Mechaniczna czy membranowa - jaka klawiatura będzie najlepsza?

Dodaj pierwszy komentarz

Wybierając klawiaturę dla siebie, często słyszymy stwierdzenie, że dany model posiada mechaniczną lub membranową konstrukcję klawiszy. Często te dwa stwierdzenia są dosyć zagadkowe, dlatego w poniższym wpisie wyjaśnimy na czym polega różnica.

Klawiatury mechaniczne charakteryzują się tym, że każdy klawisz posiada swój własny, niezależny przełącznik, odbierający sygnał o tym, czy klawisz jest wciśnięty czy nie. Rozwiązanie to sprawia, że klawiatura jest dużo szybsza - odczyt sygnału następuje jeszcze zanim klawisz zostanie wciśnięty do końca. Zastosowanie osobnego przełącznika dla każdego klawisza sprawia też, że takie urządzenie posłuży na dłużej, a żywotność dla każdego przycisku liczona jest już w dziesiątkach milionów kliknięć. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest szybki powrót przycisku do pozycji początkowej oraz możliwość wciśnięcia wielu przycisków jednocześnie.

Niestety, takie rozwiązanie nie jest idealne i najbardziej odczuwalną wadą jest duży hałas generowany podczas pracy. Tak zaawansowana technologia powoduje też wzrost masy oraz wymiarów klawiatury. Co prawda istnieją rozwiązania pozwalające wygłuszyć działanie klawiszy, natomiast nawet bez tego koszt klawiatury mechanicznej będzie odczuwalnie wyższy niż jej membranowy odpowiednik.

No właśnie, co oznacza, że klawiatura jest membranowa? Najprościej mówiąc, jest to rodzaj klawiatury działającej pośrednio - podstawą są trzy membrany ulokowane na całej długości klawiatury. Każdy przycisk posiada własną kulkę z miękkiej gumy i dopiero wciśnięcie jej na głębokość pełnego skoku klawisza powoduje dotknięcie membrany i wysłanie sygnału do komputera. Jak widać, w porównaniu z klawiaturą mechaniczną, jest to rozwiązanie wymagające dużo większej uwagi przy wciskaniu klawiszy. Jak można się spodziewać, będzie to też rozwiązanie charakteryzujące się kilkukrotnie mniejszą wytrzymałością - najlepsze klawiatury membranowe zapewniają żywotność klawiszy na poziomie 8-10 milionów kliknięć dla każdego z nich.

Zalety? Niemal 1:1 są tym, czego nie mogą zaoferować klawiatury mechaniczne - stosunkowo cicha praca, niska waga, niewielkie wymiary urządzeń oraz atrakcyjna cena. Na uwagę zasługuje również podaż klawiatur membranowych - bez problemu znajdziemy modele bezprzewodowe, podświetlane, składane, itd., podczas gdy wśród klawiatur mechanicznych bardzo ciężko lub nawet niemożliwym jest znalezienie tego typu rozwiązań.

Jaką klawiaturę zatem wybrać? Biorąc pod uwagę komfort codziennej pracy, koszt zakupu oraz możliwości jakie obecnie oferują nawet najtańsze sprzęty peryferyjne, najbardziej racjonalnym będzie wybór klawiatury membranowej. Klawiatura mechaniczna, pomimo swoich wielu zalet, może okazać się przerostem formy nad treścią, o ile nie jesteśmy bardzo zaawansowanym graczem lub osobą, która nadzwyczajnie często i szybko pisze na komputerze.

W naszej ofercie znajdują się klawiatury membranowe na każdą kieszeń, gdzie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Pełna lista modeli dostępna jest tutaj.

Komantarze (0)

Submit
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium