Jak poprawnie zamontować kamerę samochodową - cz. II

Dodaj pierwszy komentarz

Poprzedni wpis dotyczący sposobu montażu kamery samochodowej na przedniej szybie pojazdu skupiał się na wyborze miejsca, w którym najlepiej jest umieścić urządzenie. W tym wpisie poruszymy kwestię ustawienia obiektywu kamery, aby nagrania były maksymalnie czytelne i pomocne w kryzysowych sytuacjach.

Jeśli już znaleźliśmy w naszym aucie optymalne miejsce do montażu wideorejestratora, warto przed końcowym montażem przymierzyć urządzenie "na sucho" do szyby wraz z wszystkimi uchwytami - istnieje wtedy możliwość precyzyjnego dopasowania i manewrowania kamerą. O ile w kamerach montowanych na przyssawkę nie stanowi to problemu, o tyle w przypadku kamer klejonych do szyby kilkukrotne przeklejanie uchwytu może skutkować uszkodzeniem taśmy mocującej i koniecznością wymiany jej na nową.

Ustawiając kamerę w osi poziomej (prawo-lewo) należy zadbać o to, aby żadne elementy wewnętrzne pojazdu nie wchodziły w pole widzenia obiektywu. Jeśli kamera posiada wystarczająco duży kąt widzenia, aby objąć zasięgiem słupki A samochodu, należy tak ustawić obiektyw, aby ich widoczność w po obu stronach obrazu była jednakowa, a środek naszego pojazdu w obiektywie znajdował się mniej więcej na środku obrazu. Jeśli samochód wyposażony jest w zabudowane czujniki w okolicach lusterka wstecznego i istnieje ryzyko, że będą one przesłaniały widok, należy nieco odsunąć kamerę od obudowy czujników i ponownie ustawić obiektyw według wcześniejszych wytycznych.

Nakierowując obiektyw w osi pionowej (góra-dół), można wyznaczyć dwie linie - horyzontu oraz widoczności elementów pojazdu. Linie te mogą mieć delikatnie inny przebieg w przypadku różnych kątów widzenia obiektywów zastosowanych w danym modelu kamery. Na poniższym zdjęciu przedstawiono przykładowy przebieg linii na kamerze z obiektywem o kącie widzenia 160 stopni.

Linia horyzontu powinna przebiegać mniej więcej w połowie obrazu i z punktu ustawienia kamery w pionie jest ona najbardziej istotną linią. Obszar znajdujący się pod nią będzie obejmował to, co znajduje się bezpośrednio przed naszym pojazdem, umieszczając np. innych uczestników ruchu w miejscu, gdzie nie występuje efekt tzw. "rybiego oka" w obiektywach szerokokątnych. Rezerwa znajdująca się nad tą linią posłuży natomiast np. do objęcia przez obiektyw sygnalizatorów świetnych umieszczanych nad jezdnią. Dzięki temu kamera może stanowić doskonały dowód czy pojazd przejechał na czerwonym świetle, nawet będąc kilka metrów od słupa sygnalizacji.

Linia widoczności elementów pojazdu z kolei wyznacza obszar, w którym mogą znajdować się widoczne elementy naszego auta, takie jak maska, deska rozdzielcza, itd.. Stanowią one punkty odniesienia podczas analizy nagrań i pozwalają lepiej ocenić np. odległość naszego samochodu od poprzedzającego. Jest to też doskonały bufor dla wszystkich napisów nanoszonych na nagrania przez wideorejestrator. Oprogramowanie kamer w większości przypadków umieszcza datowniki wraz z danymi GPS w dolnej części ekranu, przez co możliwe jest, aby znajdowały się na mniej istotnych elementach nagrania. Należy przy tym uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę i zadbać, by elementy te nie były obejmowane przez więcej niż około 1/4 wysokości obrazu. Zbyt duża część deski rozdzielczej na nagraniu może skutecznie zniekształcić obraz przed autem, umieszczając go w obszarze występowania tzw. "rybiego oka".

Należy pamiętać, że tyle ile jest kamer na rynku, tyle będzie różnych optymalnych ustawień obiektywu. Znaczący wpływ ma tutaj kąt obiektywu - na rynku najpopularniejsze są kamery o kącie widzenia 140 oraz 160 stopni, natomiast można znaleźć zarówno urządzenia, w których kąty wynoszą 120, 130 lub 170 stopni. Drugim istotnym czynnikiem jest sposób osadzenia uchwytu - spotkać można kamery z przegubem kulowym, będącym rozwiązaniem o dużej swobodzie ruchów, natomiast sporą część podaży stanowią też kamery z uchwytami na zębatkach, gdzie kąty pochylenia regulowane są skokowo. Bardzo często można też natknąć się na urządzenia montowane bezpośrednio do szyby, posiadające jedynie regulację samym obiektywem w dwóch płaszczyznach.

W naszej ofercie znaleźć można wiele kamer, w których każdy może znaleźć coś dla siebie, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ceny. Pełna lista wideorejestratorów HDWR znajduje się tutaj.

Komantarze (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl