0,00 zł

Skanery i czytniki kodów QR oraz kreskowych

Czytniki i skanery kodów kreskowych oraz QR są prostymi w obsłudze urządzeniami służącymi do zautomatyzowania procesu identyfikacji osób oraz przedmiotów przy wykorzystaniu kodu kreskowego lub wielowymiarowego (QR, AZTEC, Datamatrix), który jest odczytywany przez skaner. Taki kod może zawierać ciąg znaków, który odpowiednio przypisany w bazie danych może informować o nazwie, rodzaju i cenie produktu lub przekazywać wiadomości na temat konkretnej osoby, która posiada przypisany swój kod.

Czytniki i skanery kodów (42)

Skaner kodów - co to jest?

Skaner kodów kreskowych to niezawodne i proste w obsłudze urządzenia służące do zautomatyzowania procesu identyfikacji osób oraz przedmiotów poprzez odczytywanie danych z kodów. Czytnik pozwala nie tylko na odczytywanie, ale również zdekodowanie i przesyłanie informacji zawartych w skanowanym kodzie. Za sprawą swej prostoty i wygody, czytniki mają swe zastosowanie w niemal każdej branży i przedsiębiorstwie, od prostych prac biurowych, po punkty sprzedażowe i usługowe. HDWR oferuje zarówno czytniki kodów kreskowych oraz kod QR skaner (QR, PDF-417, Aztec).

Czytnik kodów kreskowych ręczny HD44 firmy HDWR

Czytnik kodów kreskowych – jak działa?

Skaner kodów wysyła wiązkę światła, która trafia na kod kreskowy, i tu następuje odbicie światła od przerw między czarnymi paskami kodu kreskowego. Odbite światło wraca do skanera i pada na lustro, które to kieruje taką wiązkę na fotodetektor znajdujący się na płycie głównej. Taki kod może zawierać ciąg znaków, który odpowiednio przypisany w bazie danych może informować o nazwie, rodzaju i cenie produktu lub przekazywać wiadomości na temat konkretnej osoby, która posiada przypisany swój kod. W naszym sklepie znajdziesz czytniki zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe.

Czytnik kodów QR – oznaka nowoczesności

Czytnik kodów kreskowych to inteligentne rozwiązanie dla Twojego biznesu, który wykorzystuje innowacyjne systemy rozpoznawania obrazu nawet z nieczytelnych, uszkodzonych i zabrudzonych powierzchni. Bezprzewodowy czytnik i skaner kodów  pozwala na pracę w zasięgu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset metrów od bazy transmisyjnej. Wiele modeli oferuje swojemu użytkownikowi również tryb magazynowania. Po odczytaniu odpowiedniego kodu z instrukcji skaner może być używany w dowolnej odległości od bazy, a wszystkie zeskanowane kody zostaną zapisane w pamięci wewnętrznej urządzenia. Szybka prędkość odczytu, lekkie uchwyty, wydajne baterie – to zalety, które wpływają na wygodę użytkowania.

 

Skaner kodów QR – najważniejsze zalety

Czytniki kodów QR mają możliwość zamiany graficznego kodu QR na postać cyfrową. Kody QR potrafią zakodować dość dużą ilość danych – nawet 7089 znaków numerycznych, 4296 alfanumerycznych. Zwykle posiadają jako moduł skanujący – kamerę. To, co najważniejsze dla użytkowników, to fakt, iż nowoczesny moduł optyki poradzi sobie również z kodami niewyraźnymi, rozmytymi lub uszkodzonymi. Dużą zaletą czytnika jest możliwość zaprogramowania dowolnego znaku jako prefiks i sufiks, w tym klawiszy funkcyjnych (F11, F9, F7 itd.). Kod QR czytnik występuje w wersjach przewodowych oraz bezprzewodowych.

Skaner kodów QR i kreskowych, automatyczne skanowanie z ekranu telefonu HD580 HDWR

Czytnik QR - odczyt z ekranu

Czytniki QR posiadają wbudowany układ skanujący wykonany z wysokiej jakości komponentów, który umożliwia szybki oraz precyzyjny odczyt wiodących kodów kreskowych, oraz QR (wielowymiarowych). Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu oraz automatyzacji wielu dziedzin biznesu, czytnik kodów kreskowych cieszy się dużym zainteresowaniem we wszystkich segmentach rynku. Co więcej, wiele modeli ma możliwość odczytu kodów zarówno drukowanych, jak i wyświetlanych na ekranach LCD i wyświetlaczach. Silnik skanujący odczytuje kody kreskowe oraz QR, nawet jeśli są odwrócone, uszkodzone, pokryte warstwą ochronną lub wyświetlane na ekranie smartfona przy najniższym poziomie jasności. Skaner do kodów kreskowych nie odczyta kodów QR, natomiast działa to w drugą stronę, każdy skaner do kodów QR odczyta również kody kreskowe.

Jakie mogą być zastosowania czytnika kodów QR?

Z dniem 20 maja 2019 zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa tytoniowa TPD, w związku z czym branża tytoniowa musiała dostosować się do nowych przepisów. W efekcie konieczne było zaopatrzenie w nowy software, a także dokonanie wymiany urządzeń przeznaczonych do skanowania kodów kreskowych i QR. Dyrektywa, która weszła w życie we wspomnianej dacie, miała na celu wyeliminować proces podrabiania wyrobów tytoniowych oraz zapobiec nielegalnemu obrotowi nimi. Specjalnie na potrzeby omawianej dyrektywy powstał nowy, wyjątkowy kod nazywany Dotcode.

Dotcode, to dwuwymiarowy kod w postaci graficznej, zaprojektowany w taki sposób, aby jego skomplikowana postać udaremniała próby jego fałszowania. Kod zawiera w sobie takie informacje jak numer seryjny, identyfikator miejsca i czasu produkcji. Poza symbolem Dotcode, na wyrobach tytoniowych znajdziemy mniej skomplikowany kod DataMatrix, który posiada zakodowane te same informacje.

Grafika przedstawiająca różnice pomiędzy kodem DOTCODE oraz DataMatrix

Dotcode jest kodem skomplikowanym i nie każdy czytnik kodów kreskowych poradzi sobie z jego odczytem. Dlatego też, poszukując skanera dla branży tytoniowej, zaawansowany układ skanujący oferujący odczyt kodu stworzonego na potrzeby dyrektywy tytoniowej, powinien być głównym i najważniejszym czynnikiem, determinującym zakup.

Jakie są rodzaje czytników kodów kreskowych?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli skanerów kodów kreskowych i QR oferujących najróżniejsze funkcje oraz przeznaczonych do różnych zastosowań. Biorąc pod uwagę komunikację czytnika z urządzeniem docelowym, skanery możemy podzielić na czytniki przewodowe oraz bezprzewodowe.

Skanery przewodowe działają po uprzednim podłączeniu ich do portu USB urządzenia docelowego za pomocą dedykowanego kabla dołączonego do zestawu. Czytniki bezprzewodowe natomiast, do poprawnej współpracy z urządzeniem docelowym mogą wykorzystywać komunikację radiową realizowaną za pomocą odbiornika USB, bądź moduł Bluetooth, który daje dodatkową możliwość połączenia skanera z dowolnym urządzeniem mobilnym. Rozwiązanie to daje swobodę pracy bez przeszkadzających przewodów. Należy mieć na uwadze, że komunikacja radiowa oferuje znacznie większy zasięg bezprzewodowy niż moduł Bluetooth.

Dalszy podział, jakiego możemy dokonać w temacie czytników kodów kreskowych i QR to podział na czytniki automatyczne, ręczne i stacjonarne. Automatyczne skanery oferują skanowanie kodów kreskowych samoczynnie, bez konieczności naciskania na przycisk skanujący i często posiadają w zestawie podstawkę oferującą niemalże bezobsługowe korzystanie z urządzenia. Natomiast ręczne czytniki kodów do odczytania kodu kreskowego wymagają użycia przycisku skanującego. Czytniki stacjonarne z kolei, są czytnikami przewodowymi, które przeznaczono do pracy stacjonarnej. Cechują się niewielkim, kompaktowym kształtem pomagającym zaoszczędzić przestrzeń roboczą i idealnie sprawdzają się w użytku w butikach i małych sklepach.

Oczywiście bardzo istotnym rozróżnieniem jest podział na czytniki jednowymiarowe 1D, czyli te odczytujące najbardziej popularne kody kreskowe w postaci czarno-białych pasków oraz na skanery dwuwymiarowe 2D, które oprócz kodów kreskowych, są w stanie zeskanować kody w postaci symboli graficznych, na przykład kod QR.

Dodatkowo skanery kodów kreskowych i QR mogą posiadać takie przydatne funkcje, jak tryb magazynowania czy skanowanie kodów z ekranów LCD oraz wyświetlaczy urządzeń mobilnych.

Tryb magazynowania pozwala na zapis dużej ilości odczytanych kodów we wbudowanej pamięci urządzenia, celem późniejszego przesłania na komputer. Z kolei czytniki, które dysponują układem skanującym wyposażonym w matrycę CCD, w przypadku kodów 1D, lub matrycę CMOS, w przypadku kodów 2D, oferują bezproblemowy odczyt kodów kreskowych i QR wyświetlanych na ekranach LCD.

 
 
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium