0
0,00 zł

Rodzaje układów klawiatur w zależności od kraju

Dodaj pierwszy komentarz

Wybór odpowiedniego układu klawiatury może być ważną kwestią niezależnie od częstotliwości użytkowania sprzętu. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzai układów, gdzie najpopularniejszym jest układ QWERTY - stosowana w większości państw na świecie. Nazwa wzięła się od symbolicznej nazwy układu liter do alfabetu łacińskiego na klawiaturze maszyny do pisania. Prościej mówiąc, jest to ciąg sześciu pierwszych liter w szeregu, pod rzędem cyfr od lewej strony.

QWERTZ to kolejny układ klawiatury najbardziej powszechny w krajach Europy Środkowej (Niemcy, Czechy, Węgry, Austria, Słowacja, Szwajcaria). Ten układ różni się nieznacznie od powyższego, ponieważ następuje w nim zamiana liter Y i Z oraz rozmieszczeniem niektórych dodatkowych znaków.

Układ AZERTY to typ układu klawiatury używany przede wszystkim w krajach francuskojęzycznych. Najbardziej różniącą cechą ten układ od klawiatury QWERTY są zmienione klawisze Q na A oraz W na Z. Ponadto występuje zmiana umiejscowienia takich liter jak M, N oraz L. Dodatkowo klawisze od 0 do 9 znajdują się na tych samych miejscach jak w przypadku poprzednich układów, lecz są dostępne dopiero po wciśnięciu klawisza "Shift".

Poniżej znajduje się mapa europy oraz rozmieszczenie poszczególnych układów klawiatur w zależności od kraju. Na zielono zaznaczono układ QWERTY, na czerwono QWERTZ a na niebiesko układ AZERTY. Kolorem żółtym zaznaczone są układy narodowe takie jak FGĞIOD w Turcji bądź ŪGJRMV w Łotwie.

Oprócz tych trzech zdecydowanie najpopularniejszych układów można spotkać też układy klawiatur specyficzne dla danego kraju bądź języka. Poniżej przedstawiam w ramiach ciekawostki kolejno układ klawiatury ukraińskiej, klawiatury arabskiej oraz klawiatury hebrajskiej.

 
 

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium