0
0,00 zł

Czytniki i skanery kodów kreskowych - wszystko co powinniśmy wiedzieć [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Czytniki kodów kreskowych to urządzenia, które szybko zyskują popularność w ostatnich latach. Statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich trzech lat liczba sklepów wyposażonych w skanery kodów kreskowych wzrosła o ponad 60%. Jest to spowodowane wzrostem wydajności i wygody, jaką dają tego typu urządzenia. Technologia skanowania ułatwia sprzedawcom odczytywanie kodów umieszczonych na produktach, co pozwala uniknąć błędów przy ręcznym wpisywaniu kodów. Czytniki kodów kreskowych są również wykorzystywane w innych sektorach, takich jak logistyka, magazynowanie czy transport. W połączeniu z nowymi technologiami, takimi jak chmura i sztuczna inteligencja, urządzenia skanujące są coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorstw na całym świecie.

W tym artykule omówimy:

Zasada działania i budowa czytnika kodów kreskowych

Budowa czytnika kodów kreskowych składa się z wielu elementów, a głównym i najważniejszym jest dioda laserowa emitująca wiązkę światła skupionego. Wewnątrz skanera zamontowane jest lustro obrotowe, które odbija padające światło lasera i kieruje wiązkę na kod kreskowy. Rozwój technologii przyczynił się również do powstania skanerów, w których dioda laserowa została zastąpiona diodą LED. Zasada działania pozostaje podobna, różnicą jest jaśniejsza wiązka światła, mniej niebezpieczna dla ludzkiego oka od lasera.

Gdy wiązka światła emitowana przez czytnik napotka kod kreskowy, odbije światło od białych przerw pomiędzy pionowymi kreskami kodu. Następnie odbite światło pada na wklęsłe lustro wewnątrz urządzenia, a dalej trafia na fotodetektor. Komponent ten zamienia światło, które do niego dotarło w impuls elektryczny, który ostatecznie jest przetwarzany przez dekoder. Efektem tego procesu jest wysłany na urządzenie docelowe (np. komputer) kod kreskowy z informacjami, które w sobie zawiera.

Budowa czytnika kodów kreskowych.

Poniżej prezentujemy film obrazujący działanie czytnika kodów kreskowych na przykładzie czytnika HD42.

 

Podział czytników kodów kreskowych

Rozwój kodów kreskowych doprowadził do ewolucji różnego rodzaju czytników kodów kreskowych. Na rynku znajduje się ogromny wybór tego typu urządzeń, dzięki czemu każdy użytkownik z pewnością znajdzie skaner odpowiadający indywidualnym potrzebom. Czytniki kodów kreskowych możemy podzielić na różne kategorie w zależności od rodzaju i sposobu odczytywanych kodów, technologii połączenia czy silnika skanującego.

Rodzaj odczytywanych kodów

 • czytniki 1D (jednowymiarowe) - są to skanery, które odczytują standardowe kody kreskowe, mające postać pionowych kresek. Tego typu czytniki są najbardziej popularnymi urządzeniami.
 • czytniki 2D (dwuwymiarowe) - skanery tego typu skanują kody dwuwymiarowe (np. kod QR) mające postać graficznego symbolu o kształcie małego kwadrata. Dodatkowo, każdy skaner kodów QR bez problemu odczytuje kody kreskowe 1D.

Sposób podłączenia czytnika

 • czytniki przewodowe - są gotowe do pracy po uprzednim podłączeniu pod urządzenie docelowe (np. komputer) za pomocą dołączonego do zestawu przewodu. Większość czytników posiada w zestawie kabel USB, ale zdarzają się czytniki oferujące złącze PS2 lub RS232.
 • czytniki bezprzewodowe - umożliwiają komunikację bezprzewodową bez konieczności podłączania do komputera przewodów. Zapewniają swobodne poruszanie się z czytnikiem w określonym zakresie. Dostępne są skanery oferujące komunikację radiową, działające poprzez wykorzystanie technologii fal radiowych. Do prawidłowego działania należy podłączyć do portu komputera znajdujący się w zestawie odbiornik USB. Czytniki radiowe pozwalają na dosyć daleki zasięg działania. Czytniki wyposażone we wbudowany moduł Bluetooth, umożliwiają połączenie skanera z dowolnym urządzeniem mobilnym obsługującym tą technologię. Dysponują jednak znacznie mniejszym zasięgiem, nie przekraczającym 10 metrów.

Technologia odczytu

 • czytniki laserowe - wyposażone w wiązkę laserową mającą postać cienkiej poziomej linii.
 • czytniki z matrycą CCD lub CMOS - wyposażone w wiązkę z diodą LED mającą postać szerszej, poziomej linii. Pozwalają na skanowanie kodów zarówno z papierowych etykiet, jak i z ekranów LCD oraz wyświetlaczy urządzeń mobilnych.

Sposób skanowania kodów kreskowych

 • Czytniki ręczne - skanowanie kodu odbywa się po naciśnięciu na przycisk skanowania
 • Czytniki automatyczne - skanowanie kodu odbywa się automatycznie w momencie zbliżenia etykiety do okna skanera.

Kilka słów o czytnikach bezprzewodowych

Bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych zyskują ostatnimi czasy coraz większą popularność. Oferują bezprzewodową i swobodną pracę bez przeszkadzających kabli, co wpływa na wygodę pracy. Ich mobilność sprawia, że stają się idealnymi urządzeniami skanującymi do wszelkiego rodzaju magazynów, centrów logistycznych czy hurtowni.

Zasięg działania czytnika bezprzewodowego

Skanery bezprzewodowe charakteryzują się zróżnicowanym zasięgiem bezprzewodowym, który pozwala na pracę w określonym zakresie od odbiornika. Dokonując zakupu czytnika kodów kreskowych, przede wszystkim, należy ustalić w jakim miejscu będziemy użytkować skaner oraz jak duży zasięg działania jest nam potrzebny.

Zasięg bezprzewodowy może się wahać od 10 metrów do nawet 1200 metrów, w zależności od modelu czytnika. Czytniki oferujące połączenie poprzez moduł Bluetooth, pozwalają na bezprzewodową pracę o zasięgu nie przekraczającym 10 metrów. O wiele większe możliwości dają czytniki radiowe, które pozwalają na swobodną i mobilną pracę od kilkudziesięciu do kilkuset metrów. Należy jednak pamiętać, że maksymalny zasięg czytnika bezprzewodowego zależny będzie od przeszkód znajdujących się w pomieszczeniu, które mogą zatrzymać fale radiowe, co spowoduje utratę zasięgu przez skaner. Największy zasięg działania czytnik będzie miał zawsze na otwartej przestrzeni. W pomieszczeniach zakres zasięgu ulegnie zmniejszeniu, ponieważ fale radiowe mogą zostać odbite przez różnego rodzaju meble (regały, szafy) oraz ściany.

Poniżej prezentujemy listę czytników bezprzewodowych dostępnych sklepie HDWR wraz z szacunkowym zakresem zasięgu.

Bluetooth czy WiFi - jaki czytnik bezprzewodowy najlepiej wybrać?

Często spotykamy się z pytaniem, które rozwiązanie w czytnikach bezprzewodowych jest lepsze - połączenie poprzez Bluetooth czy też drogą radiową. Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest głównie od warunków w jakich skaner będzie użytkowany. W tej części postaramy sie odpowiedzieć na wyżej zadane pytanie. Z powyższej części artykułu dowiedzieliśmy się, że czytniki bezprzewodowe dzielą się ze względu na połączenie poprzez moduł Bluetooth oraz drogą radiową za pomocą odbiornika USB. Zasada wyboru pomiędzy obydwoma rodzajami uzależniona jest od indywidualnych wymagań użytkownika. Skanery z modułem Bluetooth sprawdzą się wszędzie tam, gdzie oczekiwana jest współpraca i połączenie z urządzeniami mobilnymi, takimi jak telefon, tablet czy laptop. Daje to mobilność i swobodę pracy bez wpinania do urządzeń dodatkowych odbiorników. Komunikacja tego rodzaju oferuje maksymalny zasięg do 10 metrów, nie jest zatem rozwiązaniem dla wielkopowierzchniowych magazynów.

W przypadku gdy posiadamy dużą halę czy magazyn, a naszym głównym wymaganiem jest spory zasięg bezprzewodowy, nasze oczekiwania spełnią czytniki oferujące połączenie drogą radiową, czyli poprzez WiFi. Fale radiowe pozwalają na poruszanie się z urządzeniem skanującym nawet do 600-1200 metrów na otwartych przestrzeniach, w zależności od modelu. Dodatkowo, połączenie radiowe gwarantuje większą stabilność i jest łatwiejsze do nawiązania.

Czytnik laserowy oraz czytnik z matrycą CCD/CMOS - porównanie wiązki skanującej

Wśród czytników kodów kreskowych natrafimy na skanery posiadające silnik laserowy lub oparty na matrycy CCD bądź CMOS. Podstawową różnicą zewnętrzną jest postać wyświetlanej wiązki skanującej. W poniższej części artykułu prezentujemy Państwu film, obrazujący różnicę w wyświetlaniu wiązki skanującej dla tych dwóch silników skanujących. W celu zapoznania się ze szczegółowymi różnicami pomiędzy czytnikiem laserowym, a opartym na matrycy CCD i CMOS, odsyłamy Państwa do wpisu Różnice pomiędzy układem laserowym a matrycą CCD i CMOS [2023].

 

Odczyt kodów z ekranów LCD oraz wyświetlaczy urządzeń mobilnych

Czytniki z silnikiem skanującym opartym o matrycę CCD bądź CMOS, mają jeszcze jedną cechę odróżniającą od silnika laserowego. Tak rozwinięta technologia i wykorzystanie w czytniku matrycy stosowanej w aparatach cyfrowych oraz kamerach, pozwala na skanowanie kodów nie tylko z papierowych etykiet, ale również z ekranów LCD i wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Jest to niezaprzeczalna zaleta znacząco zwiększająca możliwości wykorzystywania skanera kodów kreskowych.

Poniżej prezentujemy listę czytników umożliwiających bezproblemowy odczyt kodów z ekranu

Skanowanie kodu QR z ekranu telefonu

Czytnik stacjonarny czy ręczny, który wybrać?

W skanerach kodów kreskowych możemy rozróżnić skanery ręczne oraz stacjonarne. Wybór sprzętu skanującego jest uwarunkowany profilem prowadzonej działalności oraz potrzebami naszych klientów.

Skaner ręczny obsługiwany jedną ręką, idealnie sprawdzi się w użytku we wszelkiego rodzaju magazynach, sklepach oraz marketach, w centrach logistycznych, na produkcji i tym podobnych, a więc wszędzie tam gdzie od sprzętu wymagana jest mobilność i swoboda obsługi. Ręczne skanery, w zależności od tego czy są przewodowe lub bezprzewodowe, umożliwiają poruszanie się po pomieszczeniu w celu zeskanowania kodu kreskowego.

Natomiast czytniki stacjonarne przeznaczone zostały do postawienia w dowolnym miejscu i idealnie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju butikach, małych sklepach bądź biurach. Odczyt kodów odbywa się automatycznie, w momencie gdy kod kreskowy znajdzie się w zasięgu wiązki lasera. Skanery stacjonarne cechują się niewielkim rozmiarem, co dodatkowo pozwala oszczędzić przestrzeń roboczą.

Stacjonarny czytnik kodów QR przewodowy HD-S92

Interfejsy dostępne w czytnikach kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych, zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe, można podłączyć do urządzenia poprzez 3 różne interfejsy: USB, RS232 oraz PS2. W zależności od wybranego rodzaju połączenia czytnik w dwojaki sposób instaluje się na urządzeniu. W artykule prezentujemy dostępne interfejsy oraz krótki opis ich działania.

USB typu A

Zdecydowana większość czytników wyposażona jest w interfejs USB. Jest to najpopularniejszy interfejs komunikacyjny w dzisiejszych czasach. Złącze USB stosowane w czytnikach to złącze USB typu A

Po podłączeniu czytnika poprzez kabel USB czytnik instaluje się w systemie jako urządzenie typu HID, standardowa klawiatura i tak samo też działa. Po odczytaniu kodu kreskowego zawarte w nim informacje zostają przesłane w miejsce gdzie aktualnie wstawiony jest kursor.

USB typu A

Interfejs PS2

Podobnie co do zasady działania zachowuje się czytnik wyposażony w interfejs PS2, różni się jedynie końcówką złącza przewodu.

Złącze PS2

Interfejs RS232

W przypadku interfejsu RS232 sprawa wygląda nieco inaczej. Po podłączeniu czytnika poprzez ten interfejs, skaner instaluje się w systemie jako Port COM. Przy takim ustawieniu po zeskanowaniu kodu informacje w nim zawarte zostają przekazane do konkretnego programu/ aplikacji, z którą powiązane jest urządzenie skanujące. Nie ma wtedy możliwości żeby kod "trafił" przypadkowo, np. do przeglądarki internetowej, otwartego pliku tekstowego itp.

Czytnik wyposażony w kabel RS232 zawsze posiada wtyk typu DB9. Istnieją również inne typy złącza RS232:

 • DB25 - szerokie 25 pinowe złącze RS232, rzadko spotykane w dziedzinie czytników kodów
 • RJ12 - typ złącza RS232 często spotykany w kasach fiskalnych
 • RJ45 - j. w. przy czym stosowane jest rzadziej niż RJ12

Złącze RS232

Virtual COM

Czytnik kodów kreskowych może posiadać jeszcze jeden, wirtualny interfejs, tzw. Virtual COM. Funkcjonalność ta dostępna jest tylko w wybranych modelach. Zasada działania jest następująca: czytnik wyposażony w interfejs USB po podłączeniu możemy ustawić tak, żeby działał tak samo jakby był podłączony bezpośrednio poprzez kabel RS232. Daje Nam to możliwość uzyskania w prosty sposób czytnika, który wyposażony jest w interfejs USB i instaluje się w systemie jako Port COM.

Interfejs Plug&Play w czytnikach kodów kreskowych

Przewodowe czytniki i skanery przeznaczone do odczytu kodów jednowymiarowych oraz dwuwymiarowych, działają po podłączeniu do źródła zasilania. Większość czytników podłączana jest pod port USB komputera za pomocą przewodu znajdującego się w zestawie z urządzeniem.

Wszystkie przewodowe czytniki kodów kreskowych oferowane przez markę HDWR dysponują, tak zwanym, interfejsem Plug&Play, dzięki czemu są gotowe do użytkowania natychmiast po wpięciu w gniazdo USB.

Skaner instaluje się w systemie automatycznie i jest widoczny jako klawiatura HID. Interfejs Plug&Play eliminuje konieczność instalowania dodatkowych sterowników, co wpływa na prostotę i wygodę obsługi, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas.

Czy wiesz, że...

 • Plug and Play to standard, który został stworzony po to, aby ułatwić instalację i konfigurację urządzeń w systemie komputerowym.
 • Interfejs obsługiwany przez systemy operacyjne, takie jak Windows, Mac OS i Linux.
 • Plug and Play jest wykorzystywany w wielu urządzeniach, w tym w drukarkach, kamerach, skanerach, modemach, kontrolerach sieciowych i urządzeniach audio.
 • Systemy Windows używają technologii Plug and Play, aby automatycznie instalować sterowniki i ustawienia dla nowych urządzeń.
 • Technologia została opracowana w latach 80. przez Microsoft, który wtedy nazywał ją "sterownikiem Plug and Play".
 • Plug & Play jest teraz częścią standardu Universal Serial Bus (USB), który umożliwia łatwe podłączanie różnych urządzeń do komputerów.

Jak wybrać czytnik kodów kreskowych

Spotykamy się często z pytaniami ze strony klientów typu "jaki czytnik kodów najlepiej wybrać" lub "jaki będzie dla mnie najbardziej odpowiedni". W tej części artykułu spróbujemy podpowiedzieć na co zwrócić uwagę podczas zakupu czytnika kodów kreskowych. Poniżej znajdą Państwo wskazówki czym należy się kierować podczas wyboru skanera do odczytu kodów.

W pierwszej kolejności należy określić czy czytnik ma działać przewodowo czy ma oferować bezprzewodową pracę. Jeżeli chodzi o czytniki przewodowe to najtańsze zaczynają się już od 149 zł (model HD67), dalej są modele w cenie około 160 - 200 zł (HD42A, HD-SL62). Najlepsze i nieco droższe modele to HD29A (339 zł) i HD-SL36A (529 zł). W przypadku czytników bezprzewodowych dolna granica cenowa to 209 zł (HD11), dalej oferujemy modele średniej klasy w cenie około 250 - 350 zł (np. HD19, HD21, HD33C, HD26C czy HD44), natomiast wszystkie pozostałe modele w cenie od około 600 zł w górę to już czytniki z wyższej półki (HD6600, HD-SL96, HD-SL95 czy HD8900). Modele te z powodzeniem zastępują markowe produkty, które przeważnie są kilkakrotnie droższe niż Nasze produkty.

Dalej należy określić w jakich warunkach czytnik będzie pracował. Wszystko zależy od tego czy będzie to praca sporadyczna w biurze, intensywna w sklepie czy np. bardzo intensywna na magazynie (około kilka tysięcy skanów dziennie). Jeżeli czytnik potrzebny jest do pracy sporadycznej w zupełności wystarczą najtańsze modele (HD67, HD11, HD67A, HD42, HD-SL62). Do pracy intensywnej warto zainwestować i wybrać coś ze średniej półki, np. modele HD42A, HD33C, HD21 czy HD73. W przypadku gdy czytnik będzie miał pracować na magazynie czy hali produkcyjnej zalecamy modele z najwyższej półki (HD-SL99, HD9100, HD200, HD201).

Szerzej na temat warunków pracy i wyboru czytnika kodów kreskowych piszemy w artykule pt. Czytniki kodów kreskowych do pracy w niestandardowych warunkach [2023]

Kolejny istotny aspekt to rodzaj odczytywanych kodów. Czytniki kodów kreskowych mogą odczytywać kody jednowymiarowe 1D oraz kody dwuwymiarowe 2D. Kody 1D to najpopularniejsze kody kreskowe mające postać pionowych pasków. Znajdują się na każdym produkcie. Kody 2D mają postać graficznych symboli o kształcie małego kwadratu. Przykładem takiego kodu jest kod QR, a do jego odczytu służy czytnik kodów QR. Dokonując wyboru skanera należy odpowiedzieć sobie na pytanie z jakimi kodami mamy do czynienia w naszej firmie. Dodatkowo, w przypadku kodów 2D występują kody skomplikowane, zawierające dużą ilość informacji, z którymi nie poradzi sobie każdy dwuwymiarowy czytnik. Przykładem takiego kodu jest kod Aztec znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, z którymi spotykają się pracownicy szeroko pojętej branży automotive (od stacji diagnostycznych i warsztatów, po salony samochodowe i sklepy motoryzacyjne). Czytnikami nadającymi się idealnie do pracy w takich miejscach jest przewodowy HD-SL36A czy bezprzewodowe skanery HD-SL96 oraz HD-SL95.

Istotna jest również jakość kodu, który ma być zeskanowany. Należy mieć na uwadze, że tańsze modele poradzą sobie z odczytem kodów wydrukowanych wyraźnie i w dobrej jakości, ale z kodami uszkodzonymi, niewyraźnymi czy znajdującymi się za folią ochronną, mogą już sobie nie poradzić. Dlatego też, jeżeli wiemy, że w naszej firmie będziemy mieli do czynienia z kodami trudnymi w odczycie, najlepiej wybrać czytnik z wyższej półki. Z naszej strony do skanowania kodów w nie najlepszej jakości oferujemy czytniki HD8900, HD29A, HD-SL96 czy HD9100.

Ostatni ważny element to automatyczny odczyt kodów (dotyczy tylko czytników przewodowych). Jeżeli chcemy żeby czytnik po zbliżeniu kodu samoczynnie go odczytał należy wybrać model wyposażony w autoindukcję, np. HD42A, HD1100A, HD29A czy HD44A. Automatyczny tryb skanowania kodów eliminuje konieczność naciskania na przycisk skanujący, co wpływa na wygodę i podnosi wydajność pracy. Dodatkowo, czytniki z trybem automatycznym posiadają w zestawie praktyczną podstawkę pod czytnik.

Czytnik w sklepie - akcesoria współpracujące

Kiedy zdecydujesz się na zakup czytnika do skanowania kodów kreskowych, warto zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami, które znacząco usprawnią i zautomatyzują pracę w punkcie sprzedaży. Poniżej prezentujemy kluczowe urządzenia współpracujące ze skanerem kodów kreskowych.

Kasa fiskalna

Kasa fiskalna jest nieodzownym elementem każdego sklepu. Współpracuje ona bezpośrednio z czytnikiem kodów kreskowych, umożliwiając szybkie i sprawne przeprowadzenie transakcji. Po zeskanowaniu produktu przez czytnik, informacje o nim są automatycznie przesyłane do kasy fiskalnej, gdzie następuje wycena i drukowanie paragonu.

Szuflada Kasowa

To nieoceniona pomoc dla każdego kasjera, szczególnie podczas godzin szczytu. Szuflada kasowa współpracuje z kasą fiskalną, automatycznie się otwierając po zatwierdzeniu transakcji. Ułatwia to wydawanie reszty oraz segregowanie i przechowywanie pieniędzy w bezpieczny i uporządkowany sposób.

Kasetka na monety

Kasetka na monety jest dodatkowym zabezpieczeniem dla Twoich dochodów. Zaprojektowana tak, aby pomieścić banknoty i monety, stanowi dodatkową warstwę ochrony przed kradzieżą. Można ją umieścić w dowolnym miejscu na zewnątrz bądź we wnętrzu biurka lub pod ladą. W przeciwieństwie do szuflad do kasy, kasetka na monety posiada otwieraną od góry pokrywę zabezpieczoną zamkiem na klucz.

Podsumowanie

Powyższy artykuł dostarczył sporą dawkę wiedzy na temat czytników kodów kreskowych, bez krórych w dzisiejszych czasach nie mogło by się obejść bardzo wiele branż. Poznaliśmy budowę i zasadę działania skanerów kodów kreskowych. We wpisie przedstawiliśmy Państwu dostępne rodzaje czytników kodów kreskowych i postaraliśmy sie odpowiedzieć na pytanie jaki czytnik będzie odpowiedni w określonych warunkach. Mamy nadzieję, że wyczerpaliśmy temat, dostarczając Państwu niezbędnych informacji.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium