Kod kreskowy kontra kraj pochodzenia

Dodaj pierwszy komentarz

Kody kreskowe są nieodłącznym elementem zakupów. Codziennie podczas chociażby zakupów spożywczych nasze produkty są skanowane. Wielu z nas pewnie nie zwraca uwagi na kody kreskowe. Kryją one jednak wiele informacji. Dziś skupimy się na trzech pierwszych cyfrach kodu kreskowego (tzw.prefiksie), które ujawniają kraj pochodzenia produkt.


Po przeczytaniu tego wpisu będziesz już wiedzieć, czy włoski makaron "penne" kupiony przez ciebie w supermarkecie naprawdę został wyprodukowany we Włoszech oraz wiele innych. Ważną kwestią do wyjaśnienia jest to, że nie zawsze kraj, który wynika z kodu kreskowego, jest rzeczywistym producentem danego produktu. Co to oznacza? Prefiksem danego kraju może być również oznaczony produkt, który został wyprodukowany przez firmę mającą siedzibę w danym państwie. Oznacza to w praktyce, że po złożeniu odpowiedniego wniosku do międzynarodowej organizacji GS1 oraz uiszczeniu opłaty przedsiębiorstwo posiadające siedzibę na terenie Unii Europejskiej może uzyskać prawo do znakowania swoich produktów kodem kreskowym innego kraju.


Warto jednak pamiętać, że jest to jeden ze sposobów na sprawdzenie pochodzenia produktu i sugestia niż prawda, która precyzyjnie wskazuje miejsce wytworzenia towaru. Dla tego należy podchodzić do tego z pewnym dystansem.


Kody kreskowe można podzleć na 10 typów. Każdy z nich rozpoczyna się kolejno od cyfry 0, 1, 2 i tak dalej. Poniżej znajduje się tabela, która przedstawia wszystkie dostępne typy kodów oraz przyporządkowane do niego kraje bądź specyficznej grupy.

Kody typu 0

Kody typu 1

Kody typu 2

Kody typu 3

Kody typu 4

Kody typu 5

Kody typu 6

Kody typu 7

Kody typu 8

Kody typu 9

Komantarze (0)

Submit
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium