Rodzaje układów klawiatury

Dodaj pierwszy komentarz

W obecnych czasach, gdy komputeryzacja zaszła już tak daleko, ciężko znaleźć osobę, która nigdy nie korzystała z klawiatury komputerowej. Jest to jedno z podstawowych narzędzi, które są niezbędne do korzystania z sieci internetowej, wprowadzania danych lub nawet uzyskania dostępu poprzez wpisanie hasła. Czy zastanawialiście się natomiast dlaczego klawisze umieszczone są właśnie w taki sposób, a nie np. po kolei jak w alfabecie? Lub może czy udałoby się przyspieszyć proces pisania poprzez bardziej przemyślane ułożenie klawiszy?

Zanim do naszych domów i miejsc pracy zawitały klawiatury komputerowe, popularnymi przyrządami do wykonywania wszelkiego rodzaju dokumentów były maszyny do pisania - koncepcja na ich stworzenie była znana już od początku XVIII wieku, a pierwszy użyteczny model skonstruowano w 1867 roku. Wtedy rzeczywiście klawisze czcionek były ułożone zgodnie z alfabetem, natomiast rozwiązanie to miało jedną istotną wadę - podczas wprowadzania kolejnych czcionek tekstu, położone obok siebie ich ramiona zakleszczały się, szczególnie podczas szybkiego pisania. Dlatego nieco ponad 10 lat później, w 1878 roku opracowano układ klawiszy QWERTY.

Pomimo, iż maszyny do pisania obecnie można podziwiać jako obiekty muzealne, układ QWERTY znany jest do dzisiaj i stanowi najpopularniejszy układ znaków. Pomimo, że jest on mało wydajnym rozmieszczeniem liter, a osobom początkującym trudno zapamiętać układ liter, zdecydowanie zdominował on rynek urządzeń wskazujących i uważany jest za podstawowy. Nazwa wzięła się od pierwszych sześciu znaków górnego wiersza liter. W Polsce klawiatura o układzie QWERTY umożliwiająca wpisanie dodatkowych znaków diakrytyzowanych (ę, ó, ą, ś, ł, ż, ź, ć, ń) jest określana jako klawiatura programisty.

Następnym układem klawiatury, z którym można się często spotkać, jest QWERTZ. Występuje ona głównie z Niemczech, Szwajcarii, Austrii, ale także w krajach bałkańskich. W Polsce ten układ również jest znany i określany jako klawiatura maszynistki. Ciekawostką jest, że polska wersja tej klawiatury powstała na bazie niemieckiej, zastępując zachodnie znaki diakrytyzowane (ä, ö, ü, ß) polskimi. Z uwagi natomiast na mniejszą liczbę tych znaków niż w języku polskim, w tym układzie klawiatury w maszynach do pisania nie były dostępne niektóre duże litery.

Układ klawiatury AZERTY występuje jedynie w krajach francuskojęzycznych. Podobnie jak poprzednie wersje, nazwa wzięła się od rozmieszczenia pierwszych sześciu liter w górnym rzędzie. Dodatkową różnicą jest przeniesienie litery M na prawą stronę litery L, gdzie w tym miejscu w pozostałych klawiaturach znajduje się symbol średnika. Dodatkowo, w klawiaturach w tym układzie, domyślnie w górnym rzędzie cyfr dostępne są symbole specjalne oraz znaki diakrytyczne, a żeby wpisać ciąg liczb, konieczne jest jednoczesne naciśnięcie klawisza Shift.

Oczywiście istnieje kilka państw, w których występują specyficzne układy klawiszy, charakterystyczne tylko dla konkretnego kraju. Żaden z nich nie jest jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Czy istnieje zatem sposób, aby pisanie na klawiaturze było bardziej wydajne? W latach 30. ubiegłego wieku stwierdzono, że tak i w 1936 roku opatentowano klawiaturę Dvoraka, którą można także spotkać pod nazwą klawiatury uproszczonej. Twórcy, podczas jej opracowania kierowali się racjonalnymi kryteriami, które miały pozwolić na stworzenie klawiatury idealnej:

  • pisanie powinno być łatwiejsze przez podział liter na ręce
  • najczęściej pisane litery powinny się znajdować w środkowym rzędzie, tam gdzie odruchowo użytkownik kładzie swoje ręce
  • najrzadziej pisane litery powinny być w najniższym rzędzie, jako najtrudniejsze do wciśnięcia
  • z uwagi na przeważającą praworęczność populacji, do lewej ręki powinny być przypisane samogłoski i rzadziej używane litery
  • litery najczęściej występujące powinny znajdować się jak najbliżej siebie

Wszystkie te założenia pozwoliły stworzyć urządzenie, które diametralnie różniło się układem liter, zachowując zaledwie tylko kilka z nich w "normalnej" pozycji. Klawiatura ta jednak spotkała się odrzuceniem i obecnie stanowi bardziej ciekawostkę - osoby, które były przyzwyczajone do korzystania z układu QWERTY uznały, że koszt nauki nowego układu jest nieproporcjonalnie duży do zysku w szybkości pisania. Ten jednak również nie był oszałamiający, gdyż klawiatura Dvoraka została zoptymalizowana pod język angielski, a jakakolwiek próba zaadaptowania jej na inne języki mogłaby jeszcze bardziej spowolnić proces pisania.

W naszej ofercie także znajduje się wiele modeli klawiatur. Spokojnie - wszystkie posiadają standardowy układ QWERTY, natomiast w razie potrzeb potrafią również obsługiwać pozostałe ułożenia klawiszy. Wśród nich znajdą się natomiast sprzęty dopasowane do każdych potrzeb - klasyczne, składane, mobilne, numeryczne. Pełna oferta na klawiatury komputerowe HDWR znajduje się tutaj.

Komantarze (0)

Submit
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium