0
0,00 zł
Tryb magazynowania w bezprzewodowych czytnikach HDWR

W tym artykule omówimy:

Czym jest tryb magazynowania?

Wśród bezprzewodowych czytników kodów kreskowych znajdziemy takie, które jako jedną z funkcji oferują tryb magazynowania, zwany również trybem zapamiętywania.

Bezprzewodowe skanery kodów kreskowych przesyłają zeskanowane kody kreskowe na urządzenie docelowe, np. komputer, po uprzednim podłączeniu odbiornika USB, z którym komunikują się, wykorzystując fale radiowe. Mobilność urządzenia podczas odczytywania kodów jest wykorzystywana głównie we wszelkiego rodzaju magazynach. Może zdarzyć się jednak tak, że nasz czytnik znajdzie się poza zasięgiem działania odbiornika i przestanie tym samym przesyłać kody na komputer. Powodem takiej sytuacji jest napotkanie przeszkody (ściana, regał, szafka), która zakłóca działanie fal radiowych.

W takim przypadku z pomocą przychodzi tryb magazynowania, który umożliwia zapis kilkuset zeskanowanych kodów we wbudowanej pamięci skanera. Gdy obawiamy się, że w miejscu, w którym mamy skanować kody nasz czytnik może stracić zasięg radiowy, wystarczy przed rozpoczęciem pracy włączyć funkcję magazynowania kodów. Zyskujemy dzięki temu nieograniczony zasięg swobodnego poruszania się z czytnikiem, ponieważ w trybie zapamiętywania nie jest on w komunikacji z odbiornikiem.

Czytnik kodów kreskowych magazynowy.

W jaki sposób korzystać z trybu magazynowania

Bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych może działać w dwóch trybach:

  • Tryb rzeczywisty - to domyślne ustawienie skanera, w którym zeskanowany kod jest bezpośrednio przesyłany na urządzenie docelowe.
  • Tryb magazynowania - każdy zeskanowany kod zostaje zapisany w wewnętrznej pamięci czytnika, celem późniejszego przesłania na komputer

Czytnik z opcją magazynowania zeskanowanych kodów domyślnie ustawiony jest na skanowanie w trybie rzeczywistym. W celu włączenia trybu magazynowania należy skorzystać z kodów sterujących znajdujących się w instrukcji obsługi. Do czytników znajdujących się w naszym sklepie HDWR, dołączona jest często skrócona karta kodów, dająca łatwy i szybki dostęp do obsługi trybu magazynowania.

W celu włączenia trybu magazynowania w instrukcji należy odszukać i zeskanować kod nazwany "Inventory Mode" lub "Storage Mode". Po wykonaniu tej czynności nasz czytnik każdy zeskanowany kod zapisze w wewnętrznej pamięci. Zazwyczaj we wbudowanej pamięci można zapisać około 5000 kodów, należy jednak mieć na uwadze, że ilość zapamiętanych kodów zależy od ilości danych zawartych w kodzie- im mniej danych tym więcej kodów może zostać zapamiętanych w pamięci.

Dysponując skanerem z włączoną funkcją magazynowania, możemy zabrać go na dowolną odległość i skanować kody, ponieważ w tym trybie urządzenie nie musi być połączone z odbiornikiem.

Po skończonym odczytywaniu kodów, w celu przesłania danych na urządzenie docelowe, należy odszukać kod sterujący nazwany "Data Upload", który za przesył danych odpowiada. Przed rozpoczęciem tej operacji odbiornik USB musi być już podłączony do komputera, aby nastąpiło prawidłowe "zrzucenie" zapisanych w pamięci kodów. Przesłany zostanie ciąg zapisanych znaków, a kody oddzielone od siebie będą znakiem Enter, ponieważ jest on ustawiony domyślnie jako separator.

Przesyłane dane zapisywane są w formacie tekstowym jako sekwencja zeskanowanych kodów jeden pod drugim. Format pliku zależy od tego do jakiej aplikacji/ programu zostaną przesłane dane. Jeżeli eksport danych wykonamy do notatnika, otrzymamy plik txt, jeżeli do excela plik xls/ xlsx itd.

Tryb magazynowania oferuje również opcje wyświetlenia ilości zapisanych w pamięci danych. Po zeskanowaniu kodu sterującego, który w instrukcji znajdziemy pod nazwą "Total amount of stored barcode" lub "Show total storage" w programie tekstowym (np. Notatnik) zostanie wyświetlona informacja o całkowitej ilości kodów znajdujących się w pamięci urządzenia.

Kiedy zeskanowane kody kreskowe zostaną przesłane na komputer, aby czytnik był gotowy do ponownej pracy w trybie, możemy usunąć dane z pamięci czytnika za pomocą kodu sterującego o nazwie "Clear Data". Zeskanowanie tego kodu jest również polecane przed rozpoczęciem pracy w trybie magazynowania, tak by mieć pewność, że we wbudowanej pamięci skanera nie znajdują się żadne wcześniej zapisane kody.

W celu wyłączenia trybu magazynowania i skanowania kodów w czasie rzeczywistym wystarczy powrócić do trybu rzeczywistego, skanując kod z instrukcji o nazwie "Normal mode" lub "Instant upload mode". Zeskanowane kody ponownie będą przesyłane na komputer natychmiast po odczycie. W tym ustawieniu skaner potrzebuje do prawidłowego działania komunikacji z odbiornikiem USB.

Skanowanie kodu kreskowego skanerem kodów QR i kreskowych HD580 firmy HDWR.

Odczyt kodów bez utraty danych

Niektóre czytniki bezprzewodowe obok trybu magazynowania, posiadają dodatkowo tryb odczytu kodów bez utraty danych. Funkcja ta łączy w sobie wszystkie zalety trybu rzeczywistego i trybu zapamiętywania.

Tryb magazynowania jest przydatny w momencie, gdy chcemy zyskać większy zasięg pracy niż odległość oferowana przez odbiornik i wiemy, że znajdziemy się poza jego działaniem. A co w momencie, gdy podczas skanowania kodów nagle stracimy zasięg działania bezprzewodowego, nie mając przy sobie instrukcji? W takim przypadku pomocny może się okazać odczyt kodów bez utraty danych. By go aktywować, wystarczy odszukać odpowiedni kod sterujący przed rozpoczęciem skanowania kodów kreskowych. Skaner będzie przesyłał odczytane kody w trybie rzeczywistym, bezpośrednio na urządzenie docelowe, tak długo, dopóki będzie znajdował się w zasięgu odbiornika USB. Natomiast, gdy urządzenie straci zasięg bezprzewodowy, zamiast zwracać błąd połączenia, samoczynnie przestawi się w tryb magazynowania.

Wszystkie zeskanowane wtedy kody będą znajdować się we wbudowanej pamięci czytnika i pozostaną tam, dopóki użytkownik sam ich nie prześle. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że po przywróceniu połączenia z odbiornikiem, skaner ponownie przestawi się w tryb rzeczywisty i będzie przesyłał kody bezpośrednio do komputera. Może to być zatem niepożądane działanie, gdy dla użytkownika bardzo duże znaczenie ma kolejność zeskanowanych towarów. Po przesłaniu kodów konieczne jest również ich wyczyszczenie z pamięci - w przeciwnym wypadku przesłane wcześniej kody pozostaną tam, a kolejne będą po prostu dopisane do istniejącej listy, a całość kolejny raz zostanie wysłana przy okazji kolejnego przesyłania danych.

Jak zatem widać, funkcja skanowania bez utraty danych znacząco ułatwia pracę w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zerwania połączeń. Z drugiej strony, warto być skupionym podczas pracy, zwłaszcza gdy kody muszą być przesyłane według określonego schematu.

Czy wiesz, że...

  • Pierwszy bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych został opracowany w 1973 roku przez firmę Symbol Technologies. Został użyty w supermarketach w celu wprowadzenia wygodniejszego sposobu obsługi klientów.
  • Wszystkie bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych wykorzystują technologię radiową do przekazywania danych, co umożliwia wygodniejszy sposób skanowania produktów.
  • Pierwszym produktem z kodem kreskowym była paczka z cukierkami, która została wysłana z supermarketu na Florydzie do jednego z biur firmy IBM w 1974 roku.
  • W roku 2004 kody kreskowe zostały wykorzystane do zidentyfikowania pacjentów w szpitalach.
  • Pierwszy w pełni funkcjonalny skaner kodów kreskowych został wprowadzony na rynek w 1974 roku przez firmę NCR Corporation.

Propozycje bezprzewodowych czytników kodów kreskowych z trybem magazynowania

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka propozycji bezprzewodowych czytników kodów kreskowych znajdujących się w ofercie naszego sklepu HDWR.

Pozostałe czytniki bezprzewodowe dostępne w naszym sklepie znajdują Państwo tutaj.

Podsumowanie

Bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych oferujące tryb magazynowania znacząco ułatwiają pracę na magazynowych powierzchniach. Funkcja wpływa na wygodę i komfort skanowania, bez przejmowania się chwilową utratą zasięgu bezprzewodowego. Takie rozwiązanie podnosi również wydajność pracy.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium