0
0,00 zł

Kody skomplikowane, trudne w odczycie – jaki czytnik wybrać? [2023]

Dodaj pierwszy komentarz

Kod kreskowy to zaszyfrowany zapis danych w postaci poziomych linii i kropek. Jest on stosowany w celu identyfikacji produktów, zarządzania zapasami i innych celów. Odpowiednie skanery lub czytniki mogą odczytać informacje zawarte w kodzie kreskowym i przekazać je do komputera. Kod kreskowy może zawierać informacje takie jak nazwa producenta, data ważności, numer partii itp. Jest on szeroko stosowany w magazynach, sklepach, hurtowniach i wielu innych miejscach.

W tym artykule omówimy:

Skanowanie kodów trudnych w odczycie

Kod kreskowy ma najczęściej postać papierowej etykiety, na którą nadrukowywany jest przy wykorzystaniu specjalnej drukarki etykiet. W zależności od tego, jaka metoda została użyta do drukowania etykiety (termiczna czy termotransferowa) jest mniej lub bardziej narażony na uszkodzenia.

Jakie trudności może napotkać skaner podczas odczytu kodów kreskowych?

Kod kreskowy umieszczony na etykiecie z biegiem czasu może ulec uszkodzeniu i stać się zamazany i niewyraźny. Może się również zdarzyć, że nasz kod zostanie źle wydrukowany, co obniży jego dobrą widoczność. W takiej sytuacji większość standardowych, tańszych modeli skanerów może mieć duży problem z poprawnym odczytaniem etykiety. Należy mieć to na uwadze podczas wyboru odpowiedniego czytnika do naszej firmy.

Oprócz kodów uszkodzonych oraz niewyraźnych możemy spotkać takie, które pomimo dobrej jakości etykiety, będą trudne w odczycie przez czytnik kodów kreskowych. W zależności od miejsca użytkowania skanera kodów mamy do czynienia z różnego rodzaju kodami kreskowymi w różnej formie. Dla przykładu w bibliotece książki w celach ochronnych powleka się folią, co zabezpiecza okładkę przed uszkodzeniem. Zatem czytnik odpowiedni do użytku w tym miejscu nie może mieć problemu z odczytem kodów zafoliowanych. Dodatkowo możemy się spotkać z kodami, które zawierają w sobie dużą ilość informacji i są skomplikowane. Przykładem takiego kodu jest dwuwymiarowy kod Aztec znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Ma on postać graficznego symbolu o kształcie kwadratu i tworzy go gęsta siatka przypominająca mozaikę. Zeskanować taki kod jest w stanie czytnik, który został przeznaczony do odczytu kodów 1D oraz 2D, a ponadto posiada zaawansowany układ skanujący.

Kod niewyraźny zamazany skomplikowany w odczycie.

Jaki czytnik wybrać do odczytu kodów uszkodzonych i zamazanych?

Próbując odpowiedzieć jaki czytnik będzie najbardziej odpowiedni do odczytu kodów trudnych, należy odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, z kodami jakiego rodzaju spotykamy się w naszej firmie najczęściej.

Jeżeli potrzebujemy czytnika do pracy na magazynie czy hali produkcyjnej, gdzie etykiety z kodem są narażone na uszkodzenia oraz przetarcia, co znacząco obniża ich ostrość i mamy do czynienia wyłącznie z kodami kreskowymi 1D (kody paskowe), polecamy znajdujące się w naszej ofercie modele HD8900 lub HD29A. Wspomniane skanery poradzą sobie nie tylko z odczytem kodów zamazanych i niewyraźnych, bez problemu zeskanują również kody kreskowe umieszczone pod folią ochronną.

Jaki czytnik wybrać do odczytu kodów skomplikowanych?

W przypadku gdy w Państwa firmie macie do czynienia ze skomplikowanymi, zawierającymi dużą ilość informacji kodami dwuwymiarowymi 2D (np. kod Aztec z dowodu rejestracyjnego pojazdu) najlepszym wyborem będzie model HD-SL36A lub HD-SL96. W sytuacji, gdy kody 2D są umieszczone na powierzchni zaokrąglonej (np. buteleczki z wyrobami medycznymi, fiolki w laboratorium), polecamy wytrzymały, zaawansowany model HD610A.

Czy wiesz, że...

  • Kod kreskowy został wynaleziony przez Normana Josepha Woodlanda w roku 1952.
  • Najczęściej używanym kodem kreskowym jest kod EAN-13, który jest używany do identyfikacji produktów na świecie.
  • Kod kreskowy może być odczytany przez komputer w ciągu jednej sekundy.
  • Kod kreskowy może być zapisany na różnych powierzchniach, takich jak metal, papier, tworzywa sztuczne i drewno.
  • Kod 2D jest używany do kodowania informacji, takich jak adresy URL i numery seryjne na produktach.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu wybór odpowiedniego czytnika do skanowania kodów mogących sprawiać trudność podczas odczytu, zdeterminowany jest przede wszystkim rodzajem i formą występujących w danym miejscu kodów kreskowych. Należy zatem brać pod uwagę nie tylko stan, w jakim etykiety się znajdują i ich umiejscowienie, ale także rodzaj kodów (1D lub 2D).

Polecane produkty

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komantarze (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium