50 czy 60 Hz - jaką częstotliwość wybrać w kamerze?

Dodaj pierwszy komentarz

Posiadacze kamery samochodowej, zanim na dobre zaczną korzystać z urządzenia, w większości przypadków szczegółowo sprawdzają ustawienia oraz funkcje zakupionego sprzętu. Podczas przeglądania menu, każde urządzenie pozwala na wybór częstotliwości pomiędzy dwiema wartościami - 50 oraz 60 Hz. W tym wpisie nieco rozjaśnimy tę funkcję oraz wytłumaczymy dlaczego więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Zanim odpowiemy na pytanie która z częstotliwości będzie odpowiednia, musimy zagłębić się w jedno z mediów, bez którego funkcjonowanie w obecnych czasach jest niemal niemożliwe. Mowa oczywiście o elektryczności - prąd jaki znamy obecnie zaczął być szerzej wykorzystywany wraz z wynalezieniem pierwszej żarówki pod koniec XIX wieku. Pomimo bardzo dynamicznego rozprzestrzeniania się tego wynalazku, w Polsce jeszcze w połowie XX wieku istniało wiele wsi, które nie zostały zelektryfikowane.

Obecnie w Europie za dostawę prądu jest odpowiedzialny Continental European Power System, czyli największy na świecie zsynchronizowany system przesyłania energii elektrycznej, w skład którego wchodzą sieci elektryczne z 25 państw, w tym z Polski. I tutaj dochodzimy do najważniejszego punktu - w całym tym systemie generowany jest prąd o napięciu 230V i częstotliwości 50 Hz. Jest to stała częstotliwość, z której korzysta wiele urządzeń elektrycznych, m.in. do synchronizowania zegarów. Na początku 2018 roku przez problemy z produkcją prądu na południu Europy ogólna częstotliwość prądu spadła do wartości 49,996 Hz. Pozornie niewielka różnica skutkowała tym, że w wszystkich 25 państwach połączonych do CEPS, zegarki zasilane z sieci zaczęły spóźniać się o 6 minut.

Niezależnie od tego w którym regionie się znajdujemy - w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie i niezależnie od tego gdzie się znajdujemy - w naszych domach, mieszkaniach, restauracjach czy nawet na zewnątrz - wszystkie urządzenia elektryczne korzystają z tego samego prądu o częstotliwości 50 Hz. I właśnie taką częstotliwość powinniśmy zastosować w naszych kamerach samochodowych. Po co w takim razie w wideorejestratorach jest możliwość wyboru częstotliwości? 60 Hz jest stosowane w pojedynczych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, itd. i to właśnie z myślą o nich wprowadzono taką opcję.

Pozostaje zatem pytanie co się stanie, jeśli ustawimy częstotliwość 60 Hz w naszej kamerze samochodowej? Pozornie nie wydarzy się nic złego i nie dojdzie do uszkodzenia sprzętu, natomiast może się zdarzyć, szczególnie na nagraniach nocnych, że światła lamp ulicznych, sygnalizatorów, itp. będą sprawiały wrażenie migotania. Aby pozbyć się tego efektu, należy ustawić w kamerze częstotliwość odpowiadającą obowiązującej w energii elektrycznej danego kraju.

Jeśli jeszcze nie korzystacie z wideorejestratora, to jest to bardzo dobry moment, aby się w niego zaopatrzyć. W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór modeli na każdą kieszeń o naprawdę dużych możliwościach. Wszystkie nasze modele dostępne są do kupienia tutaj.

Komantarze (0)

Submit
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium