0
0,00 zł

Lumeny i ANSI lumeny w projektorach

Dodaj pierwszy komentarz

Zagłębiając się w parametry projektorów na rynku, nie sposób nie natknąć się parametr dotyczący jasności. Najczęściej jest on wyrażony w jednostkach ANSI, natomiast zdarza się, że dane są przedstawiane w samych lumenach. Co one tak właściwie oznaczają i czym się charakteryzują?

Zwykły lumen to w rzeczywistości bardziej ogólny termin odnoszący się do pomiaru strumienia świetlnego urządzenia. Daje to użytkownikowi wyobrażenie o tym, ile światła może emitować jego źródło. Mówiąc prościej, lumen to po prostu pomiar całego światła emitowanego przez projektor. Lumen (opatrzony symbolem „lm”) określa ilościowo łączną ilość światła, które można zobaczyć jako emanujące przez określone źródło światła (w tym przypadku będzie to projektor). Matematycznie jeden lumen jest równy jednej kandeli (jednostka światłości źródła światła) pomnożonej przez steradian (miara kąta bryłowego). Wtedy ogólny wzór przyjmuje postać:

1 [lm] = 1 [cd · sr]

To opisuje lumeny wyrażane w jednostkach kandela. Ale kiedy opisujemy to w luksach, zapisujemy je jako:

1 [lm] = 1 [lx · m2]

W rzeczywistości przyrównuje to jeden lumen do iloczynu luksów i określonej mierzonej powierzchni.

Lumeny ANSI zostały szczegółowo opisane i ustrukturyzowane przez American National Standards Institute, nadając w ten sposób nazwę „ANSI”. Standaryzacja lumenów ANSI została opracowana w 1992 roku, która w szczególności mierzy strumień świetlny generowany przez projektory. Lumen ANSI jest już wynikiem kilku zmiennych, takich jak kontrast i jasność, pomiar białych pól w 9 miejscach na ekranie i uśrednienie wspomnianych pomiarów, które są następnie mnożone przez całkowitą powierzchnię ekranu. Wynikowy pomiar lumenów ANSI jest zdecydowanie dokładniejszy niż zwykły lumen. Dlatego jest to parametr brany pod uwagę przez kupujących, którzy wybierają nowe projektory.

Jednak opieranie wyboru projektora wyłącznie na jego najwyższej możliwej wartości strumienia świetlnego może w pewnym momencie wprowadzać w błąd. Dzieje się tak, ponieważ lumeny ANSI nie obejmują innych zmiennych, takich jak materiał, z którego wykonany jest ekran, zmęczenie oczu widza, ilość obecnego światła otoczenia i inne czynniki, które mogą zmienić jasność i wyrazistość wyświetlanego obrazu. Dlatego warto przed zakupem porównać także inne parametry, a w miarę możliwości skorzystać z opinii i doświadczenia innych użytkowników lub pomocy technicznej.

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium