FAQ

Jak działa czytnik kodów?

Czytnik kodów emuluje klawiaturę, t. zn. działa na takiej samej zasadzie jak klawiatura. Jeżeli otworzymy jakikolwiek edytor tekstowy (np. notatnik czy word) i wstawimy w niego kursor to po z czytaniu kodu ciąg znaków jaki jest w nim zapisany pojawi się w otwartym i aktywnym edytorze tekstowym.

Jakie są rodzaje czytników?

Czytniki kodów możemy podzielić ze względu na:

a) Rodzaj odczytywanych kodów:

 • 1D (jednowymiarowe) - odczytują wszelkiego rodzaju, standardowe kody kreskowe znajdujące się na różnych produktach, artykułach itp.
 • 2D (dwuwymiarowe) - odczytują kody dwuwymiarowe, takie jak QR code, Aztec, Data Matrix itp oraz wszelkie kody 1D,

b) Sposób podłączenia do urządzenia:

 • Przewodowe - są to czytniki, które podłączane są do urządzenia przy pomocy kabla. Większość czytników posiada w zestawie kabel z interfejsem USB. Do niektórych modeli jest również dostępny interfejs PS2 lub RS232,
 • Bezprzewodowe - są to czytniki, które komunikują się z wybranym urządzeniem bezprzewodowe, bez konieczności używania kabla. Mogą łączyć się z urządzeniem:
  • Drogą radiową - czytniki łączone drogą radiową posiadają w zestawie odbiornik lub stację dokującą, którą należy podłączyć do urządzenia, a następnie sparować z nim czytnik,
  • Poprzez moduł bluetooth - czytniki wyposażone w moduł bluetooth mogą łączyć się z urządzeniami posiadającymi wbudowany moduł bluetooth lub przy pomocy odbiornika bluetooth dostarczanego w zestawie z czytnikiem.

c) Technologię odczytu:

 • Laserowe - do odczytu kodu wykorzystywana jest wiązka laserowa,
 • CCD - do odczytu kodu wykorzystywana jest technologia oparta na matrycy CCD, umożliwiająca tzw. skanowanie wielkoformatowe.

Co to jest autoindukcja?

Autoindukcja jest to tryb skanowania dzięki któremu można zeskanować kody bez używania przycisku funkcyjnego. Po zbliżeniu kodu do czytnika wiązka laserowa zostaje wzbudzona automatycznie i następuje odczyt kodu.

Jakie złącza dostępne są przy czytnikach przewodowych?

Większość czytników dostępna tylko z interfejsem USB. Niektóre modele są dostępne ze złączami USB, RS232 oraz PS2. Domyślnie czytniki są wysyłane z kablem USB, chyba że klient życzy sobie inny z dostępnych modeli kabla. Należy to wtedy zaznaczyć w "uwagach klienta" podczas składania zamówienia.

Jaki zasięg mają czytniki bezprzewodowe?

Zasięg czytników bezprzewodowych w zależności od modelu wynosi od 10 do nawet 600m (na otwartej przestrzeni):

 • HD21: do 50m
 • HD19: do 200m
 • HD70: 10m
 • HD2000: do 200m
 • HD-SL93/93I: do 600m

Co to są czytniki wielokierunkowe?

Są to czytniki, które mają więcej niż jedną linię skanującą (przeważnie nie mniej niż kilkanaście). Umożliwiają skanowanie kodów kreskowych w wielu kierunkach i pod różnymi kątami.

Co to są czytniki wielowymiarowe 2D?

Są to czytniki które odczytują zarówno standardowe kody kreskowe tzw. kody 1D (rys z lewej strony), oraz kody wielowymiarowe 2D, np. QR code, Aztec (przykładem jest kod z dowodu rejestracyjnego pojazdu), Data Matrix, PDF417 itd.

Które czytniki współpracują z kasami fiskalnymi?

Z kasami fiskalnymi współpracują czytniki przewodowe, należy jednak sprawdzić w jakie złącze wyposażona jest kasa której używamy, a następnie dobrać model czytnika, który wyposażony jest w dany kabel. Kable można dokupić także osobno, dostępne są przewody z interfejsem USB, PS2 oraz RS232.

Z jakimi programami kompatybilne są czytniki?

Oferowane czytniki działają z większością najbardziej popularnych programów magazynowych.

Które czytniki współpracują z programem SubiektGT?

Z programem SubiektGT współpracują wszystkie czytniki znajdujące się w ofercie sklepu. Nie we wszystkich modelach zaprogramować możemy jednak wszystkie funkcje, tak aby czytnik w pełni współpracował z programem. Jeśli oczekujemy pełnej współpracy programu i czytnika, należy zaopatrzyć się w czytniki z zaawansowaną możliwością programowania. Modele posiadające możliwość zaawansowanego programowania to: HD2000, HD-SL93, HD-SL93I, HD29A, HD-SL20, HD-S80.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl