Ergonomia pracy przy stanowisku komputerowym

Dodaj pierwszy komentarz

Ostatnie lata miały bardzo istotny wpływ sposób wykonywania codziennej pracy. Masowe ukierunkowanie firm na pracę zdalną z domu oraz rozwój technologiczny sprawiły, że obecnie ciężko znaleźć zawody, w których, przynajmniej na chwilę, pracownik nie musiałby skorzystać z komputera. W dobie postępującej komputeryzacji często zapomina się o tak trywialnych kwestiach, jak chociażby prawidłowa pozycja na stanowisku pracy.

Każdy zapewne chociaż raz spotkał się z obrazkiem przedstawiającym sylwetkę osoby siedzącej przed komputerem, a dookoła pojawiały się różne wymiary, wartości kątów oraz inne rzeczy. Ta idealna teoria bardzo rzadko ma pokrycie z praktyką. Wszak każdy człowiek jest inny, jego ciało posiada różne cechy, a też często budowa oraz umieszczenie stanowiska nie do końca pozwalają na stworzenie takich warunków. Dlatego w tym wpisie skupimy się na bardziej ogólnych poradach, które sprawią, że kilkugodzinna praca nie będzie męcząca i nie będzie mieć negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie.

Zacznij od otoczenia

Zanim zaczniemy tworzyć stanowisko komputerowe, należy zastanowić się jakie miejsce będzie się do niego nadawać najlepiej. Bardzo ważną kwestią jest oświetlenie o odpowiedniej jasności i barwie światła, które nie będzie męczyć wzroku. Warto na jego rzecz nawet zrezygnować z możliwości dostępu do oświetlenia naturalnego, jeśli miałoby padać prosto na monitor. Pozwoli to uniknąć przeszkadzających refleksów świetlnych, które nawet przy matowych powierzchniach potrafią skutecznie zmniejszyć widoczność. Drugim czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wentylacji — jest to istotne szczególnie w okresie zimowym, gdy ogrzewanie może działać zbyt intensywnie. Wysokie temperatury obniżają zdolność koncentracji oraz sprzyjają różnym dolegliwościom, takim jak np.: bóle głowy.

Zadbaj o pozycję

Korzystając z komputera, najprawdopodobniej będziesz przez większość czasu w pozycji siedzącej. Sprawdź zatem czy fotel, z którego będziesz korzystał, jest dobrze wyprofilowany i posiada regulację wysokości oraz pochylenia oparcia. Umożliwi to odpowiednie dopasowanie wysokości do wzrostu i wysokości biurka. Bardzo ważne jest, aby siedzieć wyprostowanym, unikając tym samym narażenia się na zwyrodnienia kręgosłupa. Istotną kwestią jest także ułożenie nóg — kolana powinny być zgięte pod kątem prostym oraz należy wystrzegać się zakładania nogi na nogę. Pozwoli to na poprawę krążenia krwi w dolnych kończynach, w czym może pomóc także zainstalowanie podnóżka, który dodatkowo zmniejszy napięcie mięśni.

Odpowiedni monitor w odpowiednim miejscu

To właśnie na ekranie monitora najwięcej czasu będzie skupiał się użytkownik, dlatego warto zadbać, aby był on odpowiednio duży. Unikniemy w ten sposób konieczności pochylania się, aby dostrzec małe elementy wyświetlanie na niewielkich wyświetlaczach. Ważna jest też wysokość ekranu — jeśli nie posiadamy uchwytu umożliwiającego regulację położenia, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowej podstawki, która umieści monitor na wysokości wzroku. Wasza szyja nie będzie musiała być wygięta w nienaturalną pozycję, co przełoży się na wyższy komfort i mniejsze narażenie na bóle karku.

Dopasuj urządzenia wskazujące

Urządzenia peryferyjne powinny być tak dobrane, aby zapewnić wysoki komfort użytkowania i zarządzania funkcjami komputera. Klawiatura powinna mieć przemyślany układ i skok klawiszy, aby pisanie było maksymalnie szybkie i wydajne. Wśród myszek warto zastanowić się nad modelami, które posiadają specjalne wyprofilowania idealnie dopasowujące się do dłoni. Myśląc o tych urządzeniach, można także rozważyć zakup miękkich podkładek żelowych, aby podczas pracy nadgarstki przenosiły mniejsze obciążenia.

Czas na przerwę

Dla wielu może się to wydawać zbyt oczywistym i nawet śmiesznym zagadnieniem, jednak jest ono na tyle istotne, że nie sposób o nim nie wspomnieć. Nawet najlepiej dopasowane sprzęty i najbardziej prawidłowa pozycja zaczną doskwierać podczas ciągłej 8-godzinnej pracy. Proste ćwiczenia rozciągające górne i dolne kończyny pozwalają na rozruszanie kości skupionych przez dłuższy czas w jednej pozycji. Dobrym pomysłem jest także zrobienie krótkiego spaceru po biurowych korytarzach oraz przewietrzenie się. Oprócz naszego ciała, nie wolno zapominać także o narządzie widzenia. Długotrwałe wpatrywanie się w wyświetlacz bardzo męczy wzrok, dlatego warto co jakiś czas oderwać oczy i np. popatrzeć przez okno, aby dać szansę na odpoczynek również dla naszego wzroku.

 

Jak widać, działanie według zasad ergonomii nie tylko jest proste, ale przynosi mnóstwo korzyści, poprawiając komfort pracy i jej efektywność, co przedkłada się na lepsze wykonywanie zadań oraz współpracę z innymi osobami. Co prawda nie jesteśmy w stanie kontrolować czy każdy stosuje te zasady, natomiast możemy dostarczyć sprzęty, które pomogą w ich realizacji. Na naszym sklepie dostępne są już solidne uchwyty na monitory w standardzie VESA, a także eleganckie klawiatury komputerowe. Wkrótce nasz asortyment rozszerzy się o kilka nowych kategorii, warto zatem śledzić nas na portalach społecznościowych i zapisać się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi nowościami.

Komantarze (0)

Submit
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium