Jak prawidłowo zeskanować kody kreskowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Czytniki kodów kreskowych mają za zadanie odczytanie, rozkodowanie oraz przesłanie informacji zawartych w kodzie na urządzenie docelowe. Czynność ta odbywa się za pomocą wiązki światła w postaci diody laserowej lub diody LED, która pochłania kolor czarny i odbija się od białej powierzchni kodu tworząc sygnały elektryczne.

W celu prawidłowego odczytania, odkodowania i przesłania informacji na komputer, należy ułożyć kod kreskowy w taki sposób względem wiązki światła, aby przecinała wszystkie kreski kiedy mamy do czynienia z kodem jednowymiarowym oraz w przypadku kodu dwuwymiarowego, tak aby dzieliła znak graficzny poziomo mniej więcej w połowie.

Większość dostępnych na rynku urządzeń skanujących, to skanery oferujące typ skanowania dwukierunkowego, posiadające jedną linię skanującą. Dzięki temu możliwe jest odczytanie kodu odwróconego, czyli ustawionego do góry nogami względem wiązki lasera lub diody. 

               Skanowanie pojedynczą linią                                                 

Istnieją również czytniki wielokierunkowe, które pozwalają na odczyt kodów w kilku kierunkach i posiadają od kilku do nawet kilkunastu linii skanujących. Ułatwia to odczytanie informacji zawartych w kodzie i przyspiesza pracę, eliminując konieczność ustawienia kodu w określonej pozycji. Wiązka światła w skanerach wielokierunkowych tworzy siatkę linii skanujących, co wpływa na szybsze zeskanowanie kodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zeskanowanie kodu ułożonego nie tylko poziomo oraz kodu odwróconego względem wiązki, prawidłowy odczyt nastąpi również w momencie ustawienia kodu odchylonego pod kątem, gdy tylko trafi na jedną z linii skanujących.

Przykładem czytników kodów kreskowych, które posiadają kilka linii skanujących jest HD35 oraz HD-S92.

Komantarze (0)

Submit
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium