0
0,00 zł

Na wagę złota! - precyzja ważenia w jubilerstwie [2024]

Dodaj pierwszy komentarz

W świecie jubilerstwa, gdzie każdy gram ma znaczenie, precyzyjne wagi jubilerskie odgrywają kluczową rolę. To dzięki nim możliwa jest dokładna weryfikacja wartości drogocennych kamieni, metali szlachetnych i biżuterii. W poniższym wpisie przyjrzymy się bliżej, czym są dokładne wagi jubilerskie, do czego są używane oraz jakie cechy powinny posiadać, aby sprostać wymaganiom tego precyzyjnego rzemiosła.

W tym artykule omówimy:

Czym jest waga jubilerska?

Precyzyjne wagi jubilerskie to specjalistyczne urządzenia ważące, które są zdolne do mierzenia bardzo małych mas z niezwykle wysoką dokładnością. Często ich dokładność sięga nawet setnych lub tysięcznych części grama. Dzięki temu jubilerzy mogą dokładnie określić wagę drogocennych metali i kamieni, co jest niezbędne do wyceny, projektowania i produkcji biżuterii.

Waga jubilerska precyzyjna waga do ważenia biżuterii

Zastosowanie wag precyzyjnych

Głównym zastosowaniem precyzyjnych wag jubilerskich jest weryfikacja i identyfikacja kamieni szlachetnych oraz metali. Wagi te pozwalają na dokładne określenie masy, co jest kluczowe przy:

  • Wycenie kamieni i metali na potrzeby sprzedaży czy zakupu
  • Kontroli jakości biżuterii, zapewniając, że zawiera ona odpowiednią ilość szlachetnych materiałów
  • Projektowaniu biżuterii, gdzie precyzyjne obliczenie masy poszczególnych elementów pozwala na osiągnięcie idealnej równowagi i estetyki

Czy wiesz, że...

  • Historia wag sięga aż 2400 r. p.n.e., kiedy to Egipcjanie używali prostych wag szalkowych do handlu i rozliczeń podatkowych. Wagi jubilerskie, jako narzędzie do precyzyjnego mierzenia, ewoluowały z tych prostszych konstrukcji.
  • Pierwsza waga elektroniczna została wynaleziona i zbudowana w 1949 roku przez firmę Toledo Scale Company. Był to przełom w technologii ważenia, który umożliwił jeszcze większą precyzję i szybkość pomiarów.
  • Waga jako symbol równowagi i sprawiedliwości jest jednym z najstarszych ikonograficznych symboli, często reprezentowana w rękach Temidy, bogini sprawiedliwości w mitologii greckiej i rzymskiej.
  • Jednym z najdroższych kamieni, który kiedykolwiek został zważony, jest diament Cullinan. Jego oryginalna masa wynosiła niesamowite 3106 karatów, co czyni go największym diamentem znalezionym w historii.

Cechy wag do biżuterii

Przede wszystkim, urządzenia dla branży jubilerskiej cechują się wyjątkową dokładnością i precyzją pomiaru. Wagi te muszą zapewniać niezawodność pomiarów nawet w najmniejszych jednostkach. Są to wagi na gramy, a więc oferują możliwość zważenia przedmiotów o maksymalnej masie do kilkuset gram z dokładnością do nawet setnych grama. Wyposażenie w funkcje takie jak tarowanie, czy zmiana jednostek pozwalająca na podanie wyniku na przykład w uncjach, wpływa pozytywnie na funkcjonalność, a czytelny wyświetlacz i wygodne przyciski, ułatwiają codzienną obsługę.

Wagi precyzyjne charakteryzuje niewielki, kompaktowy kształt. Mogą mieć postać małej wagi z platformą na przedmioty lub być wagą jubilerską mini, która jest znacznie mniejsza, posiada zamykaną klapkę i ułatwia przenoszenie. Jej minimalistyczny design czyni z niej urządzenie kieszonkowe.

Mini waga jubilerska wagPRO-A500GB firmy HDWR

Podsumowanie

Precyzyjne wagi jubilerskie to fundament pracy każdego jubilera, gwarantujący precyzję, niezbędną przy wycenie, projektowaniu i produkcji biżuterii. Wybierając wagę, warto zwrócić uwagę na jej dokładność, funkcjonalność, łatwość użytkowania oraz trwałość. Dobrze dobrane urządzenie to inwestycja, która przekłada się na jakość i precyzję wykonywanych prac jubilerskich.

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium