Odczyt tablic rejestracyjnych w warunkach nocnych

Dodaj pierwszy komentarz

Kamery samochodowe w ciągu ostatniej dekady wykonały ogromny skok technologiczny, oferując coraz lepszą jakość nagrań w przystępnej cenie. Pomimo ogromnych możliwości jakie oferują współczesne sprzęty, sporo osób oczekuje, że poradzą sobie w każdych warunkach, zapominając o ograniczeniach technologicznych.

Mogłoby się wydawać, że podstawowym parametrem, który odpowiada za jakość obrazu jest rozdzielczość oraz ilość klatek na sekundę. Faktem jest, że im większa rozdzielczość nagrań, tym obraz będzie się charakteryzował większą szczegółowością. Z kolei większa liczba klatek na sekundę skutkuje dużo większą liczbą kadrów zarejestrowanych w jednostce czasu. Te parametry będą jednak niewiele znaczyły w momencie, gdy cała optyka kamerki będzie niewystarczająca.

Każdy wideorejestrator posiada obiektyw o konkretnej wartości przesłony. W większości przypadków będą to przysłony o wartościach F/1.8, ale można także spotkać kamery posiadające przysłonę F/1.6 lub nawet F/1.4. Wartość ta określa ilość światła, która pada do obiektywu. Im mniejsza wartość F, tym więcej światła trafia do obiektywu, co przekłada się na krótszy czas naświetlania jednej klatki. Dzięki temu możliwe jest zarejestrowanie wyraźnego obrazu, który będzie miał mniejszy efekt rozmazania poruszających się obiektów.

Kamery posiadają także możliwość korygowania ekspozycji (Ev), najczęściej w zakresach -2 do 2. Parametr ten odpowiada za zmniejszenie lub zwiększenie jasności obrazu. Niestety, odbywa się to kosztem wspomnianego wcześniej czasu naświetlania pojedynczej klatki. Zmniejszenie wartości Ev co prawda pozwoli na uchwycenie bardziej wyraźnego i ostrego obrazu, natomiast ucierpi na tym jasność. Również matryca oraz oprogramowanie przetwarzające obraz mają tutaj duże znaczenie - uruchomienie dodatkowych trybów, takich jak np. HDR oraz przetwarzanie obrazu także wpływają na finalny obraz.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? O ile za dnia większość dobrej jakości rejestratorów nie sprawia problemów z wychwyceniem szczegółów obiektów, które szybko się poruszają, o tyle w nocy sytuacja zmienia się diametralnie. Ze względu na mniejszą różnicę prędkości, dużo lepiej wypada odczyt tablic rejestracyjnych pojazdów poruszających się w tym samym kierunku, natomiast często przez wspomniane wcześniej aspekty nawet wtedy tablice są rozmazane, nie wspominając o autach jadących z przeciwnego kierunku.

Warto również pochylić się nad efektem białej plamy, która często jest widoczna w miejscu tablic auta poprzedzającego. Wynika to z pokrycia tablic folią odbijającą światło oraz ustawienia reflektorów naszego pojazdu. W takich warunkach, kamera przetworzy naświetloną tablicę jak bardzo jasny, niemalże biały punkt, bez możliwości wydobycia z niego czarnych liter i cyfr. Nieco lepiej wygląda sprawa w przypadku tablic umieszczonych nad linią reflektorów, ale w tym przypadku również zdarzyć się może, że światło zostanie odbite, zwłaszcza z większej odległości.

Praktyka pokazuje, że na chwilę obecną nie ma na rynku kamery, która gwarantowałaby odczyt tablic rejestracyjnych w każdych warunkach. Czy pojawi się taka w najbliższym czasie? Najprawdopodobniej nie. Co prawda możliwe byłoby stworzenie takiej kamery, natomiast jej koszt prawdopodobnie byłby wielokrotnie wyższy niż w przypadku istniejących odpowiedników. Pamiętajmy, że z założenia kamera samochodowa ma służyć naszemu bezpieczeństwu w awaryjnych sytuacjach, abyśmy mieli zarejestrowany przebieg ewentualnego zdarzenia.

W naszej ofercie znajdują się sprawdzone kamery samochodowe, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Pełna oferta znajduje się tutaj

Komantarze (0)

Submit
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium