przedsiębiorcy.

Kluczowe cechy kas fiskalnych

  • Rejestracja sprzedaży: Kasa fiskalna rejestruje każdą transakcję sprzedaży, dzięki czemu przedsiębiorca może dokładnie śledzić swoje przychody.
  • Druk paragonów: Po każdej dokonanej transakcji, kasa drukuje paragon, który jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż i stanowi podstawę dla ewentualnych reklamacji lub zwrotów.
  • Bezpieczeństwo danych: Kasy fiskalne są zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem, co zapewnia integralność i bezpieczeństwo przechowywanych danych.
  • Zgodność z przepisami: Użycie kas fiskalnych jest regulowane przez prawo w wielu krajach. W Polsce, na przykład, istnieje obowiązek używania kas fiskalnych w większości rodzajów działalności gospodarczej, szczególnie jeśli obroty przedsiębiorcy przekraczają określony próg.

Kasa fiskalna to nie tylko narzędzie umożliwiające prowadzenie dokładnej ewidencji sprzedaży, ale także istotny element w budowaniu zaufania wśród klientów. Umożliwia ona transparentność i uczciwość transakcji, co przekłada się na pozytywny wizerunek firmy w oczach konsumenta.

Kasa fiskalna na stanowisku w sklepie

Od czego zacząć, czyli bez czego nie rozpoczniemy pracy z kasą fiskalną

Chcąc rozpocząć pracę z kasą fiskalną, musimy pomyśleć o najważniejszym akcesorium, bez którego nasza kasa nie jest w stanie funkcjonować. Ponieważ głównym przeznaczeniem kasy fiskalnej jest rejestrowanie sprzedaży, a co za tym idzie, drukowanie paragonów, konieczne jesz zaopatrzenie urządzenia w materiały eksploatacyjne, takie jak papier termiczny.

Co to jest papier termiczny

Papier termiczny to specjalny rodzaj papieru, który zmienia kolor pod wpływem ciepła, a nie atramentu czy tuszu. W kase fiskalnej głowica drukująca generuje ciepło w miejscach, gdzie mają pojawić się litery czy cyfry, co powoduje, że papier zmienia kolor i „drukuje” pożądany obraz lub tekst. I to właśnie na papierze termicznym drukowany jest dowód zakupu, jakim jest paragon.

Dlaczego paragon jest tak ważny?

Bezpośrednia komunikacja z klientem: Pierwszym i najważniejszym powodem jest fakt, iż paragony są głównym środkiem komunikacji z klientem po dokonaniu transakcji. Potwierdzają zakup, cenę oraz zawierają inne ważne informacje, takie jak data zakupu czy dane sklepu.

Podstawa do reklamacji: Paragon, drukowany na papierze termicznym, stanowi podstawę do wszelkich reklamacji czy zwrotów. Bez niego klient może mieć problemy z udowodnieniem zakupu.

Ewidencja sprzedaży: Dla przedsiębiorcy paragon jest nie tylko potwierdzeniem sprzedaży dla klienta, ale również kluczowym dokumentem do ewidencji sprzedaży.

Paragon drukowany na papierze termicznym

Akcesoria do kasy fiskalnej wspierające sprzedaż

Kasa fiskalna jest obowiązkowym narzędziem do codziennej pracy w każdym miejscu, gdzie dokonuje się sprzedaży produktów, bądź oferuje się rożnego rodzaju usługi. Istnieje szereg przydatnych akcesoriów, które wspierają codzienną współpracę z urządzeniem fiskalnym, czyniąc ją łatwiejszą i bardziej komfortową.

Szuflada kasowa

Szuflada kasowa jest jednym z ważniejszych akcesoriów do kasy fiskalnej, ułatwiających sprzedaż.

Szuflada kasjerska przeznaczona została do bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych. W swoim wnętrzu kryje praktyczny organizer na pieniądze, zawierający przegrody na różne nominały monet oraz banknotów. Komory na banknoty posiadają dodatkowo zatrzaski sprężynowe zabezpieczające papierowe środki pieniężne. Kasetka na pieniądze w takiej formie pomaga zachować porządek i oszczędzić czas, a także wpływa na wygodę podczas przyjmowania pieniędzy oraz wydawania reszty.

Szufladę na pieniądze można otworzyć aż na trzy sposoby. Za pomocą dedykowanego klucza do zamka, który zabezpiecza przed dostępem dla osób niepowołanych, awaryjnie za pomocą dźwigni najczęściej umieszczonej na spodzie urządzenia oraz elektronicznie. Prawidłowe połączenie szuflady kasowej z kasą fiskalną za pomocą przewodu RJ12, pozwala na otwarcie kasetki z poziomu urządzenia fiskalnego. Po zaprogramowaniu określonego klawisza, wystarczy go nacisnąć, a nasza szuflada kasowa otworzy się sama. Rozwiązanie to wpływa na wygodę oraz efektywność pracy.

Wykonane z mocnej stali szuflady kasjerskie zapewniają nie tylko trwałość i odporność, ale przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo przechowywanych wewnątrz środków pieniężnych. Dodatkowo, do szuflad na pieniądze można dokupić dedykowane uchwyty montażowe, które oferują łatwe zamontowanie urządzenia pod blatem. Wpływa to na oszczędność miejsa, estetykę otoczenia, a także maksymalizuje bezpieczeństwo, poprzez ukrycie szuflady z pieniędzmi.

Niektóre modele szuflad dysponują wymienną tacką na pieniądze, dzięki czemu w razie uszkodzenia bądź zużycia wkładu na środki pieniężne, można zakupić sam organizer na pieniądze, co eliminuje konieczność zakupu całej szuflady.

W naszym internetowym sklepie HDWR znajdą Państwo bogatą ofertę szuflad do kasy fiskalnej w różnych rozmiarach, cechujące się różną ilością przegród na pieniądze. Zapraszamy serdecznie do zakupów!

Szuflada kasowa

Terminal płatniczy

Terminal płatniczy to elektroniczne urządzenie służące do przetwarzania transakcji płatniczych przy użyciu kart płatniczych, kart zbliżeniowych oraz, coraz częściej, płatności mobilnych przy wykorzystaniu smartfonów. Działa on jako punkt interakcji między systemem płatności a kontem bankowym klienta.

W erze cyfrowej coraz większą popularnoć zyskują transakcje mobilne. Coraz więcej ludzi udając się na zakupy rezygnuje z płatności gotówką i wybiera wygodną płatność za pomocą karty płatniczej. Aby umożliwić klientom dokonanie zapłaty w sposób mobilny, każdy sklep bądź osoba świadcząca usługi, musi zaopatrzyć się w termianl płatniczy.

Jak zatem działa terminal płatniczy? Po dokonaniu zakupu, kasa fiskalna wylicza końcową sumę do zapłaty. Następnie, za pomocą zintegrowanego systemu lub ręcznego wprowadzenia kwoty, ta suma jest przekazywana do terminala płatniczego. Klient dokonuje płatności poprzez zbliżenie lub włożenie karty płatniczej do terminala. Terminal odczytuje informacje z paska magnetycznego, chipa karty lub, w przypadku płatności zbliżeniowych, z technologii NFC (komunikacji zbliżeniowej). Po tym kroku urządzenie wysyła żądanie autoryzacji do banku klienta poprzez połączenie internetowe lub linię telefoniczną. Żądanie to zawiera informacje o numerze karty, dacie ważności, kodzie CVV oraz kwocie transakcji. W przypadku kart z chipem, może być wymagane wprowadzenie PINu przez klienta. W rezultacie bank klienta weryfikuje dostępność środków na koncie oraz ewentualne inne czynniki zabezpieczające, takie jak limity wydatków. Po weryfikacji bank podejmuje decyzję o autoryzacji transakcji. Jeśli transakcja zostanie zaakceptowana, terminal wyświetla komunikat o pomyślnej autoryzacji, a kwota zostaje zarezerwowana na koncie klienta. Jeśli transakcja zostaje odrzucona, terminal informuje o tym sprzedawcę i klienta. Po pomyślnym przetworzeniu płatności, terminal drukuje paragon potwierdzający transakcję. Paragon ten jest wydawany klientowi jako dowód dokonanej płatności.

Terminal płatniczy

Skaner kodów kreskowych

Skaner kodów kreskowych to elektroniczne urządzenie służące do odczytywania i interpretowania informacji zawartych w kodach kreskowych. Kody te są graficzną reprezentacją danych zazwyczaj o produktach, które są zakodowane w formie pionowych linii o różnych szerokościach i odległościach między nimi.

Głównym celem skanera kodów kreskowych w kontekście pracy z kasą fiskalną jest szybka i dokładna identyfikacja produktu. Po zeskanowaniu kodu kreskowego z produktu, kasa fiskalna odwołuje się do swojej bazy danych, aby znaleźć odpowiednią cenę, nazwę produktu oraz inne powiązane informacje.

Dzięki skanerowi kodów kreskowych proces sprzedaży staje się bardziej zautomatyzowany. Zamiast ręcznego wprowadzania informacji o każdym produkcie, sprzedawca po prostu skanuje kod, a kasa fiskalna automatycznie dodaje produkt do paragonu. Manualne wprowadzanie danych o produktach może prowadzić do pomyłek, takich jak błędna cena czy ilość. Skanery kodów kreskowych minimalizują to ryzyko, zapewniając dokładność i spójność danych.

Skaner kodów kreskowych jest nieodzownym narzędziem w nowoczesnych punktach sprzedaży. Współpracując z kasą fiskalną, umożliwia szybkie, efektywne i dokładne przetwarzanie transakcji, poprawiając jednocześnie doświadczenie zakupowe klienta oraz efektywność operacyjną sklepu. W wielu miejscach stał się już standardem, który znacznie przyspiesza i usprawnia pracę sprzedawców oraz zwiększa satysfakcję klientów z dokonywanych zakupów.

Wolnostojący wyświetlacz do kasy fiskalnej

Kasy fiskalne standardowo wyposażone są zazwyczaj w niewielki wyświetlacz elektroniczny, wyświetlający jedynie cenę. Jego niewielka powierzchnia może okazać się kłopotliwa dla klientów, którzy chcieli by mieć wgląd na ceny kupowanych produktów, a także na ostateczną cenę do zapłaty. Na małym wyświetlaczu urządzenia fiskalnego, klienci często mają problemy dojrzeć wyświetlaną wartość. W takich przypadkach, chcąc podnieść komfort i zadowolenie naszych klientów, warto wyposażyć swoje stanowisko kasowe w wolnostojący wyświetlacz do kasy fiskalnej.

Wolnostojące wyświetlacze kształtem przypominają chorągiewkę. Duży, wyraźny ekran elektroniczny umieszczony jest na wysokim stojaku, znajdującym się na stabilnej podstawie. Wyświetlacz daje klientowi podgląd na nazwę oraz cenę kupowanego produktu i zapewnia dobrą widoczność. Akceosrium tego rodzaju przyczynia się do zwiększenia zadowolenia oraz zaufania klientów.

Terminal płatniczy

Drukarki etykiet

Dla sklepów, które oferują towary wymagające etykietowania, takie jak żywność na wagę, specjalistyczne drukarki etykiet to niezbędny dodatek. Drukarki samoprzylepnych etykiet pozwalają na wydrukowanie kodu kreskowego i naklejenie go na dany produkt.

Bezpieczeństwo kasy fiskalnej

Kasa fiskalna to często niemały wydatek. Dlatego też odpowiednia ochrona jest bardzo ważnym aspektem. Dbając o nasze urządzenie fiskalne możemy przedłużyć jego żywotność, tak aby sprzęt posłużył nam jak najdłużej. W tym celu mogą nam pomóc określone akcesoria.

Pokrowiec na kasę fiskalną

By zapewnić bezpieczeństwo kasie fiskalnej możemy zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec do przechowywania urządzenia. Pokrowiec na kasę fiskalną to specjalnie zaprojektowana osłona, która jest dostosowana do określonych modeli kas fiskalnych. Wykonane z różnorodnych materiałów, takich jak skóra, tkanina czy tworzywa sztuczne pokrowce, mają na celu zapewnienie dodatkowej ochrony kasie.

Taki pokrowiec możemy założyć na na kasę fiskalną zawsze po skończonej pracy, dzięki czemu urządzenie zyska ochronę przed kurzem i zanieczyszczeniami. Etui na kasę fiskalną jest akcesorium szczególnie przydatnym w przypadku, gdy kasę wykorzystujemy do pracy w terenie i często musimy ją transportować. Zabezpieczymy w ten sposób nasze urządzenie fiskalne w razie upadku oraz przed wstrząsami.

Nakładka na klawiaturę kasy fiskalnej

Wyczyszczenie klawiszy z racji na przerwy pomiędzy nimi może przysporzyć nie lada problemów. Pomiędzy przyciski kasy fiskalnej mogą przedostawać się różnego zanieczyszczenia takie, jak kurz czy ciecze. Dodatkowo, na powierzchni klawiszy mogą osadzać się zabrudzenia i zatłuszczenia. Wspomniane czynniki środowiskowe mogą wpływać na poprawne działanie klawiatury i w rezultacie skrócić jej żywotność. Wykonana z silikonu nakładka na klawisze kasy fiskalnej może zapobiec tym problemom. Chroni ona klawiaturę urządzenia fiskalnego zarówno przed zabrudzeniem przycisków, jak i przed wnikaniem do wnętrza kasy kurzu, zanieczyszczeń z powietrza oraz cieczy. Akcesorium to pozwala zabezpieczyć nasz sprzęt i może przyczynić się do przedłużenia żywotności kasy fiskalnej.

Czy wiesz, że...

  • Pierwsza kasa fiskalna została wynaleziona w 1879 roku przez Jamesa Ritty'ego. Była nazywana "Inkasjerem Oszustw" i miała na celu zapobieganie malwersacjom pracowników w jego saloonie w Dayton w stanie Ohio.
  • Współczesne kasy fiskalne mają niewiele wspólnego z pierwotnymi modelami. W ciągu lat przeszły one ewolucję od całkowicie mechanicznych urządzeń do zaawansowanych systemów elektronicznych, które integrują się z innymi systemami biznesowymi.
  • Pierwsze elektroniczne kasy fiskalne z lat 70. XX wieku były jednymi z pierwszych komercyjnych zastosowań mikroprocesorów, prowadząc do ewolucji w dziedzinie komputerowej.
  • Dźwięk dzwonka, który kojarzymy z otwieraniem starej kasy fiskalnej, został dodany celowo, aby właściciel sklepu wiedział, że sprzedaż została dokonana i kasa została otwarta.

Dodatkowe akcesoria do kasy fiskalnej

Poznaliśmy już większość akcesorii do kasy fiskalnej, tych niezbędnych, jak i tych przydatnych, ułatwiających pracę. Pod koniec warto wspomnieć o akcesroiach dodatkowych, które nie są konieczne i niezbędne, ale w określonych sytuacjach mogą okazać się bardzo pomocne.

Karta pamięci SD

Rejestrując sprzedaż przedsiębiorca ma obowiązek wydrukować paragon podwójnie do każdej transakcji: jeden należy wręczyć klientowi jako dowód zakupu, a drugi należy przechowywać celem prawidłowego rozliczenia z instytucjami skarbowymi. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej coraz więcej modeli kas fiskalnych oferuje możliwość zapisu kopii paragonów w formie elektronicznej. Wówczas paragony, które przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać, nie są drukowane, co wpływa na oszczędność papieru. Paragony w formie elektronicznej przechowywane są najczęściej we wbudowanej pamięci urządzenia. Jeżeli nasza kasa fiskalna nie dysponuje pamięcia wewnętrzną, a chcemy kopię paragonów zapisywać w formie elektronicznej, konieczny będzie zakup karty pamięci SD, którą obsługuje nasze urządzenie

Zasilacz samochodowy

W momencie gdy działaność gospodarcza wymusza pracę w terenie, przydatnym akceosrium może się okazać zasilacz samochodowy. Tego rodzaju przewód zasilany jest z gniazda zapalniczki samochodowej, dzięki czemu wystarczy do niego podpiąć kasę fiskalną i niemal w każdym miejscu możemy świadczyć usługi i wydrukować klientowi paragon.

Paragon drukowany na papierze termicznym

Podsumowanie

Współczesne kasy fiskalne, chociaż same w sobie są zaawansowanymi urządzeniami, mogą być dodatkowo rozbudowywane i dostosowywane do indywidualnych potrzeb dzięki różnorodnym akcesoriom. W artykule omówiliśmy najważniejsze z nich, takie jak: papier termiczny, niezbędny do drukowania paragonów, skanery kodów kreskowych, ułatwiające sprawną obsługę produktów, czy terminale płatnicze, które umożliwiają obsługę transakcji bezgotówkowych. Akcesoria te nie tylko zwiększają funkcjonalność kasy, ale także wpływają na efektywność i profesjonalizm obsługi klienta. Inwestując w odpowiednie dodatki, przedsiębiorcy mogą dostosować kasę do swoich potrzeb, co przekłada się na lepsze doświadczenia zakupowe dla klientów i usprawnienie procesów sprzedaży.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium