Jak poprawnie zamontować kamerę samochodową - cz. I

Dodaj pierwszy komentarz

Moda na niewielkie urządzenia rejestrujące obraz podczas jazdy trafiła do Polski około 10 lat temu zza wschodniej granicy. Przez ten czas na rynku pojawiły się najróżniejsze modele - od najtańszych modeli dostępnych w hipermarketach za mniej niż 50 złotych, do zaawansowanych urządzeń, których ceny liczone są w tysiącach. Tak szeroki wybór sprawia, że spora część kierowców sięga po te urządzenia, natomiast bardzo duża część z nich montuje je w nieprawidłowy sposób.

Kamera samochodowa ma przede wszystkim pełnić rolę niezależnego świadka podczas sytuacji kryzysowych - z tego względu niemal wszystkie obecnie dostępne urządzenia na rynku posiadają szereg udogodnień sprawiających, że praca urządzenia staje się bezobsługowa, np. automatyczne włączanie i wyłączanie kamery, detekcja ruchu, itd.. Dzięki temu kamera nie musi być umieszczana blisko zasięgu ręki kierowcy. Poniższa grafika prezentuje obszar, który jest najbardziej zalecany do montażu wideorejestratora.

Jak widać, najbardziej dogodnym miejscem do montażu kamery jest górny środek szyby czołowej pojazdu, w okolicach lusterka wstecznego. Taki montaż kamery jest zalecany z dwóch powodów.

Po pierwsze, kamera ukryta za lusterkiem wstecznym nie rzuca się w oczy, zarówno dla kierowcy, któremu mogłaby zasłonić sporą część widoku przed pojazdem, jaki i dla osób postronnych znajdujących się poza autem. Drugim powodem jest obszar, jaki kamera może zarejestrować - niemal wszystkie urządzenia posiadają szerokokątny obiektyw, zatem umieszczenie kamery w rogu szyby lub na jej dole w okolicach deski rozdzielczej może sprawić, że perspektywa nagranego obrazu nie będzie w stanie uchwycić istotnych szczegółów, takich jak. np. numer rejestracyjny pojazdu przed nami.

Większość współczesnych aut posiada obecnie dodatkowe czujniki w okolicach lusterka wstecznego, przez co niemożliwy jest montaż kamery bezpośrednio pod nim. W takim wypadku, w zależności od wielkości urządzenia, kamerę najlepiej umieścić po jednej ze stron zabudowanych czujników, nadal starając się, aby była umieszczona możliwie blisko środka, natomiast uważając, aby zabudowane czujniki nie zasłaniały widoku.

Pełna oferta kamer samochodowych dostępnych na naszym sklepie dostępna jest tutaj.

Komantarze (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl