0
0,00 zł

Tagi RFID

Dodaj pierwszy komentarz

Technologia RFID służy do identyfikowania osób i przedmiotów takich jak np. narzędia pracy, towary handlowe, środki trwałe i wyposażenie przedsiębiorstwa. Technologia ta nie może działać bez pewnych narzędzi. Jednym z nich są tagi o których dowiecie się Państwo więcej w dalszej części artykułu.

Jak zbudowane są tagi RFID?
Tagi RFID są to chipy przechowujące i wysyłające dane za pomocą fal radiowych. Ich pierwsza część to układ scalony (chip). To właśnie w nim przechowywane są wszelkie informacje. W zależności od wielkości i ceny, chipy mogą przechowywać różne wielkości informacj. Większość z nich zgodna jest ze standardem Class 1 Generation 2 (ISO18000-6C) przez co wykorzystuje 96 bitów pamięci, co jest wystarczającą ilością miejsca do przechowania 24 znaków szesnastkowych (0-9, A-F).

Drugą częścią tagu jest antena. Rozmiar anteny ma wpływ na to jaki zasięg działania posiada znacznik RFID. Woda i metal pochłaniają oraz odbijają fale RF, przez co znacznie zmniejszają skuteczność działania systemu RFID. W takim środowisku zazwyczaj stosuje się specjalne znaczniki aby zachować system w dobrym stanie.

Tagi RFID

Występują trzy rodzaje tagów RFID. Aktywne, pasywne i semipasywne.
Największą różnicą między tagami aktywnymi a pozostałymi jest to, że posiadają one własne źródło zasilania. Dzięki temu sygnał wysyłany przez antenę zasilaną poprzez wbudowaną baterię jest silniejszy niż w tagach pasywnych. Zastosowana technologia powoduje mniej błędów przy przesyłaniu danych, można używać jej w trudnych środowiskach (np. w pobliżu metalowych elementów) oraz posiada zasięg sięgający ponad 100 metrów.
Wady tagów aktywnych to przede wszystkim duże rozmiary, wysoka cena oraz krótszy okres eksploatacyjny.

Tagi pasywne nie posiadają własnego źródła energii. Chip do chwilowego zasilenia pobiera ją z pola magnetycznego emitowanego przez czytnik. Tagi posiadają słabszy sygnał, przez co zmniejsza się zasięg odczytu danych (zazwyczaj do 10 metrów).
Dzięki braku własnego zasilania mogą one przechowywać i przesyłać informacje przez znacznie dłuższy czas niż tagi aktywne. Niski koszt produkcji powoduje także stosowanie ich jako zamiennik kodów kreskowych i etykiet.

Tagi semipasywne posiadają baterię która zasila układ mikroprocesorowy, antena zasilana jest tak jak w przypadku tagu pasywnego energią pola emitowanego przez czytnik.

 

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium