0
0,00 zł

Kamery samochodowe i rejestratory jazdy

Kamery samochodowe, nazywane również wideorejestratorami, to wysokiej klasy urządzenia służące do nagrywania przebiegu trasy pojazdu. Cechują się niewielkim rozmiarem i idealnie sprawdzą się do użytku w samochodach prywatnych, jak i w pojazdach służbowych. Te małe urządzenia są bardzo przydatne w sytuacjach wypadkowych, ponieważ mogą dostarczyć materiał dowodowy w celu określenia winnych. Każdy wideorejestrator samochodowy oferuje różne funkcje, w zależności od budżetu i potrzeb oraz może być montowana w różnych pojazdach, w tym w samochodach osobowych, ciężarowych, a nawet autobusach.

Kamery samochodowe (10)

Bezpieczeństwo na drodze z kamerą samochodową

Wraz z rozwojem motoryzacji na przestrzeni lat na drogach wzrasta ilość samochodów, a co za tym idzie, rośnie niebezpieczeństwo kolizji oraz wypadków. Jako kierowca pojazdu silnikowego jesteśmy codziennie narażeni na wszelkiego rodzaju zdarzenia z udziałem innych uczestników ruchu drogowego. Prowadząc samochód na naszej trasie mamy do czynienia nie tylko z innymi kierowcami, spotkamy się również z motocyklistami, rowerzystami, a także pieszymi. Tak duża ilość potencjalnych interakcji niesie ze sobą możliwość wystąpienia nieprzyjemnych, nie rzadko spornych sytuacji. Zdarza się, że podczas zaistnienia kolizji ustalenie kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym nie zawsze jest łatwe i oczywiste. Szczególnie jeżeli podczas zdarzenia nie było naocznych świadków. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi kamera samochodowa, nazywana również wideorejestratorem.

Kamera samochodowa na lusterko wsteczne do rejestrowania trasy pojazdy

Do czego służy kamera samochodowa?

Wideorejestrator samochodowy służy do nagrywania przebiegu trasy pojazdu. Montowany jest na przedniej szybie za pomocą mocnej taśmy lub specjalnej przyssawki i rejestruje wszystkie zdarzenia na drodze samochodu. Dzięki temu w przypadku kolizji bądź zdarzenia drogowego kierowca posiada materiał dowodowy, pomagający rozstrzygnąć sporne kwestie. Niektóre modele kamer samochodowych, oprócz przedniej kamery, oferują również kamerę tylną, która pozwala na rejestrowanie trasy nie tylko przed pojazdem, ale również nagrywanie tego, co dzieje się za samochodem.

Kamery samochodowe cechują się kompaktowym, niewielkim rozmiarem, dzięki czemu nie ograniczają widoczności podczas prowadzenia samochodu. Znacząco podnoszą bezpieczeństwo i posiadają szereg przydatnych funkcji. Dodatkowo ich obsługa jest intuicyjna i nieskomplikowana.

Wideorejestrator samochodowy na przednią szybę

Jakie funkcje powinna posiadać kamera samochodowa?

Wideorejestratory posiadają szereg przydatnych funkcji. W zależności od modelu oferowane opcje mogą się nieznacznie różnić. Dokonując zakupu kamery samochodowej, warto jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych funkcji, które nasz wideorejestrator powinien posiadać.

Czujnik bezpieczeństwa G-sensor

Czujnik ten znacząco wpływa na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu. Posiada on 4 poziomy czułości, dzięki czemu wykrywa wstrząs spowodowany kolizją lub przeciążenia wywołane nagłym hamowaniem. G-sensor po wykryciu takiego rodzaju zdarzenia automatycznie zapisuje aktualne nagranie, zabezpieczając je tym samym przed usunięciem i nadpisaniem na nie innego filmu. Eliminuje to konieczność ręcznego zapisu podczas niebezpiecznej sytuacji.

Funkcja nagrywania w pętli

Nagrywanie w pętli to nic innego jak zapis najnowszego wideo na najstarszym. Opcja ta wpływa na oszczędność miejsca na karcie pamięci, eliminując niebezpieczeństwo braku wolnego miejsca w sytuacji kiedy nagranie filmu będzie konieczne. Należy jednak zaznaczyć, że nagrania zabezpieczone przez czujnik wstrząsów G-sensor nie ulegną nadpisaniu i usunięciu. Użytkownik ma oczywiście możliwość ręcznego zapisania nagrania wedle uznania, co również zabezpieczy przed usunięciem.

Tryb parkingowy

Sytuacja, w której najtrudniej ustalić sprawcę, to szkoda dokonana na parkingu, najczęściej wtedy gdy nie było nas w pobliżu naszego samochodu. Rozwiązaniem tego problemu jest tryb parkingowy w wideorejestratorze. Podczas postoju pojazdu, gdy czujnik wykryje choćby najmniejszy wstrząs, aktywowane jest kilkusekundowe nagranie, co dostarcza nam materiał dowodowy i może pomóc w ustaleniu sprawcy szkody.

Funkcja WDR

Podczas prowadzenia samochodu spotkamy się z różnymi warunkami pogodowymi panującymi na zewnątrz. Duże nasłonecznienie, deszcz, pochmurna pogoda czy jazda w nocy, wpływają na obraz rejestrowany za pomocą wideorejestratora. Podczas korzystania z kamery samochodowej istotną rzeczą jest widoczność na nagraniu tablic rejestracyjnych, ponieważ bez tego nie będziemy w stanie ustalić sprawcy niebezpiecznych sytuacji. Dlatego dobrze, aby wideorejestrator posiadał funkcję WDR, która wspomaga urządzenie w zmieniających się warunkach oświetlenia.

Wyobraźmy sobie sytuacje kiedy w słoneczny dzień wjeżdżamy do tunelu, gdzie nagle robi się ciemniej, a po chwili, wyjeżdżając z niego, natychmiast robi się jaśniej. W takim przypadku obiektyw kamery musi dostosować ilość potrzebnego światła natychmiast, aby obraz był wyraźny w każdej chwili.

Automatyczne uruchamianie oraz detekcja ruchu

Ostatnimi funkcjami, które mogą wpływać na komfort użytkowania i łatwość obsługi kamery samochodowej jest automatyczne uruchamianie oraz detekcja ruchu. Automatyczne uruchamianie sprawia, że kamera włącza się samoczynnie po dostarczeniu zasilania, a więc podczas uruchomienia silnika. Natomiast detekcja ruchu rozpoczyna samoczynne nagrywanie wideo po wykryciu ruchu pojazdu.

Niemal wszystkie oferowane przez sklep HDWR kamery samochodowe posiadają wyżej opisane funkcje.

Przedni rejestrator jazdy do samochodu

Jaką kamerę samochodową wybrać?

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę różnego rodzaju wideorejestratorów do nagrywania przebiegu trasy pojazdu. Wybór odpowiedniej kamery zdeterminowany jest przede wszystkim sposobem użytkowania oraz indywidualnymi preferencjami.

Kamera oferująca dwa obiektywy, będzie idealna podczas pracy taksówkarza, ponieważ pozwala na rejestrowanie jednocześnie trasy przed pojazdem oraz tego co dzieje się wewnątrz pojazdu. Wpływa to na bezpieczeństwo i daje kierowcy podgląd na to co dzieje się w samochodzie za jego plecami.

Standardowa kamera pozwalająca na nagrywanie zdarzeń przed przednią szybą, sprawdzi się niemal w każdym przypadku dla osób chcących czuć się bezpiecznie podczas prowadzenia samochodu. Na rynku znajdą Państwo również wideorejestrator przód tył, który poza rejestrowaniem trasy z przodu pojazdu, dysponuje kamerą tylną, nagrywającą dodatkowo wszystko to, co dzieje się z tyłu samochodu. Niektóre modele pozwalają nawet na wykorzystanie kamery tylnej, jako kamery cofania, co jest szczególnie przydatne podczas manewrów parkowania i cofania.

W celu zaoszczędzenia miejsca i zwiększenia widoczności przedniej szyby bardzo dobrym rozwiązaniem może się okazać wideorejestrator w lusterku, który montuje się na lusterko wsteczne. Dzięki temu zyskujemy wideorejestrator nagrywający przebieg trasy oraz lusterko wsteczne w jednym urządzeniu.

Wideorejestrator samochodowy przedni

50 czy 60 Hz - jaką częstotliwość wybrać w kamerze?

Podczas przeglądania menu kamery samochodowej, każde urządzenie pozwala na wybór częstotliwości pomiędzy dwiema wartościami - 50 oraz 60 Hz. Zanim odpowiemy na pytanie, która z częstotliwości będzie odpowiednia, musimy zagłębić się w jedno z mediów, bez którego funkcjonowanie w obecnych czasach jest niemal niemożliwe. Mowa oczywiście o elektryczności. Obecnie w Europie za dostawę prądu jest odpowiedzialny Continental European Power System, czyli największy na świecie zsynchronizowany system przesyłania energii elektrycznej, w skład którego wchodzą sieci elektryczne z 25 państw, w tym z Polski. I tutaj dochodzimy do najważniejszego punktu - w całym tym systemie generowany jest prąd o napięciu 230V i częstotliwości 50 Hz. Jest to stała częstotliwość, z której korzysta wiele urządzeń elektrycznych. Niezależnie od tego, w którym regionie się znajdujemy - w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie i niezależnie od tego gdzie się znajdujemy - w naszych domach, mieszkaniach, restauracjach czy nawet na zewnątrz - wszystkie urządzenia elektryczne korzystają z tego samego prądu o częstotliwości 50 Hz. I właśnie taką częstotliwość powinniśmy zastosować w naszych kamerach samochodowych. Po co w takim razie w wideorejestratorach jest możliwość wyboru częstotliwości? 60 Hz jest stosowane w pojedynczych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, itd. i to właśnie z myślą o nich wprowadzono taką opcję. Pozostaje zatem pytanie co się stanie, jeśli ustawimy częstotliwość 60 Hz w naszej kamerze samochodowej? Pozornie nie wydarzy się nic złego i nie dojdzie do uszkodzenia sprzętu, natomiast może się zdarzyć, szczególnie na nagraniach nocnych, że światła lamp ulicznych, sygnalizatorów, itp. będą sprawiały wrażenie migotania. Aby pozbyć się tego efektu, należy ustawić w kamerze częstotliwość odpowiadającą obowiązującej w energii elektrycznej danego kraju.

Jak zainstalować wideorejestrator w samochodzie?

Poniżej znajdą państwo wideo, które w prosty sposób przestawia montaż kamery samochodowej wewnątrz pojazdu. Modelu wideorejestratora użyty w wideo videoCAR D510.
 
 
 
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium