Jak poprawnie zamontować kamerę samochodową - cz. III

Dodaj pierwszy komentarz

W poprzednich wpisach wskazywaliśmy w którym miejscu na przedniej szybie umieścić wideorejestrator oraz jak poprawnie ustawić jego obiektyw. Jeśli te etapy mamy już za sobą, warto skupić się nad poprawnym ułożeniem kabla zasilającego, który jest niezbędny do działania kamer samochodowych.

Przechodząc wzdłuż parkingu samochodowego można dostrzec wiele aut, które już posiadają kamerę samochodową. Niestety, spora część z nich nawet po poprawnym zamontowaniu samego urządzenia, posiada niedbale zwisający kabel zasilający przez całą wysokość wnętrza prosto do gniazda zapalniczniki. Takie praktyki nie tylko są uciążliwe, ale również niebezpieczne. Po pierwsze, zwisający kabel ogranicza widoczność przez przednią szybę. Po drugie, umieszczenie w taki sposób kabla może znacząco blokować ruchy za kierownicą - zmiana biegów lub konieczność wykonania nagłego manewru mogą spowodować zahaczenie o kabel i nieopanowanie sytuacji na drodze. Po trzecie, dobrze zamocowany kabel może uchronić kamerę przed uszkodzeniem - podczas nadzwyczajnie wysokich lub niskich temperatur przyssawka lub uchwyt klejony do szyby może samoczynnie się oderwać. Gdy kabel będzie dodatkowo zamontowany w pojeździe, może on zatrzymać kamerę przed upadkiem i uchronić ją oraz elementy wnętrza przed uszkodzeniem.

Producenci kamer samochodowych dołączają do zestawu zasilacze z przewodami o długości ok. 3 metrów, co w zupełności wystarczy na sprytne ukrycie kabla we wnętrzu auta. Poniżej pokażemy przykłady montażu okablowania kamery we wnętrzu popularnego Forda Focusa drugiej generacji, natomiast warto pamiętać, że tyle ile jest różnych modeli samochodów, tyle będzie optymalnych rozwiązań montażu.

Zaczynając od kamery, kabel najlepiej jest ukryć w szczelinie między przednią szybą a podsufitką. Warto tutaj zaznaczyć, że nawet w nowych autach klasy premium możliwe jest podważenie elementów tapicerskich w taki sposób, aby ukryć pod nimi cienki kabel USB. Należy też pamiętać, żeby zostawić delikatnie poluzowany kabel do gniazda zasilania kamery, aby nie był on zbyt mocno naprężony.

W następnej kolejności należy prowadzić kabel w stronę pasażera aż do krawędzi szyby. W tym miejscu o dalszym kroku zadecyduje umieszczenie gniazda zasilania w aucie. W jednych autach najlepiej będzie dalsze poprowadzenie kabla wzdłuż prawej krawędzi szyby, w drugich natomiast bardziej dogodnym rozwiązaniem jest umieszczenie go pomiędzy podsufitką a osłoną przedniego słupka, a dalej pod uszczelką przednich drzwi pasażera. Nie trzeba się przy tym bać o zawilżenie kabla lub odkształcenie uszczelki - kabel jest na tyle cienki, że bez problemu powinien się zmieścić pod uszczelką, a jednocześnie na tyle grubą osłonę przewodów, że nie będzie on podatny na warunki atmosferyczne.

Następnie przewód zasilający kamery można umieścić pod deską rozdzielczą od strony pasażera lub przeciągnąć go nieco dalej w stronę przedniego fotela pasażera i wyciągnąć go za nim. W przypadku takiego ułożenia, kabel warto umieścić jak najgłębiej, dodatkowo przykrywając go wycieraczką pod nogi, aby żaden z pasażerów go przypadkowo nie wyrwał. Należy też pamiętać, aby kabel był umieszczony pod szynami przedniego fotela, aby przypadkowo nie został przecięty podczas jego regulacji. Jest to także dobre miejsce, aby ukryć nadmiar kabla, jeśli takowy by pozostał.

Ostatnim etapem jest wyprowadzenie końcówki kabla z zasilaczem do gniazda zapalniczki. Kamera automatycznie uruchamia się i wyłącza po dostarczeniu prądu do gniazda zapalniczki, dlatego warto wykorzystać do jej podłączenia gniazda, które są ukryte w zakamarkach auta - w schowkach pod podłokietnikiem lub wykorzystując gniazdo zapalniczki dla pasażerów z tyłu.

Podkreślimy to jeszcze raz - w każdym aucie sposób poprowadzenia kabla może się mniej lub bardziej różnić, dlatego przed montażem warto rozejrzeć się, która droga do gniazda zapalniczki będzie najbardziej dogodna i pozwoli na najlepsze ukrycie przewodu. Na szczęście coraz częściej producenci samochodów wychodzą na przeciw, umieszczając wgłębienia w deskach rozdzielczych i elementach tapicerskich, które wręcz idealnie nadają się do poprowadzenia dodatkowego okablowania.

Na naszej stronie znajdziecie Państwo szeroką ofertę wideorejestratorów samochodowych, które nie tylko są proste w montażu, ale także w dalszej obsłudze. Pełna lista dostępnych kamer znajduje się w tutaj.

Komantarze (0)

Submit
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium